Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Netradiční procesory

Zdravím ,

prosím všechny, kteří o tom něco ví. Rád bych pokud možno o tom získal co nejvíce informací... Případně nějaké odkazy na stránky s touto tématikou. Hledal jsem... asi špatně. :)

Děkuji všem.

Rozhodne k unikatum patri efficeon od firmy transmeta. Procesor s integrovanym severnim mustkem (stacil jeden cip, zadne dalsi topidlo v pocitaci), taktovany na 1,6GHz pracujici s 256b instrukci. Tedy vlasne schopny zpracovavat 8 64b instrukci v jednim cyklu. Kolem nej byla jeste hardwarova emulacni vrstva pro kompatibilitu s x86. Kazdopadne cele to dohromady bralo 5W pri maximalni zatezi. Skoda ho, podle me to byl krok dobrym smerem, jen umlacen politikami firem intel a amd do zatraceni.

Za "netradiční" se dá považovat i ruský procesor Elbrus vyvíjený na platformě SPARC, před pár lety nazývaný jako "Itanium Killer" - viz tento článek z r.2002: http://www.zive.cz/Clanky/Rusky-procesor-Elbrus-pr y-ma-byt-vykonnejsi-nez-Itanium-od-Intelu/sc-3-a-1 08447/default.aspx
Vývoj těchto procesorů: Elbrus_(computer)
A nakonec článek o systému protivzdušné obrany, kde se o tomto procesoru též něco píše: clanek_13084.html (publikováno v dubnu letošního roku)

Díky moc... ten odkaz na wiki je o nějaké Mount Elbrus a to je drobet (skutečně jen lehce) mimo téma. Ale vynikající informace. O tomto ruském Elbrusu jsem neměl nejmenší ponětí.

Už mám poměrně hodně materiálu, zjistil jsem, že takovým základním kamenem toho všeho je jistá architektura ARM. Je to skutečně tak?