Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Záložný zdroj na router

Zdravim,
potreboval by som poradiť
premyšľam nad záložnym zdrojom, ide mi o to, že u nás na dedine zvykne vypadnuť prud, pracujem mimo dedinu, mam par smart zariadeni ako sú senzory,dvere,okna a pod,
ked je vypadok neviem o tom lebo mi vtedy nejde internet , tak uvazujem o zaloznom zdroji, do ktoreho by som napojil router aby mi vedel nahlasiť že zariadenia su OFF, aby som vedel rozoznam medzi vypadkom elektriky a vlamačkou napr. (či je potrebne sa ponahlať domov alebo nie)
riesili ste to niekto alebo viete mi poradiť nejaky zdroj ? taky čo potiahne nejake 2 hodky napr
Ďakujem

Jaké napájecí napětí má ten router? Pokud by to bylo 5VDC, tak bych pořídil nějakou větší powerbanku a napájel to z ní. Na přepnutí mezi napájením z adaptéru nebo z té powerbanky pak postačí relé, které bude mít cívku připojenou na výstup adaptéru a kontakty budou přepínat mezi napájením adaptér / powerbanka.

Na 10 hodin provozu je daleko vhodnější použít průmyslový zálohovaný zdroj s DC-DC měničem - když použiješ dostatečně velkou baterku (orientačně aspoň 120Wh,) tak to bude fungovat. Většina DSL routerů běhá na 12V (nutno ověřit), pokud máš na střeše klientskou wifi jednotku, tak to bude trochu horší, budeš muset napájet ještě i PoE injektor a kouknout se, jaké napětí používá (typicky 48V).

Nevím jaké máš požadavky. Specifikuj potřebná napětí.

edit:
za předpokladu že klient na střeše má napájení 48V a router 12V,
pak:
1x DC-DC měníč 48V na 12V https://www.czech-meanwell.cz/meanwell/DCW12C-12-Mean-Well-Menic-DC-DC-modulovy-12W-12V-d180.htm
1x zálohovaný zdroj 48V https://www.wifihw.cz/default.asp?cls=stoitem&stiid=2453
A k tomu jednu baterku podle potřeby plus ideálně nějakou instalační krabici, aby se to neválelo někde pod stolem a byly splněny podmínky elektrotechnické bezpečnosti. Předpokládám, že doma máš zapojení elektrické sítě TN-S, tedy třídrát.

Ja by som to nekomplikoval...upsky nie su urcene sice presne na toto, ale posluzia.
A ako spominas ak potrebuje zalohovat aj wifi na streche tak obycajna 350VA APC upska mu obe zariadenia v pohode par hodin potiahne...mozno aj do 24h, kedze router aj wifi antena maju skoro nulovu spotrebu.

Pri spotrebe 10-20W by som si to tipol, ze to tych 10h da. V minulosti som nieco take riesil, len si neviem spomenut, aky cas to dosahovalo...viem, ze menej ako som cakal, ale dostatocne na to, co to malo splnat.
Stoji to 60 eur a jemu to posluzi presne na to naco to chce. Jemu aj tak zbytocne, aby to slo 10-20h, on chce len vediet, kedy a kolko bol vypadok.

Vidím že nevieš ani čítať z grafu. ;-)

Píše tam 30 minút pri 60W, nie 0W... router odber 60W nemá, ale 10W. Takže 6x30 minút = nejaké 3 hodiny (započítaj účinnosť pri nízkom odbere tak skôr okolo 2 hodiny, ale určite nie 6 minút ako tebe vyšlo).

Samozrejme nehovorím že záložná batéria či powerbank nie je lepšia v tejto situcáii proti UPS. Naopak sám by som powerbanku tu odporúčil. Ale tvoje počty sú fakt nesprávne a nezmysel. Inak v dotazu "taky čo potiahne nejake 2 hodky napr". Sú aj Powerbanky a záložné batérie s DC konektorom pre 5V a 12V. Takže k tomu router pripojí v pohode. Nemusí elektrinu prevádzať zo striedavéhý (zásuvka) na jednosmerný (batéria v UPS), potom na striedavý (zásuvka) a potom zas na jednosmerný (router), čím len získa straty.

Nikde som netvrdil že to vydrží 10 hodín... A ty si vyložene napísal 6 minút.

10 x 10 = 100, rezerva, takže 150 Wh.

Ten zdroj: 425 : 2 = 212 W, 212 x 0,1 = 21 Wh

Jak to vidíš?

No, 21 Wh je žalostně málo na to, že potřebuješ tak 120-150 :-)

Jó, 0,1 hod je 6 min :-)

Aj keď to píšeš tak zmätočne že zrejme teraz budeš argumentovať že to bolo k niečomu inému a písal si čas ako dlho trvá uvariť vajco na tvrdo. Ale píšeš sem len čistý guláš.

Tazatel sa ťa nikde nepýtal koľko je 0.1 hodiny. Nerozumiem na čo si to tam písal a čo si tým chcel povedať. Ale to skôr ty nevieš že sa ťa pýtal na to prečo si to číslom 0.1 násobil. Čo skutočne v tvojich počtoch nedávalo zmysel.

Máš to správně, kolega jen nepochopil, že počítáš energii. Moje UPS Eaton Ellipse Pro 650 400W má podle grafu minimum při 19 W 126 minut. 126minut = 2,1 hod., čili vydá energii 19W x 2,1hod. = 39,9 Wh. Takže, když opomíjím prudký pokles účinnosti pod 19 w, tak by mu vydržela 39,9Wh:10hod.=3,99 hod. teoreticky. Z toho rovněž vyvozuji, že i poměrně výkonnější a o hodně dražší UPS je pro tento účel naprosto nevhodná. Tazatel se pak musí rozhodnout pro optimální řešení.

Ja súhlasím že powerbanky či záložné batérie sú lepšie než UPS / záložné zdroje pre takéto použitie. Ono podla mňa ak máme preddefinované zariadenie, tak mi UPS skoro nikdy nedáva zmysel, ak môžeme mať batériu priamo pre dané zariadenie v podobe powerbanky. Jednoducho dodať pre to preddefinované zariadenie priamo energiu z batérie, a nie prevádzať z batérie na striedavý prúd a potom späť na jednosmerný. UPS majú zmysel ak máš viacero zariadení pracujúcich na rôznych Voltoch a nemáš ani jasné čo bude k tomu pripojené. Prípadne u kritických systémoch, kde potrebuješ mať istotu že napájanie sa nepreruší ani na sekundu. Alebo ak potrebuješ ešte práve cez sieť poskytnúť informáciu o výpadku napájanému zariadeniu (a umožniť spustiť na počítači napríklad script čo ti uloží rozpracované súbory či vykonať inú logiku a následne počítač korektne vypne). Na veci ako napájanie routera na dlhé hodiny to nemá zmysel.

Mne minule na toto posluzil velmi dobre alarm od Ajaxu.
Akurat sme par dni neboli doma a bola u nas strasna burka, kde par dedin zostalo bez prudu skoro 18h...co sa este nikdy nestalo.
Zaujimave bolo, ze domy v susednej dedina naskocili za par hodin, pripadne, ze nieco slo a nieco nie (pretoze nespustili vsetky faze).
Alarm mi hlasil, ze ide stale na bateriu a GSM/LTE, hoci napriklad cisticka uz cez neho hlasila, ze ide....tak som vedel, ze je problem s fazami, co mi potvrdila nasledne aj suseda a druhy sused.
Chystali sme sa kvoli tomu aj domov, ze zachranime nejake veci s chladnicky/mraznicky az to potrva dlhsie ako 24h, ale nakoniec sa to rozbehlo v pravy cas a my sme domov nemuseli.

Zalozny zdroj by mal zmysel asi len v pripade, zeby router mal aj zalozne mobilne spojenie, aj ked obcas, ked nejde prud nejdu ani ookolite BTSky, pretoze ich zalozaky vydrzia vacsinou len na par hodin.