Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nevytvorená zložka Windows.old

Čaute, cca 2 týždne dozadu som preinštaloval OS (Win 11 Pro) kvôli artefaktom na monitore. Zálohoval som si teda nejaké data, no až po preinštalovaní som prakticky zistil že som si zabudol "aktualizovať zálohu". Windows mi však po preinštalovaní nevytvoril zložku Windows.old čiže tie súbory z toho neviem vytiahnúť.

Chcem sa teda spýtať, je nejaká možnosť ako získať späť súbory zo starého OS? Nový OS som teda nainštaloval na ten istý disk, na ktorom bol ten starý.

Skúsil som použiť aj programy ako Recuva, potom nejaký Panda recovery či ako sa volá no totálne bez úspechu. Buď sa programy počas procesu zasekli (prestali pracovať) alebo nenašli súbory z predošlej verzie winu.

nepises co hledas.
soubory ze stareho os nepotrebujes. jestli se ti po nich styska, zkopirujes je z jineho pc (ale nema to smysl), nebo stary os nainstalujes znovu na jiny disk.

a ze ms neumi 30 let pouzitelne zalohy, to snad neni novinka.

Na 99% se s daty můžeš rozloučit. Zbývá ještě teoretická šance u specializovaných firem na obnovu dat. A doufám, že víš, že s každou minutou běhu nového systému se šance na obnovu snižuje a že dotaz nepíšeš z toho nového systému. Správný postup - okamžitě po zjištění ztráty vytvořit image disku a veškeré pokusy s obnovou dělat na tom obrazu disku.

odpadem můžu nazvat leda tebe.
když nevíš, kde leží tvoje data na disku, koho chceš poučovat?

neumíš napsat, proč jsi okamžitě z windows.old nezkontroloval svá kompletní data. to jsem měl za samozřejmost, než ses vůbec vrhnul na reinstalaci, to dělá každý normální uživatel.
proto jsem čekal, že snad hledáš něco, cos konfiguroval nebo doinstaloval do systému.
ale ne že přeinstaluješ disk se svými daty a začneš je shánět až po přepsání novým systémem / aplikacemi / aktualizacemi / swapem. to už pak žádná recuva nic neukáže, i kdyby ti nespadla.

normální os mají použitelné zálohování, tím bys předešel této situaci. jenže to není desítky let případ windows, u nich je zálohování obvykle placený a nekompatibilní luxus.
s příštím pc se nauč o zálohy starat sám, u normální instalace (systém + app + tvé osobní nastavení a normální data) se vejdeš do 20-30gb, což při dnešních discích není nic.

To je asi nejlepší řešení. Stačí mít čerstvě nainstalovaný systém, veškeré ovladače k danému PC a udělat bitovou kopii. Uživatelská data můžeš zálohovat samozřejmě taky. Potom disk odpojit a někam uložit pro případ havárie. Pokud máš na disku nějaké rodinné archivní fotky, tak je dobré pro případ nějaké havárie v domě uložit disk mimo domov a mít zálohy alespoň dvě. Čím více záloh uděláš, tím líp. To se nebavím teď o systému, ten jde nainstalovat vždy, ale píšu spíše o souborech jako jsou rodinná foto a videa, kde by Tě jejich ztráta mrzela.

Zálohovanie štýlom čo Windows ponúka nie je zálohovanie.

Nezálohujú len 2 typy ľudí. Tí čo o dáta ešte neprišli a tí čo prišli ale sú hlúpy na to aby sa poučili.

Skutočné zálohovanie je keď máš minimálne 3 kópie dát, minimálne na 2 rozličných nosičoch a minimálne 1 záloha je mimo hlavnej lokality a offline. Volá sa to pravidlo 3-2-1.

Pred akoukoľvek kritickou operáciou, dáta dať zálohovať, urobiť image disku / snapshot.

Teraz už tie dáta vlastnoručne nevydoluješ. A myslím že asi ani nie sú tak dôležité ak si na ne "zabudol".

Pokud jsi tam ty původní Windows nechal a opravdu jsi přeinstalovával a to před 2 týdny, tak složka Windows.old se vytvořila, ale už je smazaná, protože se automaticky smaže za 10 dní.

Ty jsi zálohoval data, ale zapomněl jsi aktualizovat zálohu? Co to je? To jsou nějaké výmluvy, že jsi chtěl zálohovat, ale nezálohoval jsi?
Buď jsi zálohoval, tak ty data máš v záloze, nebo jsi nezálohoval a data už nemáš.

Nie... nie sú to výhovorky.

Jedného rána som zapol PC a na monitore sa mi začali objavovať artefakty. Od tej chvíle bol celý OS nestabilný a len padal. Keďže som nemal žiadnu aktuálnu zálohu a nevedel som kedy OS zasa spadne, tak som kašlal na to a rovno som sa vrhol na preinštalovanie. Vždy keď som OS preinštalovával tak sa vytvorila zložka Windows.old čiže preto som tú zálohu ani tak neriešil. Lebo som si myslel že si všetky data vytiahnem práve zo zložky Windows.old.

Kedysi sa zložka Windows.old vytvorila aj pri Custom inštalácii (nie pri upgrade).

Keďže som nemal žiadnu aktuálnu zálohu a nevedel som kedy OS zasa spadne, tak som kašlal na to a rovno som sa vrhol na preinštalovanie.

Takže si kašlal na to, tak čo očakávaš? Inak ak ti padá systém tak je možné bootovať aj live systémy a zálohovať cez ne, pred riadnou inštaláciou.

Tak si to teda shrneme.
Zálohu dat jsi žádnou nedělal, ale přesto o záloze dat v úvodním příspěvku pindáš: "Zálohoval som si teda nejaké data". Zálohu dat jsi mohl provést i bez toho, aniž bys používal nabořený systém.
Spoléhal ses na Windows.old, jenže v něm nemusí být všechna uživatelská data, navíc je jen na 10 dní, což jsi asi nevěděl, když jsi složku Windows.old začal shánět až po 14 dnech, kdy už je automaticky smazaná...
A co znamená ta tvá custom instalace? Pokud nabootuješ z instalačky Windows (DVD, flashka...) a chceš instalovat Windows, tak tam máš na výběr co se má dít, četl jsi to???
[0rtuR3v.png ]
... i když klikneš na to druhé, tak tam Windows.old bude...
[J0ENhLh.png]

Nezmysel. Windows.old sa vytvara len pri upgrade OS. Pripadne sa moze vytvorit pri "preinstalacii", kedy v beziacom OS spustis instalator a defakto len preplacnes subory jedneho OS druhym OS, co nieje reinstalacia. Pretoze ti sice mozu ostat data, ale aj vsetko smetie nahromadene pocas pouzivania predosleho OS.

Reinstalacia OS sa vzdy robi spolu s formatovanim daneho disku, inac sa nejedna o reinstalaciu. Navyse, takto preplacnuty jeden OS druhym, rad blbne bud od zaciatku, alebo po kratkom case.

Přečti si co se tu řeší. Dokonce jsem tu udělal i dva screeny.
Na disku je Windows. Nabootuješ z instalačky Windows. Máš na výběr dvě možnosti, Upgrade (instalace Windows a zachovat soubory) nebo Vlastní (pouze nainstalovat Windows).
Host a jjj tu psal, že se složka Windows.old vytváří pouze při Upgradu, což jsem psal, že je nesmysl, protože se vytváří i při tom způsobu instalace Vlastní.
Co na tom není k pochopení?
Nevím co máš na mysli ty, rozhodně ne to, co se tu řeší ve vlákně. Jestli myslíš instalaci, kdy před instalací odstraníš oddíly nebo instaluješ na disk, kde žádný Windows není, tak je logické, že tam žádný Windows.old nebude, to se tu ale neřeší, jestli sis nevšimnul.
Fakt už mě štve reagovat na takové hloupé příspěvky.

Pisal som o cistom reinstalle aj o tom co pravdepodobne robis, a aj tak si si siel svoje. Tak neviem, kto tu dava hlupe prispevky.
Tebou popisovany "upgrade" nieje ziadny upgrade ale len preplacnutie jedneho OS druhym, na drzovku. Vsetko, co je na disku dobabrane a vsetko nahromadene smetie tam ostava. Nieje to ziaden riadny reinstall, system casto rozne blbne a len blazon by na tom chcel normalne fungovat. Ano, vtedy to vytvori windows.old, ale naco je to dobre? Jediny dovod je to robit kvoli zachrane dat, ak nieje druhe PC, kde by sa dal pripojit disk.

Reagoval jsi na příspěvek sakulmore.
sakulmore řeší stav, kdy měl na disku Windows, nabootoval instalačku Windows a spustil instalaci Windows.
Na možnost měl ty dvě možnosti, Upgrade a Vlastní (nazval to Custom)
V obou případech se vytváří Windows.old
A co jsi mu odpověděl ty?
Odpověděl jsi mu:

"Nezmysel. Windows.old sa vytvara len pri upgrade OS."

Což je nesmysl, protože Windows.old mu to vytvořilo i když použil ten druhý způsob Vlastní.
Co do toho taháš nějaký čistý reinstal??? Já ani tazatel ho neřeší. A nějaký format už vůbec ne...
Jaký mnou popisovaný upgrade??? Přečti si laskavě o čem píšu. Píšeš fakt hodně hloupě a hodně srandovně.
Tu není řeč o tom co je dobré a co ne. Tu je jednak řeč o tom, co píše tazatel (píše nesmysly) a o tom, co píšeš ty (ty taky píšeš nesmysly).
Tazatelovi jsem napsal, jaké nesmysly psal, tobě jsem to napsal taky.
Prosím tě, už konečně pochop, že Windows.old se vytváří i při metodě Vlastní!!! A příště nepiš, že ne!!!
Vlastní není Upgrade.

Nebo to stále ještě nestačilo? Jsi úplně mimo!!!

Klidně ti vysvětlím fakt jak miminu postupně po jednotlivých věcech co znamená Upgrade, Vlastní, čistá instalace atd., o čem se baví tazatel, já, ty, pokud ti to ani teď ještě stále není jasné.

V obou případech se vytváří Windows.old

Len ak nezmazeš partíciu... ak dáš vlastní tak máš tam možnosť formátovania. "Vlastní" bez formátovania ako už zaznelo nie je preinštalovanie, v podstate to nie je ani reinštal. Je to len "obnovenie nastavení", s tým že všetko pôvodné tam zostáva (a teda aj tá windows.old). Ty si tu písal o čistej inštalácii ale to nie je čistá inštalácia. Samozrejme ak aj ja reštartujem laptop tak sa mi súbory neodstránia, ani keď zhasnem svetlo v miestnosti. Ani keď naťukám do wordu na klávesnici "ZMAZAŤ". To nie je reinštalácia.

1) Vlastní není Upgrade, to snad chápeš, ne? Tak co ti není jasné na tom, co jsem tu psal?
2) Jak se nazývá Vlastní bez formátování je jedno, je jedno jak to nazýváš ty. Tazatel tím preinštalovanie myslel Vlastní bez formátování. A je jedno jak se to nazývá, protože jakékoliv Vlastní není Upgrade!!!
3) Z toho původního něco zůstává jen ve Windows.old
4) Já tu psal o čisté instalaci??? 🙄 Kde prosím tě? Cituj a dej odkaz!!! Nepsal jsem tu nikde o čisté instalaci a nepsal o tom ani tazatel.
5) Laskavě si přečti to, co jsem tu psal, na co jsem tu reagoval a o čem tu je řeč
6) Nechápu o čem to tvoje nesmyslné hloupé pindání je

Už mám asi vysvětlení :-)
Tazatel psal o možnostech kdy má Windows a spouští instalaci Windows a pak řešil dvě možnosti, Upgrade a Vlastní.
Pak napsal jjj, že Windows.old sa vytvara len pri upgrade OS.
Pak jsem psal já, že je to nesmysl (protože se vytváří i při tom Vlastní).
Pak psal jjj o čisté instalaci, já myslel, že on tak nazývá to Vlastní, protože jinak ta jeho poznámka nedává smysl. Jako kdyby nevěděl o čem je řeč, jako kdyby pro něj existoval jen Upgrade a instalace, kdy na disku nic nezůstává, jenže tu existuje i to pod Vlastní, co měl tazatel na mysli. To je důvod, proč mě nechápe, proč napsal tu nesmyslnou hlášku, že to vytváří jen při upgrade a proč se na to navalila i nesmyslná diskuse s tebou. Už chápeš?