Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem TV - zvuk je ruseny pri titulkoch

Zdravim vsechny, po ranu tak trochu OT:-)
mam asi 8 let starou TV zrejme GOLDSTAR nebo tak neco.

kdyz bezi normalni film tak vsechno ok. kdyz se ale objevi nejake titulky tak to zacne skrcet(zvuk je rusen, obraz cisty). Dela to jen Prima a Nova. CT1, CT2 ciste.
Titulkama myslim (kdyz konci porad a treba nahore se objevi upoutavka na dalsi porad). Nedela to vzdy ale jen obcas. Ale kdyz to dela tak vzdy v souvislosti s titulkama.

pripojeni normalni venkovni antena

mam k tomu pripojene pc (pres takovou krabicku co odrusuje ruseni zvuku z pc = nejsem elektronik ale resilo se to na zive nejaka kolize zemi pc a TV nebo tak nejak:-) ).

titulky jsou rusene pri zapnutem pc i vypnutem, se zapojenou krabickou i bez.

[mod]Upravený titulok otázky (MM)[/mod]

to je pronikání obrazové nosné do zvuku. Buď silný signál což v tvém případě asi nebude (pokud nemáte nějaký supr zesilovač na 150 dB) nebo špatně naladěná zvuková OMF. Bohužel to bývala bolest Goldstaru. Předpokládám zě máš klasické osd zelené čárečky při zesílení a žlutá čísla předvoleb. Prodávalo se to i pod značkou Elin, Shiwaki a ja nevím jaký ještě. Takže buď nějaký utlumový člen, pokud je signál silný anebo naladit zvukovou omf. Všimni si že přes video ti to nedělá. Tam je odstup nosné z modulátoru 5,5 MHz a všechny bedny z venku byly vždy dodělávaný pro naši normu (i když přímo ve fabrice), takže výsledek vždy nebyl ok. Protože na generátoru jaksi běžné provozní podmínky nenasimuluješ.

náprava je jednoduchá. Neidukčním (umělým) šroubovákem - čtyřhranem otočíš o čtvrt závitu a je vystaráno. Blbý je akorát to, že musíš trefit tu dobu kdy tam ty titulky jsou aby jsi to v domácích podmínkách odladil. Pokud mi pošleš typ TV přesně napíšu ti pozičku té cívky zas tolik jich tam není myslím 3 nebo 4.

no tak v tom případě do toho raději nelez. Přednes ten problém nějakému opraváři on to vyřeší levou zadní. Ono zalomené jádro v civce není žádná sranda. Už se mi to párkrát stalo, někdy to měli přilepené nějakým epoxidem ve šroubovici a pak křup a bylo vymalováno :-D . Sem se tam dopustil jedné nepřesnosti ZMF (zvuková mezifrekvence), OMF(obrazová mezifrekvence) zvukova OMF je blbost. :-|

Jsi mi tím připoměl ten vousatý vtip, jak chlap dotlačí auto k benzínce a ptá se obsluhy:
"Nerozumíte tomu trochu? Chcíplo to a vůbec nejde nastartovat."
obsluha: "Ale jo." Sáhne do kapsy, vyndá šroubovák, otočí jedním šroubečkem o čtvrt závitu a dodá: "zkuste to."
Chlápek na první pokus nastartuje, motor jde jako hodinky a ptá se: "Co jsem dlužen?"
obsluha: "501 Kč"
chlápek: "Za co? vždyť jste pouze pootočil jedním šroubkem...?"
obsluha: "Pootočení je za korunu a 500, že vím kterým."

no možná použili stejný procesor tak OSD mohlo být stejné ale pozor Samsung je výrobní značka ne spotřebitelská tzn. oni také vyráběli pro jiné ale koncepčně ty šasi byly úplně jiné. Fungovalo to tak, že jsi přijel do fabriky a řekl : bude se to jmenovat Pepa chci toho 10000 ks tohle tlačítko chci víc vlevo tohle hranaté kastla bude šedá bude tam txt a stereo atd... Šasi bylo univerzál a osazovalo se dle norem vysílání dané země. Jenže CRT už je v těžkém úpadku i když LCD v poměru cena výkon ještě fakt za moc nestojí a na plazmu potřebuješ malou elektrárnu.

Tak si říkám, že nejseš sám, naša bedna doma to dělá taky, ale je to Tesla. Jenže když jsem do ní kdysi vlezl, tak jsem zjistil, že sice je to česká značka, ale jinak je ze zahraničních dílů, obrazovka Nokia a elektronika je od Philipsu. Takže jak píše Cody, asi je dodělávaná na naše normy.

Jo, jednu takovou "Teslu" která měla z Tesly jen značku jsem měl doma taky, původ byl snad HonKong, ale to jsem při koupi bohužel nevěděl a na titulkách vrčela fest. Opravář to označil za neopravitelnou vlastnost, jestli právem nebo z neschopnosti, to nevím. Naštěstí před 2 lety odešla na věčnost. Teď jsem opatrnější než něco koupím...

někdy to fakt nešlo, jak do bylo doprasené. Ale v tom případě na to byl taky lék, vyházela se naše norma ven a zapojil "míchač" převedl normu místo na 6,5 tak na 5,5 a bylo to ok. Jednoduché a relativně levné. Dneska už tak jednoduché není, protože se vše děje pomocí děliček (analogových šasi je už pomálu - výrobní náklady) a žádné klasické směšování už se nepoužívá takže natáhneš do paměti jiný sw a jede to. Případně stačí popřepínat nastavení jen v servis módu.

Tesla to je moc široký pojem to může být od turka až po Rožnovskou Tesla Television v podstatě tam nemáš nic českého. Vzhledem k embargu za komančů neexistovalo u nás nic co by bylo ovládáno procesorem a bohužel to u nás nikdo z vývoje nedotáhl do praxe. I první tuším C439 měly napěťovou syntézu a OSD řízenou IO (ne v pravém slova smyslu, nebyl jen jeden) ze Zanussi, která se vyráběla 15 let před tím. Ale byli to první bedny, které měly více OSD než volbu kanálu. Takže asi tak.

Já měl podobný problém (jen na Primě - vrčení při zobrazení nějakého textu nebo titulků).
Televizák mi vysvětlil, že na Primě na to serou a nehlídají si kvalitu signálu. Prostě z principu kódování se musí zajistit, že v obraze není víc než určitá míra bílé barvy. Pokud se jí tam pustí víc, zasáhne obrazový signál do oblasti, kde je už zakódován zvuk a pak to chrčí...
Částečně to taky záleží na kvalitě televize (dekódovacích obvodů), ty novější to umí lépe odfiltrovat...

Žeby na to srali už i na Nově???