Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem DOSovská aplikace (16bit) pod WinVista (64bit)

Chystám se (po uzávěrce) experimentovat...

Některým je známo, že používám staré DOSácké programy (např. dBASE IV 8-)) a nemíním se jich vzdát. Momentálně pod XP (32bit), včetně možnosti tisku na USB tiskárně přímo z oněch programů (Latin2, Kameníci).

Mám dualboot s Vistou Ultimate (64bit) a rád bych ty aplikace rozchodil i tam. Jistě, normálně 16-bitové aplikace v 64-bitových Vistách spustit nejdou. Takže emulace (DOSBox?) či virtualizace (Virtual PC?, VMWare?).

Třeba mi ušetříte práci s experimentováním a poradíte, co by mohlo nejlíp fungovat. Požadavky:
1- možnost práce v okně i ve fullscreenu (myslím, že nebude problém)
2- podpora češtiny (použiji KEV)
3- možnost tisku přímo z onoho emulovaného nebo virtualizovaného systému na USB tiskárnu. Tohle momentálně řeším v XP příkazem

net use lpt1: \\pocitac\sdilena_tiskarna

ale ve virtualizovaném OS očekávám problémy. Měl bych použít DOS 6.22 (mám několik "full" licencí), do něj nainstalovat Manažer M602 od SW602 a z něj pak dBASE spouštět. USB pochopitelně dBASE nezná, žádné interní drivery na USB tiskárny nemá. Není možnost tiskové výstupy z dBASE nějak rozumně exportovat či uložit a tisk provést následně z Vist, podmínkou je přímý tisk "zevnitř".

(...mám sice i pár licencí Win95 OSR 2.1 i Win98SE, kde bych byl bez "USB/tiskových problémů", ovšem jen OEM :-| V nejhorším možném případě bych mohl využít licence Win95, kterou mám licenčně jako upgrade full DOSu. Netuším ale, jak je na tom ona "první 95" s podporou USB... Full Win 3.11 raději ani nezmiňuji.)

Díky

edit: Tak ta první verze Win95 je z hlediska USB asi k ničemu... cs

Některým je známo, že používám staré DOSácké programy (např. dBASE IV 8-)) a nemíním se jich vzdát.

L-Core, jednou ten čas čas stejně přijde.

Jakkoli trpím nepřekonatelným odporem k operačním systémům MS, tak jeho Access uznávám jako excelentní kus SW. A navíc do něj můžeš použít ta svoje stařičká dbf data i s memo položkami.A při Tvých zkušenostech bys byl schopen určitě si v něm vytvořit aplikace nahrazující Tvoje stávající milované programy.

Tohle jsem už zkoušel; od dob Accessu 97 zkouším své aplikace vyrábět i pro něj. Vždycky to ztroskotá na ergonomii práce. Jsem schopen vytvořit krásnou aplikaci, plně funkční a s vylepšeními oproti dBASE, ale... bude se mi v ní pracovat značně pomaleji než v dBASE.

Je pro mě rozdíl, zda zaúčtuju jednu položku za 15 vteřin nebo 30. Ale to je jiné téma...

Jeden takový příklad.
vkládám větu: (datum)6.10.2008 (doklad)V (číslo)46 (text)nákup materiálu.... atd
v dBASE píšu: 061008v46{enter}{Alt+F1}... žádné taby, žádná klikačka myší, rozevírání seznamů

L-Core, naprosto Tě chápu. Taky musím vést účetnictví a na DOSové aplikace nedám dopustit. Já používám Účto od Tichý &. A v případě účtování jakékoliv moderní uživatelské prostředí vyloženě škodí.
Starý dobrý textový režim je v tomto případě dokonale ergonomický, žádné blbinky a rozptylující grafika okolo, jen podstatné informace na očích. Myš muže být zaparkovaná v koutě stolu, pravá ruka tancuje na numerické klávesnici a účtuje se jen to hvízdá.

žádné taby, žádná klikačka myší, rozevírání seznamů

A o tom to je. To je ten rozdíl jestli dokončíme svou práci za 20 hodin nebo za padesát.

Zatím provozuju Účto pod Vista 32bit, bez problémů. Ale k té virtualizaci:

Jak se raději ani (ne)zmiňuješ, máš tam licenci na WfW 3.11. Čirou náhodou je mám teď ve Virtual PC 2007 SP1. Překvapilo mně, jak snadno se dají nainstalovat a hned se zapojí do stávající sítě (a tisknou na síťové tiskárně, i z dos okna).

Jeden pěkný obrázek, je zde vidět jak jsem právě poslal text z dos okna ve virtualizovaných VfW 3.11 na síťovou tiskárnu. Spuštěný je příkaz net.

[http://img443.imageshack.us/img443/1254/netvfwvl2.t h.jpg][thpix.gif]

Protože Virtual PC 2007 SP1 emuluje velmi standardní hardware, nemají s ním ani VfW 3.11 problém.

Ovladače lze dohledat na webu, ale mám je tu po kupě tak v případě zájmu zabalím a pošlu:

Nd2_300.zip DC21X4 NDIS 2 MAC Driver V3.00 for DOS, WFW, OS/2 and Win95 (síťová karta)
w3117004.zip ovladač emulované grafiky S3
DOS Virtual machine additions.vfd - nejsou součástí Virtual PC 2007, mám je z verze 2004
tcp32b.exe - tcp/ip pro vfw311
3xstart.exe - umožňuje eventuelně spouštět vfw311 i pod dosem 7, t.j. na fat32 a disku větším než 2GB.

Ještě jeden obrázek:

[http://img341.imageshack.us/img341/1309/vfw2qz6.th. jpg][thpix.gif]

Jak říkám, vyzkoušet to můžeš, mě samotného překvapilo jak mi to fungovalo hned na poprvé bez problémů. Ale samozřejmě vyzkoušet to z té Dýbejzky, aby tisknul česky, vyladit případné mouchy, to už bude jiná :)

S pozdravem Máslo

Díky moc, po DPH se hned vrhnu na pokusy.

Já osobně ale doufám že takové krkolomné řešení (budu-li vůbec muset) budu aplikovat až za spoustu let.

Nejsem takový optimista :-|

Když tak přemýšlím, snad nejvíce by mi pasoval DOSBox. Nemusel bych se párat s dalším OS. Kdysi jsem dBASE pod DOSBoxem zkoušel; nakonec mi fungovalo vše (čeština, tisk na LPT tiskárnu). Změna/novinka je akorát v tom, že už paralelní porty nevedu, tisknu via USB. Třeba to pod DOSBoxem nakonec půjde... bylo by to nejjednodužší.

Další riziko do budoucnosti vidím ve filesystému...