Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Víc jáder v procesoru

Hele vysvětlete mi prosím pořádně fuknkci více jáder. Mylsel jsem si, že se to jako sčítá. Ale tady na poradně čtu že to je jinak. Jak to je ?? Na comi je více jáder atp ?? Díky ;-)

Takže když něco dělám v PC tak se ty akce "rozdovjí" do více jáder ( "virtuálních" dvou procesorů) a potom to šlape rychleji ?? Z toho co si napsal mi to nějako " snad správně" docvaklo. Je logický že když na to jsou dvě jádra tak to dupe rychlejc :-)

Vysvětlím na příkladě ze života - klasika (lehce společensky nekorektní):

Otázka č.1:
pět cikánů vykope příkop za týden. Za jak dlouho jej vykope cikánů deset?

správná odpověď:
taky za týden

Otázka č.2:
Dežo s Eržikou prochlastají podporu za 4 dny. Za jak dlouho ji prochlastají, když u nich bude Eržičin bratr Deméter se svou ženou?

spávná odpověď: za den

Už chápeš, jak je to s těmi jádry?

používat google umíš? :-) Ale být tebou bych se do těchto sfér ještě nepouštěl..

A ten příklad ukazuje, že jednou může být více jader velmi přínosných (aplikace s více thready), jindy je přínos nulový nebo dokonce záporný. Jádra tedy nelze pro výsledný výkon sčítat, násobit ani dělit.

Predstav si ze mas prepravnu firmu s jednym kamionom (=jednojadro), alebo s dvoma kamionmi (=dvojjadro).

Ked mas za ulohu odviezt tovar z centraly k zakaznikovi A, a iny tovar z centraly k zakaznikovi B, tak s 2kamionmi to pojde 2x rychlejsie ako s jednym kamionom (resp. trochu menej ako 2x rychlejsie, pretoze napr. nakladat mozes len jeden kamion takze najprv sa nalozi prvy ten uz pojde a potom sa nalozi druhy takze tam vznika nejake oneskorenie, nebude to presne 2x rychlejsie).

Ked mas za ulohu ist k zakaznikovi A, tam nalozit tovar a odviezt ho k zakaznikovi B, tak taka uloha bude trvat v oboch pripadoch rovnako (druhy kamion je na taku ulohu nanic, moze sa venovat inej ulohe, ak ziadna ina uloha neni tak bude stat a nerobit nic).

Takze vyuzitie 2 (a viac) jadier zavisi od toho aku ulohu je treba vykonavat (t.j. zavisi od spustenych programov), niektore programy vyuziju sami obe jadra pre seba (ked si vedia rozdelit svoju ulohu na viac nezavislych uloh), alebo mozes mat spustenych viac veci ktora kazda vie vyuzit len jedno jadro CPU, alebo ked mas pusteny len jeden program ktory nevie vyuzit obe jadra tak druhe jadro nerobi nic.

Strankovaci subor je subor ktory sa vyuziva ked spustene programy vyzaduju viac RAM ako fyzicky ktoru mas v PC, tak cast RAM (ktoru momentalne netreba) sa uvolni do toho suboru a tak vznikne volna RAM pre nove poziadavky programov. Nic tam nemen nechaj to tak ako to je.

velkost virtualnej pamate priamo nastavit nemozes, mozes nastavit len velkost strankovacieho suboru, najlepsie sledovanim hodnoty commit charge peak:

To optimally size your paging file you should start all the applications you run at the same time, load typical data sets, and then note the commit charge peak (or look at this value after a period of time where you know maximum load was attained). Set the paging file minimum to be that value minus the amount of RAM in your system (if the value is negative, pick a minimum size to permit the kind of crash dump you are configured for). If you want to have some breathing room for potentially large commit demands, set the maximum to double that number.

podrobnejsie:
How Big Should I Make the Paging File?
Pushing the Limits of Windows: Virtual Memory