Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kolísající rychlost čtení HDD

Dobrý den.
Mam tady HDD, u kterého poměrně výrazně kolísá přenosová rychlost. Testoval jsem ho programem HDD Tune 2,50 a ten mi ukázal, že tak do 30ti% HDD přenosová rychlost kolísá v rozmezí 1 - 28MB/s. Pak se to uklidní a zhruba v půlce to zakolísá ještě jednou, ale už ne tolik.
Průměrnou rychlost mi napočítal 25MB/s. Acces Time 13.8ms a využití procesoru 15%. Mohu poslat fotku výsledného testu.
Testoval jsem ho vícekrát a výsledky jsou zhruba pořád stejné.
Je to WD 1200 na IDE a vyroben byl v r.2003

Je tento disk ještě bezpečný? Nebo už je zralý na výměnu?
Občas se totiž stává, že při startu PC napíše, že nemůže najít bootovací disk a nepomůže ani restart. Postačí ho nechat chvilku vypnutý a naběhne normálně.

Zkoušel jsem testovat ještě jeden HDD na IDE a výsledky byly mnohem lepší. I když se tam zakolísání téměř k nule taky objevilo.

Rozhodně tam zkus nějaký hdd,kterým si můžeš být 100 jistý,ať vyloučíš možnost vlivu řadiče nebo desky no a jestli je to fakt diskem tak bych mu určitě už žádná důležitá data nesvěřoval,jednou by se už taky nemusel rozjet vůbec a to jsou pak starosti...

Musim se opravit. Zkoušel jsem dva další disky (bez toho abych počítač otravoval svými požadavky) a u nich byly výsledky zhruba stejné. Podobná křivka pomalu klesající.
Kdežto u tenhle disk má pořád stejnou křivku.
Asi dám kontrolu povrchu, abych měl jistotu.

Pomůže tento disk přeformátovat? Aspoň na čas.

Občas se totiž stává, že při startu PC napíše, že nemůže najít bootovací disk a nepomůže ani restart. Postačí ho nechat chvilku vypnutý a naběhne normálně.

- v biosu nech místo hodnoty "auto" detekovat správné typy tvých disků.
- některé biosy a některé disky v kombinaci s dalšími disky na stejném ide kabelu nesnáší propojku v režimu cable select. nastav master nebo slave.

Reallocated Sector Count - každej moderní disk má rezervní sektory a když najde vadný tak jej přemapuje na záložní.

Seek Error Rate
-chyba vystavování hlaviček.

Každopádně disk je podle mě vadný.