Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kolísající rychlost čtení HDD

Dobrý den.
Mam tady HDD, u kterého poměrně výrazně kolísá přenosová rychlost. Testoval jsem ho programem HDD Tune 2,50 a ten mi ukázal, že tak do 30ti% HDD přenosová rychlost kolísá v rozmezí 1 - 28MB/s. Pak se to uklidní a zhruba v půlce to zakolísá ještě jednou, ale už ne tolik.
Průměrnou rychlost mi napočítal 25MB/s. Acces Time 13.8ms a využití procesoru 15%. Mohu poslat fotku výsledného testu.
Testoval jsem ho vícekrát a výsledky jsou zhruba pořád stejné.
Je to WD 1200 na IDE a vyroben byl v r.2003

Je tento disk ještě bezpečný? Nebo už je zralý na výměnu?
Občas se totiž stává, že při startu PC napíše, že nemůže najít bootovací disk a nepomůže ani restart. Postačí ho nechat chvilku vypnutý a naběhne normálně.

Zkoušel jsem testovat ještě jeden HDD na IDE a výsledky byly mnohem lepší. I když se tam zakolísání téměř k nule taky objevilo.

Občas se totiž stává, že při startu PC napíše, že nemůže najít bootovací disk a nepomůže ani restart. Postačí ho nechat chvilku vypnutý a naběhne normálně.

- v biosu nech místo hodnoty "auto" detekovat správné typy tvých disků.
- některé biosy a některé disky v kombinaci s dalšími disky na stejném ide kabelu nesnáší propojku v režimu cable select. nastav master nebo slave.

Reallocated Sector Count - každej moderní disk má rezervní sektory a když najde vadný tak jej přemapuje na záložní.

Seek Error Rate
-chyba vystavování hlaviček.

Každopádně disk je podle mě vadný.