Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ako ziskat viac miesta na disku?

Zdar,

nedavno som kupil novy 1TB disk, ktory chcem rozdelit na systemovu a datovu cast. Ide mi o postup, ako pri rozdeleni disku ziskat z danych 1000GB maximum a stratit co najmenej vdaka prepoctu. Momentalne som v biose vyrobil asi 150 GB sys particiu, sformatoval, a zbytok - volne miesto som premenil na datovu particiu az vo windowse.. Mam dojem, ze takto som stratil az dvakrat... Nie je lepsie sformatovat cely disk v biose a novu datovu particiu vytvorit az vo Win napr pomocou Partition Magicu?

Vdaka 8-)

Jaký přepočet? U disku se při rozdělování nic neprepočítává a nikde sa nic neztrácí.
Mam pocit, že tomu moc nerozumíš, rád bych viděl to vyrábění 150GB a formátování v biose - nemyslíš spíš vytváření před instalací windows v tom jejich průvodci na instalačním CD?
1TB je ve skutečnosti cca 931GiB, něco málo MB padne na souborový systém. Pokud ti chybí půlka, tak to jsi asi nepřidělil celou kapacitu disku...

LOW level formát neformátuje logické disky (na které bys pak mohl ukládat data). Ten na disk zapisuje stopy, značky začátků sektorů a tak - provádí to výrobce. Kdysi dávno to možná dělal dokonce i zákazník a na štítku disku (které tenkrát bez chyb ani neuměli vyrobit) byly napsané adresy vadných sektorů - ty se tam musely ručně zadat. Později tuto možnost přidali do BIOSu ale protože vývoj šel rychle kupředu, ne vždy byly programy kompatibilní s novými strukturami disků. Takže mnohý uživatel zplakal nad výdělkem a proto se to nedoporučovalo.