Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak připojit síťový disk

Dneska jsem si v kanclu nainstaloval nový NAS server a zbyl mi stařičký síťový disk Netgear.

Předznamenávám, že počítačovým sítím rozumím méně jak rybářským, lovcem ryb nejsa.

Připojil jsem ten disk na notebook a nainstaloval příslušný program. Pak jsem učinil všechny variace a permutace následných činností:

1) TCP/IP síťové karty do DHCP anebo na 192.168.2.1, neboť pokud si vzpomínám, ten disk měl v kanclu svoji adresu 192.168.2.103
2) použít normální kabel anebo zkřížený

Ani v jednom případě se mi nepodařilo k disku přihlásit a ani v rozsahu 192.168.2.1-192.168.2.110 se na nic nedopingnu.

Stáhnul jsem si k tomu manuál a je to poměrně zvláštní zařízení. Zřejmě nemá žádné webové rozhraní, konfiguruje se výhradně přes nějaký obslužný software a neumožňuje provozování v síti se statickými adresami:

The SC-101 requires DHCP; you cannot use the SC-101 on a network that has static only adresses

To znamená že v "síti" NB-disk to nerozchodíš. Neexistuje tam DHCP server který by se o ten disk postaral, musel bys obé zapojit do nějakého routeru s běžícím DHCP.

Píšou že v síti bez DHCP nelze zařízení provozovat.
Pokud nemáš na LAN kartě notebooku natvrdo zadanou adresu a v síti není kdo by mu ji přiřadil (DHCP server), potom má nějaký nesmyslný rozsah. Kdyby ten disk měl nějakou svoji pevnou IP, zadal bys adresu ze stejného rozsahu a nebyl by problém. Jenže to z nějakých nepochopitelných důvodů to zařízení neumí takže IP kterou měl v síti předtím dostal od DHCP a měl ji dlouhodobě, třeba i nastálo (nastaveno na DHCP serveru), takže se mohlo zdát že ji má pevnou. Jakmile jsi ho z té sítě odpojil, stal se disk bezejmenným bezdomovcem.