Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Odpovednost za chyby

Ahoj,

Chtel bych se zeptat na jednu vec ohledne odpovednosti za chyby. Rekneme ze jako programator vytvorim klinetovi eshop (jako zivnostnik a vystavim fakturu, on zaplati - vse v poradku)
Potom nastane situace ze v eshopu je nejaka chyba, kvuli ktere ten klient (v te chvili provozovatel eshopu) prijde o penize (napr jsou chybne uvedeny ceny - myslim ze zakaznik ma vzdy pravo na cenu ktera je uvedena?). Nese za takove veci odpovednost programator? Je mozne aby na nem byla vymahana usla castka?
Pokud ano jak je mozne se proti tomu branit jeste nez se eshop uveden do behu.

Velice dekuji za odpovedi

Můj pohled na tuhle záležitost je takový, že programátor za škodu vzniklou provozem eshopu NEzodpovídá. Po programátorovi může provozovatel chtít maximálně peníze za "odfušovanou práci" a po případě ušlý zisk. To už záleží na soudním jednání a na kvalitě argumentace před soudem. Pokud nebyla sepsána smlouva ve které není přímo implementována část, ve které se hovoří o tom, že "zhotovitel" nese odpovědnost za škodu vzniklou chybným provozem, tak by se programátor neměl tohoto obávat. ALE, jak jsem již řekl malinko šikovnější a malinko právně vzdělaný člověk by tyto náklady jemu vzniklé dal do ušlého zisku. A tady je již poměrně vysoká pravděpodobnost, že tyto náklady budou soudně vymáhány. A jak se bránit? V první řadě záleží na tom, zda-li byla sepsána nějaká smlouva. Pokud ano - pečlivě pročíst! Pokud je to jen na základě faktury tak je to dost sporné z obou stran. IMHO za takovouto škodu odpovídá primárně provozovatel! Tolik bych k tomu řekl já.

PS: Právo studuju teprve 2 roky na VŠ, tak můj názor ber jen orientačně.;-)

Nejde o chyby vznikle provozem - kdy program pracuje spravne a eShop si nastavi spatne cenu. Ale jde o pripad, kdy eShop je nastaven spravne a program udela chybu - spocita spatne slevu (napr. misto aby odecetl 10% odecte 90%) nebo nespocita DPH, eShop je pa postizen od fnancniho uradu apod. To nejsou chyby vznikle provozovanim eShopu, ale chyby zpusobene programem.

No já myslím,
že díky lidem jako jsi ty musí být na všechno neprůstřelný smlouvy, vše musí být černé na bílém, ale když to někdo umí hezky okecat (před soudem? ... proboha), tak to vlastně bylo myšleno úplně jinak... aneb právo bude vždy na straně právníků... zlaté staré časy, kdy se máchalo ve Vltavě...toť můj názor. Brnys