Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno HHD disk nejspíš poškozen

Dobrý den chci se zeptat jak otestovat disk na funkčnost?
Mám Seagate IronWolf 4TB CMR na zálohu a dnes mi po najetí do složky zamrzl průzkumník pak celý HUD windows mohl jsem pracovat s otevřenými okny ale nic jiného, průzkumník zaseknutý, správce úloh nešel otevřít, pomohlo jen restartovat PC
crystalinfo nehlásí nic, zkoušel jsem HD tune benchmark tam se v tom ale nevyznám a Error scan nejede pro jistotu vůbec, mám tam zálohu tak objednám klidně jiný a tenhle reklamuju jen chci vyzkoušet nějaký metody jestli není spíš vina na mojí straně jednou se mi taky stalo že ho crystalinfo neviděl vůbec ale průzkumník jo ale po otevření složky třeba filmů se ukázal error : bylo zadáno zařízení které neexistuje

+ HD tune ho ukazuje jako (2199GB)

Řešení:

ID chyby C7 - 3437 chyb v kontrolním součtu UltraDMA

To by mohl vyřešit nový datový SATA kabel a pro jistotu ho píchni do jiného SATA portu na desce.

především: pokud na podezřelý disk pustíš jakýkoli benchmark, tak se může stát, že obsah toho disku vidíš naposled - zřejmě tedy považuješ svoje data za bezcenná.
1) rychlost toho disku je extrémně nízká - možná vadný datový kabel nebo napájecí konektor nebo sata port v desce - všechny vyměnit / zapojit jinde.
hd tune máš starou verzi, asi proto ta nesmyslná "mbr" kapacita.

2) výpis crystaldiskinfo dělám vždy, většinou o disku něco řekne. ale taky už jsem zažil extrémně pomalý disk, kde taky hlásil, že je vše ok.
smart je u tebe záložka health, ale to zobrazení nestojí za nic, proto mám radši cdi.

3) windowsí test disku je asi jedinou kontrolou, která má smysl - ale u umírajícího disku je riskantní, i ta může být poslední. když výpis smart vypadá dobře, tak to risknu.
píšeš že máš zálohu, tak po výměně všeho v (1) bych ji nechal běžet: a) bez kontroly povrchu, kdyby šlo jen o záchranu dat, b) s kontrolou povrchu v případě, že má odhalit vady a označit vadné bloky, kdybych chtěl disk ještě použít nebo reklamovat.
příliš velké množství chyb je jednoznačně vyhazov.

ty testy bych radši dělal v jiném volném pc (hdd zapojený jako d:), ať vyloučím kromě chyb v (1) i další problémy se základní deskou.

1) zkusím vyměnit napájecí kabel mám Corsair RM750x tak zkusím dát jiný kabel a SATA totéž
verzi jsem stáhl přímo z offica webu ale tu starší protože nejnovější verze je jen PRO za předplatné

2) crystaldiskinfo vypsal toto (viz. foto) v číslech se nevyznám

3) zrovna nemám kde jinde testovat¨

děkuji za rady zkusím a dám vědět, 95% toho co tam mám je zálohované, nejdůležitější soubory 100% takže jestli odejde nic se pro mě nezmění jen právě chci zjistit jestli není problém na mé straně než bych to pak posílal na zbytečnou reklamaci.

Děkuji za rady nový SATA kabel, zapojený do jiného portu na desce to nejspíš vyřešil, uvidíme ještě zítra jak to pojede, i PC naběhl o něco rychleji než obvykle možná měl problém ten disk před tím číst a proto déle nabíhal, nevím možná to je jen placebo,
dokonce se normálně rozjel i Error scan špatných sektorů který před tím prostě nešel

Seagate seatools jsem si stáhl, life disku to neví "N/A", mám zkusit otestovat je to něco jako to HD tune?

ID chyby C7 - 3437 chyb v kontrolním součtu UltraDMA

ta c7 by se teď dále neměla tedy zvedat?

Tohle vypadá spíš na chybu někde mimo disk (kabel). Případně na chybu v souborech to by se zjistilo chkdsk (windows tohle dokáže docela zaměstnat, stačí blbá položka v adresáři).
V linuxu pomáhá kouknout se na dmesg, ty hlášky tam bývají celkem srozumitelné (třeba "Can not enable. May be the USB cable is bad") a já vím, že problém neni fleška ale její připojení. Nevím jestli windows taky má něco jako dmesg.