
Netradiční procesory
Zdravím ,
prosím všechny, kteří o tom něco ví. Rád bych pokud možno o tom získal co nejvíce informací... Případně nějaké odkazy na stránky s touto tématikou. Hledal jsem... asi špatně. :)
Děkuji všem.
Co to je u teba "netradicny" procesor?
Ine platformy, alebo RISC, alebo co? Mikrokontrollery?
Nu.. těžko říct. Nevím jak to přesně specifikovat, kde až je ta hranice... ale tak třeba procesory v mobilním telefonu.. v PDA a takhle. Jsou tam vůbec? :D
Rád bych pokud možno věděl nějaké výrobce... možný další vývoj a tak. :)
V PDA, některých smartphonech, a dalších podobných zařízeních se používají procesory s ARM architekturou. Bližší info v google.
Už som videl video kde chlapík predvádzal PROCESOR Z DREVA , ščítaval binárne čísla.
Jo, jo takhle myslím začínal Paullus, tehdejší tenký klient pohltil polesí.
Od té doby se užívá výraz dřevní.
V dobách osmibitů byl jeden z (hojně?) používanejch Zilog Z80. Do procesorů dělala Motorola, VIA, Cyrix, ...
Pavel
Rozhodne k unikatum patri efficeon od firmy transmeta. Procesor s integrovanym severnim mustkem (stacil jeden cip, zadne dalsi topidlo v pocitaci), taktovany na 1,6GHz pracujici s 256b instrukci. Tedy vlasne schopny zpracovavat 8 64b instrukci v jednim cyklu. Kolem nej byla jeste hardwarova emulacni vrstva pro kompatibilitu s x86. Kazdopadne cele to dohromady bralo 5W pri maximalni zatezi. Skoda ho, podle me to byl krok dobrym smerem, jen umlacen politikami firem intel a amd do zatraceni.
Otázka je co se myslí tím netradiční. Netradičním byl třeba do nedávna vyráběný a stále ještě provozovaný (nad hlavama nám létající) Intel 80186 nebo MOTOROLA 68040.
To potom by bol netradicny aj DEC Alpha, Power PC (G4, G5, atd) a este asi tak dalsich milion. Len nechapem co je na nich netradicne.
Výborně... děkuji všem. Najdou se ještě nějaké zajímavé informace k dané tématice?
Za "netradiční" se dá považovat i ruský procesor Elbrus vyvíjený na platformě SPARC, před pár lety nazývaný jako "Itanium Killer" - viz tento článek z r.2002: http://www.zive.cz/Clanky/Rusky-procesor-Elbrus-pr y-ma-byt-vykonnejsi-nez-Itanium-od-Intelu/sc-3-a-1 08447/default.aspx
Vývoj těchto procesorů: Elbrus_(computer)
A nakonec článek o systému protivzdušné obrany, kde se o tomto procesoru též něco píše: clanek_13084.html (publikováno v dubnu letošního roku)
Díky moc... ten odkaz na wiki je o nějaké Mount Elbrus a to je drobet (skutečně jen lehce) mimo téma. Ale vynikající informace. O tomto ruském Elbrusu jsem neměl nejmenší ponětí.
Už mám poměrně hodně materiálu, zjistil jsem, že takovým základním kamenem toho všeho je jistá architektura ARM. Je to skutečně tak?
Ještě jsem si vzpomněl na procesory SUN - některý jejich počítače s procesory ULTRASPARC III máme v práci.
A můžeš se taky podívat na PowerPC od IBM. Já sám o nich prakticky nic nevím, ale určitě něco najdeš.
Ak myslis tie dnesne PDA a telefony tak ano. Ak myslis vseobecne tak nie. Existuje kopa roznych RISC architektur http://en.wikipedia.org/wiki/Reduced_instruction_s et_computer (a este okrem toho dalsia kopa "netradicnych" CISC architektur, napr. 8051)