
Nefunguje mně na klávesnici písmeno T a R
dobrý den, prosím o radu nefunguje mě na klávesnici písmeno T a R, když ho napíšu tak se napíše řada písmenek.
Děkuji
Změna kategorie, původně: PC sestavy (host)
Změna předmětu, původně: klavesnice (host)
Asi to je rozbitý.
Voda, limča, rohlík, strouhanka, kafe, a v neposlední řadě je rozbitá
Mé doporučení je koupit novou, a nebrečet nad obyčejnou klávesnicí, není co řešit, jsou horší věci
Je jasné, že řízek se nesmí zapíjet kafem.
Potom už nepomůže ani omývání limčou a sušení rohlíkem.
Notebook ?
Zkus externi, nebo v pripade PC jinou klavesnici, jiny port USB.
A ten jiný port USB ... proč? Sice to ničemu neublíží, ale také nic neukáže.
Občas se USB zařízení "kousne" a když ho strčíš do jiného USB portu, systém si ho znovu připojí.
To se ale netýká toho, že nepíšou 2 klávesy
No právě: na ty klávesy to absolutně nemůže mít vliv. Tak jsem se ptal, proč do doporučuje.
Mimo fyzické poškození samotného portu USB, klávesnice připojené přes port USB 3.* můžou vykazovat chyby, duplicitní čtení nebo anomálie kvůli rozdílnému napájení, nekompatibilitě s ovladači kde nemusí klavesnici firmware/řadič klavesnice, nebo tzv "scan code" korektně rozeznat nebo s ním komunikovat.
(Klávesnice tak může posílat opakované scan codes pravě kvůli chybě v řadiči).
Opětovným zapojením klávesnice může také klávesnici korektně rozeznat v případě, že není správně rozpoznána.
Jakou má nevím nebo jestli jde o notebook neuvadí. Kdyby šlo o notebook a externí klávesnice by fungovala bez problémů, tak si nemyslím, že to na nic nepoukazuje.
U NoName klávesnic DIY nebo low-end modelu z CHN to není ojedinělí prípad viz "key bounce/debouncing" kde klasicky stiskneš A a na obrazovce se napíše 5×.
USB 2.* etc jsou zpravidla stabilnejší a je lepší hned ze začátku tuto možnost vyloučit.
---
Ale jde jen o můj úhel pohledu, nikomu ho nevnucuji, dělat to nemusí.
Také bych mohl položit otázku, klávesnici sušit nebo čistit .. proč? Nikde o polití nebo ušpinění přece nic nepíše.
Ono celkově doposud tazatel neprojevil o svuj dotaz nějak zájem.
Ale vadný port USB nemůže způsobit, že nefungují jenom dvě klávesy. Nepořádek pod klávesami to teoreticky způsobit může...
Mel jsi rict rovnou ze nejde o "otazku", ale o "narazku" mohl jsem si usetrit cas oduvodnenim a rovnou te poslat do : vyhledavace Google nebo se zeptas AI.
Zbytek si dohledej sam, nebo si ver treba tomu, ze USB na to nemuze mit v zadnem pripade vliv a ze klavesu zmacke 5x kousek zlomyslneho rohliku, je to tvoje a jen tvoje vec.
Apropos "Mimo fyzické poškození", nepisu nic o "vadnem" USB portu, ale spise o problemu na urovni komunikace at urovni firmware/kodu (scan code) nebo jeho prekladu coz se muze tykat jedne, dvou nebo treba i 10 klaves.
![[100719-ai-png]](https://pc.poradna.net/files/100719-ai-png)
přete se zbytečně, panáčkovi už chcípla celá klávesnice, anebo ho skolila skleróza s alzheimrem a už si nepamatuje, že někde něco psal.
Ze ty jsi popil trochu medoviny ?

Né, to jsi zle pochopil, nejake preni s broukem me nezajima, jen jsem nechtel jinemu moznemu uzivateli ktery padne na toto vlakno odeprit zkusit i tuto moznost.
V IT jsem uz nejakou dobu a tak uz jsem zvykli ze USB muze prinest ruzne prekvapeni a jde o neco co zabere radkove par /s.
U klavesnic typu Aliexpres jsem byl stejneho problemu (tzv key bounce - zmackec "P" ktere se zobrazi treba 5x) jiz nekolikrat svedkem tak jsem to uvedl, na co teoretizovat.
Zduř.
obecně ta ay odpověď dává smysl, ale chování pouze dvou sousedních kláves a nikde jinde bude spíš mechanická věc.
žel mrtvola se neozvala, že by to upřesnila, tak co s tím.
Ale tady nejde o několikanásobné napsání písmena, tady jde o to, že dvě, pouze dvě, klávesy (a shodou okolností (?) sousední) nefungují. To je něco zcela jiného, než opakování.
Přečti si dotaz ... to "nefungování" spočívá v opakování
Čtu a stydím se...
Jediné, co mě tak trochu omlouvá, je to, že je to blbě formulovaný popis chyby. Zpočátku napíše, že klávesy nefungují a potom, že fungují, ale blbě. To jsou dvě rozdílné, navzájem si odporující věci.
Stydět by se měl tazatel, že blbě formuluje dotaz, s blbým nadpisem v blbé kategorii a pak už se tady neukáže.
na běžnou klávesnici bych asi vzal vysavač - jen hadici, přes ni nějaký kapesník / triko apod.
notebukové klávesy nedrží tak dobře, tam bych neriskoval, spíš štětec namočený v lihu.
samozřejmě ve vypnutém stavu a po mokré proceduře to nechat aspoň půl dne schnout.
nekdy pomuze obratit vzhuru nohama a ruzne otacet a pritom trepat aby pripadne necistoty vypadly