
Počítač - po zapnutí nenaběhne obraz, až na druhý pokus.
Ahoj,
jedná se o Dell Optiplex 3090 Micro - 10500T, 2x8GB 3200MHz, 1TB NVMe SN570, UHD 630, Win 11 (podporuje).
Po zapnutí se rozsvítí klávesnice + myš, monitor ale nedostává žádný signál.
Po vypnutí přes tlačítko (držím 4 sekundy) a opětovném zapnutí už naskočí vše v pořádku, bez žádného chybové kódu.
Disk jsem používal několik let v předchozím PC s 8500T a ten fungoval celou dobu, tedy diskem by to být nemělo.
Zkoušeno přehodit všechny USB + výstupy pro monitor.
Je někde nějaký SW, který zapisuje tyto chyby při startu?
Děkuji za radu.
A provedl jsi čistou instalaci systému nebo jsi prostě přehodil disk a spustil tak jak to bylo? Chybovou hlášku ze souboru lze přečíst třeba pomocí https://www.nirsoft.net/utils/blue_screen_view.html
Ale ten soubor se vytvoří až v případě vadného spuštění OS. U Tebe to vypadá na chybu už při postu desky a ne systému. To může být problém prakticky kdekoliv. Odpoj disk ať zbytečně nestartuje. Potom vytáhni oba moduly RAM a vlož zpět jen jeden. Prostřídej jak sloty, tak i moduly a dej vědět, jak se to chová. Pokud se to bude chovat s jedním modulem normálně, přidej druhý. Potom je prohoď a uvidíš. Taky můžeš provést reset cmos vyjmutím baterie krátkým zkratováním jejich pinů nebo jumperem či tlačítkem na desce při odpojeném napájení, ale pozor, budeš muset nastavit opět BIOS/UEFI na správné hodnoty, i když by měla stačit volba "Load Default nebo Load Optimized"... Možná bude potřeba nastavit jen pořadí bootování a nic víc.
Dělal jsem čistou instalaci + drivery ze stránky výrobce. Ano, nenaběhne ani bios, takže by to systémem nemělo být, vyzkouším. Vždy to dělá, když se nechá vypnutý přes noc, první start blbne a další starty během dne fungují napoprvé.
i když si od toho moc neslibuju, v biosu bych vypnul fastboot.
interní měnič napájení na desce pravděpodobně funguje, když se rozsvítí klávesnice a myš. jinak by to byl první podezřelý.
Já ho vypínám vždy, ikdyž není žádný problém (Fastboot). Rychlejší start o těch pár vteřin mně za možné případné problémy nestojí. Stejně tak nepoužívám ani hibernaci. Mám to tak, že PC nechávám spuštěné 24 hodin denně 7 dní v týdnu a restartuju ho jen v případě instalace nějaké aplikace, která to vyžaduje nebo když by byl nějaký problém. Ta spotřeba bez zátěže je vzhledem k solárním panelům nulová a výkupní ceny přebytků energie je celkem směšná, tak si ji využívám po svém a alespoň netrpí častými starty disky a ostatní elektronika v PC, což hlavně u disků může zkracovat životnost.
od dob ssd nemá fastboot smysl, jen zhoršuje detekci hdd.
Jj, já ho ale ani nepoužíval, když jsem SSD ještě neměl.
Než bych začal přehazovat kdeco, tak bych zkontroloval baterku CMOS a zdroj též není z podezření venku. Dřív bych též doporučil kontrolu kondenzátorů na desce, ale to už nyní nebývá.
Tak po dlouhém testování:
Fastboot jsem tedy vypnul úplně - nepomohlo.
Baterii jsem změřil a má 3,15V - tedy v pořádku. I kdyby byla špatná, tak by to nemělo s biosem mít nic společného, pokud je pc stále připojený k napájení ze sítě. Tedy u mě byl vždy jen problém, když byly baterie vybité a já odpojil počítač.
RAM - zkoušeny obě v obou slotech - pomohlo, počítač vždy najel. Včera jsem dal nazpět obě jen otočil a dnes naskočil taky v pořádku...
Takže schválně jestli to pomohlo nebo se to vrátí, zatím díky
laborování s baterkou a ram mohlo mít za následek výmaz cmos, to mohlo pomoct korektnímu startu.
u starých pc dochází i k oxidaci pozlacených kontaktů a pohyb v patici při výměně jim prospěje, ale to nebude tento případ, na to je 10.gen ještě mladá.
Nevypadá to na vytahování baterky, ale jinak myšlenka léčivých schopností resetu BIOSu (a nestavení do defaultního stavu) je správná.
U mě se jedná o poněkud postarší zkušenost (spíše o mnohokrát ověřené zkušenosti), která praví, že reset a nastavení BIOSu do defaultu (a teprve potom nastavování nějakých specialit) opraví v BIOSu nějaká nastavení, která v Setupu BIOSu nejsou (ať již chybou, tak opomenutím programátora) přístupná.
Takže, když se počítač chová v počátcích náběhu poněkud podivně, tak, pokud je baterka CMOS ok, resetuji BIOS do defaultu a teprve potom bádám, co dál (často nebylo proč - spravilo se to).
Má to jednu výhodu: když to nepomůže, tak to neublíží.
Stejny problem co ty na " Dell Optiplex 3090 Micro " jsem resil na Lenovo Ideacentre", a problem byl v portu vystupu videa.
Nezkoumal jsem jestli to zacalo az po tom co Microsoft rozohodl ze do UPDT prida i Intel ME Firmware / Intel Management Engine Components, DCH driver a Intel UHD Graphics 630 / 730 – Display Driver (DCH).
Nabo, take super aktualizace jeste jednou kterou MS tak rada vnucuje bez ohledu na konktrertni model "Dell BIOS Update" klasicky 1.1* → 1.2.* → 1.3.1, urcite o tom najdes na reditu a podobne hodne prispevku. Viz pritel na optice COP. :
.. Pro me ten IdeaCentre kde blblo HDMI slo o klasiky problem ovladacem APU, ale kdyz PC nenabehlo ani po jeho odstrani v nouzovem modu, tak jsem trochu pohledal a dosel na toto, ze MS i kdyz mas sve PC aktualizovano, tak tve aktualni drivery prebije temi svojemi, jelikoz ma za to, ze jde o kritickou aktualizaci pro tvuj HWpodklad.
Hned bych na tomto typu zarizeni auto MS Update po instalaci dezaktivoval a drivery nainstaloval popripade rucne, aktualizaci BIOS v pripade potreby pomoci SW od Lenovo vcetne Ventage pro checknuti driveru.
pokial si ten dell otváral,vyresetoval si v biose "intrusion detection" ?
To jsou zpravidla funkce, ktere maji chranit PC aby nebyl spusten kdyz je otevrena bocnice nebo dle umisteni spince ktery informuje Firmware jestli je sepnut nebo ne.
Bez toho by se nespustilo PC a na zacatku vyhodilo Error hlasku, urcite by neodeprelo pristp Video IN/OUT. Tuto funkci bych v BIOS nechal nastavenou na → "DISABLED".
V BIOS take vypni "FastBoot" → "Disabled". Jestli mas v BIOS polozku "Enable Legacy Option ROMs" tak ji nastav na → "ENABLE".
Bordel u techto OEM modelu PC dela border - Firmware, verze BIOS etc kterou s MS rozhodl preinstalovat pres svuj servis Windows Update.
"Zrovna u techto OEM modelu plati, ze je lepsi pouzit original ovladac vyrobce pro urcity model jak genericky od MS " : AMD Chipset/Video, Intel Chipset/Video, Nvidia etc, coz u klasickeho Desktop ma vetsina lidi v pazi.
Jenze dejme ze Windows si usmysli ze jejich aktualizace je novejsi jak verze tveho Firmware Intel, nebo BIOS a tak se rozhodne ze preinstaluje tvuj BIOS aktualizaci typu OptiPlex_3090_.exe BIOS a pak to dela bordel.
(MS se ridi nekdy podle kriterii jako datum vydani ovladace, takze i kdyz mas treba "Chipset", "iGP", "BIOS" vcetne balicku "HotFixu" primo od DELL na miru pro tve PC ktere jsou nestabilnejsi, se WUA rozhodne ze ty jeji genericky driver co ma Microsoft v databazi je novejsi, tak ti ho preinstaluje protoze ma zato, ze novejsi verze je bezpecnejsi.
[i]Na techto OEM PC, DELL Optiplex, Micro DP, IdeaPad etc bych opravdu hned po prvnim spusteni po Instalaci Windows zakazal HW aktualizace)
Co se tveho pripade tyce, to vypada ze monitor nabehne "za tepla" ne "za studena". Teply start uz prosel (prvnim startem PC & check), pro monitor uz ma ulozeny profil EDID/handshake takze ho BIOS hned preskoci a proto monitor funguje.
Co zkusit ? S tim poslednim Lenovo stacilo prohodit HDMI do druheho portu na monitoru.
. Rozliseni 4K tve IGP zvlada bez problemu, na zkousku to staci popripade do douprav Upscaling )
U DELL tveho PC zkus bud na misto "HDMI" pouzit "DP" nebo naopak a urcite bych doporucil zkusit jiny monitor tak jako kabel.
Tady ty bugy v HDMI/DP inicializaci odstranis, nebo je velka sance, ze aktualni genericke ovladace "Intel iGP UHD" nahradis temi, co jsou na strankach DELL pro tvuj model.
https://www.dell.com/support/search/cs-cz?lwp=rt#q=Dell%20Optiplex%203090%20Micro%20&f-commoniuxtypeFacet=Drivers%20%26%20Downloads&f-langFacet=cs
(jestli nemas po ruce jiny monitor, tak mas doma urcite televizi s portem HDMI ktera staci jestli za to nemuze nahodou domluva s monitorem