Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak spravne zamerit smerovou antenu?

Vcera jsem vymenil panelovou antenu 13db za smerovou 17db s ocekavanim, ze zmirnim zaruseni. Jake vsak bylo me zklamani, kdyz se mi ani po hodine lavorovani v mrazu, smogu a tme na strese nepodarilo najit uspokojivou silu signalu k memu ISP.

Proto se ptam tady, jak spravne zamerit smerovou antenu na cca 1,2km?

Když vidím takovouto otázku, tak se podivuju, že ISP neposkytne první pomoc! Vždyť jde i o jeho pověst/chleba.
Z tvého dotazu nevyplývá, jak jsi zkušený.
Nedávno byl na staré poradně podobný problém a došlo se na nedostatky znalostí šíření elmg vlnění. V tomto případě na polarizaci elektromagnetických vln.
Ze své zkušenosti mohu upozornit na podcenění montáže konektorů. Je třeba si uvědomit, že energie v koaxu na frekvencích wifi se šíří skoro tak, jako by byla v trubce nebo ve světlovodu. To znamená, že stínění nesmí být příliš narušené a pokud to musí být, tak symetricky. Třeba uplést dva prameny pro pájení na konektor.
Nemyslím si, že máš chybu v nasměrování. Jedině, že by jsi se splet v určení polohy antény ISP. Vždyť lidi se trefují parabolou na družici.
Zkontroluj polarizaci. Uvaž, jak dobré máš konektory.
Sem uveď, jak je dlouhý kabel od antény, popřípadě, zlepšilo se aspoň něco s novou anténou?
Bobo
PS.
O šíření elmg. vln:
article.php
index.php
www.simandl.cz rám s CZFree.Net

K AP mam ze strechy dolu nizkoutlumovy kabel 8m + 2m pigtail a od AP do pocitace je normalni patchkabel. V kabelech ani konektorech bych problem nevidel (nic jsem nevyrabel, vsechno je kupovane), protoze menim pouze antenu a na soucasnych kabelech jsem cca 3 mesice fungoval vicemene bez problemu, az na to zaruseni. Proto jsem poridil 17db smerovku, se kterou se nemuzu ani za nic trefit na anteny meho ISP, abych naskenoval jeho AP.

predpokladajme ze si si spolarizaciu nastavil spravne a ze chyba nie je ani v konektoroch ani nikde inde.
potom chyba je v antene.
silnejsia antena totizto nie vzdy znamena zlepsenie signalu. okrem toho ze takato antena moze rusit samu seba velmi podstatnym prvkom je vyzarovaci diagram takejto anteny. v podstate teba by mala zaujimat hlavne smerovost. ak antena predtym mala napr vyzarovaci uhol predneho laloka 15 stupnov (vplyv bocnych a zadneho si teraz odmyslime) a nova ma 30 tak jej "zaber" sa rozsiril a chyta okrem toho co ma aj viacej bordelu v podobe sumu (cize cudzich signalov).
na uvedene vzdialenost by som aj ja pouzil sice 15-17dB antenu ale urcite kruhovu pripadne plnu parabolu s co najmensim vyzarovacim uhlom na minimalizovanie vplyvov rusenia

Když máš Yagi a tvůj ISP vysílá do všech směrů, tak by jsi ji měl mít uchycenou tak, aby přijímala vertikální polarizaci.(Nejpravděpodobnější)
Ale nadruhou stranu 1200m je docela dost pro všesměrové vysílání, ikdyž na druhé straně je směrová anténa.
Polarizaci ti sdělí isp.
[yagi.jpg]
Bobo

"Jagina" funguje správně pouze v případě, že je celá "zanořená" v signálu. Pokud ne, tak přestává pracovat. A u wi-fi na vzdálenost 1,2 km je možné, že v místě příjmu nemáš "homogenní" úroveň signálu, a proto asi ta panelka fungovala, ale yagi si ani neškrtne.

P.S.: Jak už kdosi psal, zkontroluj taky tu polarizaci.

P.P.S.: Zkontroluj, jestli něco nestojí v blízkosti přímky od antény k AP (strom, dům). Je totiž možný, že si panelka s vyšším vyzařovacím úhlem paradoxně s překážkou poradí lépe než jagina s menším vyzařovacím úhlem.

YAGI mam a na chuja není, nastavení na vzdalenost 1,8km (do práce na nas firemní net) jsem provedl pouhým odhadem a na první pokus vše fungovalo, připomínám že na první pokus. V cestě mám jednu břízu, jeden dub, a pak ještě jeden listnatý strom a bez problémů, jsem na rychlosti 1116Kbps.
mejte se H.