Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nedostatek paměti ve WinXP

Máte někdo zkušenost s hláškou: Nedostatek paměti - požadavek (např) 42MB k dispozici 2048MB!!!
Takovouto nesmyslnou hlášku mi to vždy po čase začne házet a odmítají se mi otevírat programy, takže abych něco otevřel, musím něco zavřít. Vyřeší to až restart a pak je zase nějaký čas klid.

microsoft tuto debilitu hlásá a default nastavuje už 15 let - s dost velkou rezervou aby to vyhovovalo všem, ovšem většině je to k ničemu.
proč by měl být ten soubor 4gb, když z něj při dostatečné ram windows nikdy nepoužijí třeba více než 200mb? proč tedy o 50-100% větší swap než ram? fak si myslíš že v tom 100x pomalejším prostoru na disku může něco běžet místo ram?
windows to používají jen jako pomalé odkladiště zaplněné ramky, ale zdržení při přehazování obsahu ve swapu je tak velké, že jediným normálním řešením je přikoupení ram. odkládací soubor je jen momentální nárazové řešení pro akutní potřebu - ale to že ho potřebuješ trvale využívat je vlastně špatně.
až budeš někdy potřebovat mít rozumně nainstalovaný systém - tj. rozdělení disku na zálohovatelně malý systém a zvlášť veškerá ostatní data, pak tě přejde bez uvažování slepě přebírat "co se říká".

Tak už jsem v obraze Swap jsem měl zapnutý ale ještě jsem trochu přidal. Jinak mám 2GB RAM, což si myslím že je pro WinXP. Teď už jen budu čekat co to bude dělat. Pokusím se toho co nejvíce pootvírat a uvidíme.
Zatím díky za rady ;-)

Tak nabuduce ked vybehne ta hlaska tak si skontroluj obsadenie RAM (ctrl-alt-del), aby si videl ci nejaky debilne naprogramovany proces neobsadil vsetku RAM.
Pre Win staci aj 512MB, ale RAM neni len pre Win ale pre aplikacie. A aplikacie mozu potrebovat aj 10GB :-), zavisi od spustenych aplikacii.

Obsazení RAM i vytížení Procesoru kontroluji celkem pravidelně a při zmíněných potížích obzvlášť ale vždy bylo vše hluboko pod 10%
Někde jsem se dočetl, že je problém nedostatku paměti a zmíněných nesmyslných hlášek dokonce chyba Windows