Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem co je toto za problém v linuxu

pokud mi poklesne napětí napájením počítače, pak se mi odpojují USB zařízení - to jsem zjistil (problikne dioda myši, chvíli nelze ovládat) Ale navíc k tomu se stane ještě něco navíc- to je zachyceno v výpisu jádra linuxu. O c o jde??

[  214.963082] 8<--- cut here ---
[  214.934646] usb 1-1: USB disconnect, device number 16
[  214.934660] usb 1-1.1: USB disconnect, device number 17
[  214.963082] 8<--- cut here ---
[  214.963088] Unhandled prefetch abort: unknown 25 (0x409) at 0xb4a34ba0
[  214.971165] Unhandled fault: dcache parity error (0x408) at 0x00000000
[  214.977664] pgd = 4a339787
[  214.980345] [00000000] *pgd=00000000
[  215.199178] usb 1-1.2: USB disconnect, device number 18

[  216.833223] hid-generic 0003:1C4F:0202.0014: unknown main item tag 0x0 (55x za sebou)

AI říká:

Z výpisu jádra Linuxu, který jste poskytl, vyplývá, že při poklesu napětí napájení počítače dochází k odpojení USB zařízení a zároveň k dalším chybám. Rozbor těchto chyb může poskytnout následující vysvětlení:

1. **Odpojení USB zařízení:**
- Zprávy jako „USB disconnect, device number ...“ indikují, že USB zařízení jsou odpojena. To pravděpodobně souvisí s poklesem napětí, což může způsobit, že některá zařízení nejsou schopna udržet stabilní připojení.

2. **Prefetch abort a dcache parity error:**
- Chyby jako „Unhandled prefetch abort“ a „dcache parity error“ naznačují, že došlo k problému na úrovni procesoru nebo paměti cache. „Prefetch abort“ obvykle znamená, že procesor narazil na problém při pokusu o předběžné načítání instrukce nebo dat. „Dcache parity error“ signalizuje chybu v datové cache, což je vzácná a potenciálně závažná chyba, která může vést k nestabilitě systému.

3. **„Unknown main item tag“ ve spojení s HID zařízeními:**
- HID (Human Interface Device) je protokol, který se používá například pro klávesnice a myši. Zpráva „unknown main item tag“ obvykle signalizuje problém s interpretací dat přicházejících z HID zařízení. To může být způsobeno neúplným nebo poškozeným přenosem dat, což by mohlo být výsledkem nedostatečného napájení.

**Shrnutí:**
Pokles napětí způsobil nestabilitu v napájení, což vedlo nejen k odpojení USB zařízení, ale také k vážnějším problémům na úrovni procesoru nebo paměti, což může vést k chybám a nestabilitě systému. Doporučoval bych zkontrolovat napájení vašeho počítače (např. zdroj napájení, kabeláž) a případně jej vyměnit, aby se zabránilo dalším chybám nebo potenciálnímu poškození hardware.