Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nejede základní deska

Mám základní desku Asus Deluxe. Když pustím do počítače proud, ale nezapnu ho, rozsvítí se na základní desce zelená kontrolka a svítí mi displej vpředu pod CD mechanikou. Když však chci počítač zapnout, nic se neděje. Nemá někdo nějaký nápad, čím by to mohlo být, případně mě odkázat na nějaký článek se znázorněním zapojení základní desky atd. Jsem laik, technické věci kolem PC neznám, tak hledám pomoc tady. Děkuji.

Připomínám, že jsem opravdu laik - pokud přídavným napájením ze zdroje do desky myslíte několik kabelů a na konci konektor s 20 "čudlíky" a potom ještě jeden se 4mi "čudlíky", tak ano. A ano, po klasickém vypnutí už nenaběhl. Nic jsem neměnil, hardwaru jsem se vůbec nedotkl.

Nejspíše je vadný zdroj, ale třeba jenom nejde spínací tlačítko - může být upadlý drát co k němu vede. Najděte si v manuálu, které piny jsou připojené na zapínací tlačítko - bývají označené PWR a pokud máte na skříni i tlačítko RESET, přehoďte vzájemně konektory a zkuste nastartovat počítač tlačítkem RESET. Nebo odpojte konektor od pinů PWR a zkratujte je třeba hrotem tužky.

Záleží na tom, na co si troufáš. Všechno odpojit, zdroj vymontovat, položit na stůl, připojit nějakou zátěž (autožárovku)na 12V větev(třeba mezi žlutý a černý ve čtyřpinu) - někdo to dělá i bez zátěže, většina zdrojů to zvládne - a propojit - třeba kancelářskou sponkou - zelený s černým vodičem v tom dvacetipinovém konektoru. Tady už nestačí se dotknout, zdroj jede jenom pokud jsou tyhle dva dráty trvale propojené.

Tím stejně nevyzkouší jestli zdroj dává signál power_good a je to celé takové komplikované. Ani tester zdroje s orientačníma diodami na všech napětích nedává vždy dobré známky a nedovedu si představit jak bude na 20pinovým konektoru se zkratovaným zeleným s černým ještě měřit nějaké další napětí. to pravděpodobně zkratne:-D

zkusit jiný zdroj a hotovo