Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nevíte někdo o volném MS Office 2000 ?

Přátelé, nemáte někdo tip, jak sehnat kompletní MS Office 2000 (Word, Excel i Access) za přijatelnou cenu, někde kolem 5K ? Potřeboval bych, aby to bylo legální a s nabývacími doklady a jednalo se o kompletní verzi, nikoli tedy o OEM či DSP.
V pobočce kanceláře mám totiž na všech počítačích OpenOffice 2.0, ale na serveru bych pro tenké klienty potřeboval mít ty MS Office 2000 např. pro některé doplňky, jež jsem si pořídil v Excelu, databáze, pořízené včetně pracných formulářů na Accessu atd. Navíc mě to takhle i v budoucnu vyjde levněji při upgrade.
Zkoušel jsem inzeráty, ale tam se nějak nechytám. Ve většině případů mi řeknou, že to právě prodali, v ostatních se nabízí OEM, BASIC verze či pokoutně vypálené CD za 200,- Kč. Já jsem ale díky profesní deformaci poněkud zbabělý a bojím se provozovat nelegální SW.
Takže kdybyste to někdo chtěl prodat, či zprostředkovat za 10% provizi, ozvěte se na paullus@seznam.cz.

Tak Office 2000 bohužel zprostředkovat neumím, ale možná by pro tebe bylo zajímavé info, jak legální licensování Office na aplikačním serveru funguje.

Každý tenký klient (Device) potřebuje licenci na spuštění Office (dá se použít i licence Office na lokální stanici). OEM Office pak na terminálovém serveru legálně používat vůbec nejde, pouze z konzole serveru.

Takže, při použití více než jedním klientem naráz bys potřeboval více licencí Office 2000 než jednu.

A ještě jen tak na okraj, instalovat Office 2000 na server v aplikačním režimu vyžaduje speciální postup a nástroje s Resource Kitu MS Office.

//fuj licensování, už mi ta angličtina leze na mozek. Samozřejmě licencování.

Tak to je pro mne velice významná informace. Já se totiž domníval, že mi postačí jen jedna licence na serveru (OEM verzi pro tento případ neuvažuji), ale že ostatní tencí klienti v jakémkoli množství mohou na ní zadarmo parazitovat, protože jsou vlastně v jedné takříkajíc session.
Pokud se však mýlím, tak mi uniká, proč by se vůbec tencí klienti používali, když musí mít každý vlastní licenci.
Já si právě kvůli tomu, abych ušetřil na větším množství licencí, koupil pro tyhle účely nějaký WinConnect asi za 300 USD.

Může za to konkrétně EULA od Microsoft Office 2000, kde je to pro takové případy "ošetřeno" : každé zařízení, kde chci spouštět Office, musí mít licenci. (Nebo každý uživatel).

Mimochodem, WinConnect je zajímavý případ sám o sobě, jak já rozumím EULe od Windows XP nebo SBS2003, tak WinConnect není legální rovněž, pamatuji si že jsme se o tom bavili na poradne.old s touchwoodem ale neshodli jsme se na tom, tak nevím jak to je.

Ve světě komerčního specializovaného software existují ještě horší vyfikundace než licence od MS - například licencování jistého nejmenovaného softwaru pro telefonní centrály hraničí téměř s vydíráním, licence se platí ročně...

Jo a ještě důvod proč se používají tencí klienti - neušetří se na nich okamžitě, naopak počáteční investice je dost veliká - k připojení ke skutečnému Windows Terminal Server, ne WinConnect, jsou potřeba další licence, a pokud mám nadstavbu Citrix, tak ještě další a ještě mastnější licence. Šetří se na tom, že jsou servery spravované centrálně a přístupné například z poboček v celé republice, ne na licencích.

Já když jsem se rozhodoval pro tenké klienty, tak jsem tak činil pod dojmem, že každá sekretářka nemusí mít SW cca za 20.000,- Kč, ale že to nakoupím po jedné verzi včetně ostatních PJsoftů, ASPI, Adobe Acrobat atp., a každý uživatel na to bude přistupovat přes ten WinConnect.
V tomhle názoru mne utvrzují informace např. na http://www.netos.cz/produkty%20a%20sluzby/tenky%20 klient/.

Vladimíre, sakra, jestli máš pravdu, tak věz, že jako starý pes s ušima až na zem jsem se na stará kolena pachtil s nějakým zas*aným Linuxem s nějakou jeho zas*anou africkou či jakou modifikací Ubuntu, abych tohle realizoval a nakonec zjistil, že je to všechno špatně.

V takovém případě si místo MS Office koupím snajperku s optikou, několik kg munice 0.44 Magnum a udělám si výlet do Redmontu...

Nene, zas tak špatné to není - víc licencí je potřeba jen tam, kdy na tyhle situace smlouva pamatuje. Tam kde to není specifikováno, je to v pořádku - mám dojem že zrovna například Adobe v tom nedělá potíže. Ale jistě to nevím, s ničím od Adobe nedělám...

Potíž je hlavně s tím MS Office, kde si to Microsoft "hlídá".

Všechen software se instaluje na serveru - v Tvém případě máš asi Windows XP, že (nebo SBS2003). Klient sám pouze přijímá obrazovky ze serveru a posílá na něj údery kláves, neinstaluje se na něm nic.

V tomhle případě, kdyby Office používalo víc uživatelů, by myslím nebyla možnost nic zjistit. Windows XP nemají licenční server, nic o tom nelogují ani neukládají licence na klienty.

Nj, v tom jsou XP lepší - NT měly licenční server. NTýčka Server jsem měl kdysi ve firmě a vím, že ty mrchy odmítly spuštění vícero aplikací ze serveru - licenci to cucalo tuším na disketě. Jen jestli ty Offičáci nepoznají, že běžej ve vícero instancích a nešprajcnou se.:-/

licenční server ve Windows jde normálně vypnout. Terminálové servery mají jako bonus ještě jeden na ty terminálové licence :-p

Ale Windows XP tyhle věci nemají, protože se nepočítá s takovým použitím - WinConnect obchází omezení co tam dal MS, ale dost pravděpodobně i smlouvu samotnou...

No tady by už šlo něco dělat i po právní stránce, příslušné orgány by Ti totiž musely prokázat i tzv. subjektivní stránku, tj. že jsi věděl, že se dopouštíš protiprávního jednání (případně že jsi to vědět měl či mohl), což by v takovém případě bylo velice složité....

WinXP mají hlavně "zabudovanou" licenci na TS (tozn. že v případě, že TS klient běží na WinXP, není z TS vyžadována odpovídající TS licence). Co se týká "ořezaného" TS ve WinXP, tak tam je to opravdu diskutabilní, zda a nakolik je legální využívat funkcionalit tohoto TS a přidat k němu funkcionalitu svou. Já vycházím z premisy, že pokud by MS blokoval "navýšení" funkcionality pomocí kódu třetí strany, pak by (ekvivalentně) bylo nelegální třeba nestandardní GUI (protože částečně využívá API windows, ale přidává např. své ovládací prvky). Co se licencování TS týká, nelicencuje se protokol, ale "sloty" na serveru, tudíž pokud si nainstaluji vlastní server (i když využívá RDP protokolu), tak si myslím, že jakožto výrobce serveru jsem z obliga.

Ono se to dá ale špatně specifikovat i s tím Office, protože celá situace s tím WinConnect je taková ošemetná, jak už jsem o tom psal výše. EULA od Windows XP zakazuje připojení přes Terminal Services více než jednomu uživateli. Proto mám o tom produktu pochybnosti.

Microsoft má tyhle věci vymyšlené hlavně pro Windows Terminal Server.

Jenže to už je pak otázka důkazní situace, kdy už by Ti příslušné orgány musely dokázat, že v jeden okamžik přistupovalo na server více uživatelů než jeden.
Zvlášť za situace, když každý uživatel má nad počítačem ve skle zarámovaný denní rozvrh, kdy se smí k serveru připojit. Teď jde jenom o to, když Ti URNA sledovaná BSA, případně španělskou inkvizicí vyrazí dveře od kanceláře beranidlem, aby se všichni uživatelé s výjimkou jednoho měli čas odpojit od serveru a pokojně se pachtit na svém linuxovo-ubuntském klientovi.

Tak Vladimíre, tuhle diskusi jsem zakládal jako bezúhonný, cti dbalý a loyální občan této země, ale opouštím ji jako zločinec. Jdu vyhledat nejbližší tetovací salon, potetuju se a pak se opiju rumem. Následně si opatřím nějakou partu a niklštál.

Rce, až budu mít něco v pácu, dám Ti vědět....

Napadá mě mimovolně parafráze na jednu scénu ze Švejka. Jak se v cele předběžného zadržení muž stíhaný za pokus loupežné vraždy na pantátovi z Holic odmítá bavit s majiteli dvou firem, (zadržených pro to, že se jejich zaměstnanci drze připojovali tenkým klientem k serveru s MS Office najednou) se slovy: "S vámi vy lumpové bych se dostal do pěkné šlamastyky"....