Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem HP: Windows po čistej inštalácii vypne DP a zapne VGA

Mám počítač HP HP ProDesk 600 G2 DM, grafika Intel HD Graphics 530. Predinštalovaný Windows 10. Výstup cez DP na monitor.

Problém je, že po kúpe všetko fungovalo ako malo, ale urobil som aktualizáciu Windows a odvtedy mi hneď po nabootovaní Windows prepne výstup na VGA a zhasne HDMI.

No a tu je zoznam, čo som skúsil:

1. Predinštalovaný Windows obsahuje zrejme aj nejaké programy od výrobcu, tak som skúsil hľadať ovládač a jeho nastavenie. Jediné, čo som našiel bolo prepínanie monitorov. Tam je možnosť duplikovať a podobne, ale nemá to žiadny vplyv na výstup cez VGA. Druhý monitor tiež nič. Jednoducho oba DP sú vypnuté. Bootovanie a zobrazenie Setupu ide krásne cez DP.

2. Potom som skúsil nainštalovať nový Windows na čistý disk. Všetko fungovalo ako treba. Tešil som sa. Do prvého reštartu. Po reštarte už opäť stará pesnička. Preplo na VGA a vyplo oba DP.

3. Nedalo mi to, skúsil som to znova, takže celý proces z bodu 2 odznova. To isté. Skúsil som teda ovládač na grafickú kartu presne od výrobcu. Nainštalovalo mi to nejaké nezmyselné ovládacie programy, ale pre mňa za mňa, ak to pomôže. Nepomohlo. Po inštalácii stále VGA. Skúsil som hľadať v programe, či je možnosť to prepnúť, nebola. Zrazu mi ofialovel výstup a nebolo možné to odstrániť a obraz dať do pôvodného stavu. Tak som program odinštaloval a grafika sa spamätala, ostal čistý obraz a zázračne po reštarte naskočil DP. Hurá, môžem otvárať šampanské. V tom som to pre istotu reštartol a po reštarte som bol tam, kde predtým, VGA.

4. A zabudol som, úplne prvé som skúsil odinštalovať aktualizácie. Nepomohlo.

Ja už neviem, už HP nechcem ani vidieť, ale toto vyhodiť nemôžem. Vedel by mi niekto poradiť, čo som ešte zabudol urobiť? Pozeral som aj weby technickej podpory, ale tam nikto takýto problem nemá. Týchto počítačov tu mám viac, ale problém je len s týmto jedným.

Vybral som ostatné, lebo neviem, či je problém v nastavení HW alebo OS. Vidím to skôr na OS, keďže pred 2 rokmi, keď sme to kúpili s tým problémy neboli. Začalo to až po aktualizácii Windows. A tu ma napadla jedna zaujímavá otázka, ešte, že som tú aktualizáciu spomenul.

Nainštaloval som nepovinnú aktualizáciu ovládačov. Ak je ale nepovinná, prečo je potom v novostiahnutom Windows zabudovaná? Ide o to, že bola nepovinná a bežalo to dobre, lenže som ju stiahol a odvtedy to nejde. Ak ale stiahnem z webu inštalačku Windows, tá to obsahuje, keďže to nejde po čistej inštalácii. Prečo to tam pchajú, keď tie ovládače nefungujú správne? Ja teraz neviem stiahnuť staršiu verziu Windows, ktorá to neobsahuje.

Nebudes trochu pomyleny? Pises DP, potom hdmi, nenapisal si o aky typ HP ide...atd.
K veci,,,drviva vacsina repasov, co robim a su ich deisatky rocne su HP...ma ich radsej ako Fujistu, Dell, ci Lenova.
Prodesky, Elitedesky maju vacsinou VGA a 1-2 DP a nikdy som podobne spravanie nezaznamenal (win 10 alebo Win11).
Chyba bude asi v konkretnom kuse, alebo v tebe;o).
Doplnujuce otazky...klonovanie, ci rozsireny displej funguju aj cez DP?
Pouzivas nejaky prevodnik DP-HDMi, ked si ho spominal?

Urážať niekoho len preto, že som zabudol napísať, že na počítači je DP a v monitore HDMI, čiže mám na to kábel, je trochu cez čiaru. Ak potrebuješ urážať, je to smutné.

Nie, DP sa nespustí nikdy, čiže ani pri klonovaní, ale funguje, keďže beží do prvého reštartu po inštalácii a tiež po odinštalovaní ovládača sa mi na chvíľu spustilo. Je mi jasné, že sa jedná len o tento kus, lebo iný to nerobí. Ono ale každý kus je mierne odlišný na pohľad. Vnútro majú ale všetky zrejme rovnaké, hoci niektoré majú USB porty inde a tak.

Obcas zasnem ako vedia ludia upliest z hovna bic.
Je to o to smutnejsie, ze ide ide o cloveka, co sem codi roky, na styl pisania musi byt zvyknuty, v pc problematike je relaitvne zbehli a napriek tomu popise problem akoby to sem pisal moj oteec...proste to nejde, opravte mi to.
Dufam, ze mu pomozete ja sa uz zapajat radsej nebudem, aby som sa zase niekoho nedotkol.

aby spravne fungovaly rezimy ruznych periferii, musi se jako prvni nainstalovat chipset driver k zakladni desce - nepises o nem ani slovo.

aby ms sam nevhodne neupdatoval tve ovladace, musis mit zakazanou jejich automatickou aktualizaci. ve win home to mozna ani nejde.

dp: je mozne, ze ti ovladac grafiky posila vga vystup na prvni monitor a dp na "druhy" nezapojeny. stane se neco, kdyz pripojis 2.monitor, anebo nastavis klonovani displeje?

Chipset: Intel Q150 (Skylake PCH-H)

Písal som, že som to zaktualizoval, čiže som to spravil ručne, lenže je to jedno, aktualny Windows na stiahnutie už ten "bug" obsahuje, takže pri prípadnej reinštalácii by som na to narazil tak či tak aj bez aktualizácie. V home verzii sa to vypnúť nedá. Tu je Pro a mám to vypnuté, aktualizoval som ručne.

Neposiela to nikam inam, len na VGA. Veď som to aj vyššie písal. Proste aj po čistej inštalácii sa DP vypne a potom je výstup len na VGA. Nepomôže ani duálne zobrazenie, nič. Monitor mám zapojený oboma káblami a len prepínam vstup. On dokonca vie sám spoznať, čo je na vstupe. Ak mám HDMI (čiže DP na druhej strane kábla), tak monitor svieti a niečo tam akože cíti, lenže obraz je čierny. Čierny bez akýchkoľvek iných chýb (čiary, blikanie a podobne). Musím ručne prepnúť na VGA (Analog), inak mi ostane na HDMI vstupe. A ako som hovoril, jediné 2 možnosti, ktoré nakrátko (do reštartu) spustia naplno FP sú tieto:
1. Čistá inštalácia Windows (žiadny otáznik v správcovi zariadení) do prvého reštartu.
2. Odinštalovanie ovládača grafiky, do prvého reštartu.

takze nemas dp kabel, ale prevodnik dp->hdmi (v tom konektoru je elektronika, taky proto je ten kabel jednosmerny)
pouzil jsi jiny kabel dp-hdmi ?
zkusil jsi vystup z pc pres primy kabel dp-dp na monitor co to umi = jestli je vystup tve grafiky ok?
tvuj pc nema hdmi vystup pro primy hdmi-hdmi kabel bez prevodniku?

mozna jsi neco psal, ale neni uplne lehke se v te slohovce vyznat.

zkusil jsem znovu rozlustit ten popis, nedava mi smysl.
mas propojeny 1 pc s 1 monitorem dvema kabely - proc?

ptal jsem se na chipset: ale ne na typ. jen jestli jsi jisty, zes jeho ovladac instaloval jako prvni.
prvni neznamena mozna/nevim, prvni je vedomne absolutne prvni.

Mě to z toho popisu přijde tak,
že tam na ten výstup displayport naskočí nějaké nepodporované rozlišení.
Nepíšeš jaké tam nyní máš, předpokládám 1920x1080 - 60 Hz.
Zkusil bych pro začátek na zkoušku ručně nastavit nižší - třeba 800x600 - 60 Hz a restartovat.