Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Velikost svazku je příliš velká

Dostal se mi do pazourů poškozený HDD Samsung 80GB ATA133 7200rpm
původně z otcova DVD rekordéru Panasonic, dali mu za něj WD 160GB.
Připojil jsem ho ke svým dvěma WD 80GB, nabootoval jsem ze Samsung HUTIL floppy,
disketa ho našla, zadal jsem Erase HDD, pak diagnostiku, povolil jsem i
Entire disk surface, takže to trvalo cca 35 minut. Všechny testy proběhly PASS!,
závěrečná hláška: disk je naprosto OK.
Disketu jsem vyndal a spustil Win, úplně jsem zapomněl HDD naformátovat,
tak jsem zvolil formát z W2000, což jsem dělal poprvé, jinak mi celá léta
stačilo formátování z disket od výrobců HDD. Napřed jsem musel HDD najít
ve Správě disků a odmítnout dynamický HDD, pak ho podepsat
(co to proboha je za hovadiny), dále to teprve pustí na další věci
jako přiřadit písmeno, nastavit oddíl, aktivovat ho, jmenovka atd...
Který nemocný mozek tohle vymyslel? Zlaté utility od výrobců.
Všechno bych přežil, ale po volbě úplné formátování FAT32
(všechny 3 HDD ukazovaly totožnou kapacitu) mi vyskočila hláška:
Velikost svazku je příliš velká?

Potřeboval bych vědět, kde mohla nastat chybka.
Proces jsem zopakoval, totéž hlášení, při rychlém formátu FAT32 dtto.
Zadal jsem rychlý formát na NTFS a bleskem bylo vše OK,
Zkusmo jsem z jednoho WD nahrál na Samsunga videoklip, přejmenoval ho
a spustil, pak jsem ho zkopíroval na druhý WD, zase spustil, všechno OK.
Zdá se v této chvíli, že je Samsung OK, proč tedy ta hláška?
Raději bych měl HDD naformátovaný na FAT32, není však nutné.

You cannot format a volume larger than 32 GB in size using the FAT32 file system in Windows 2000. The Windows 2000 FastFAT driver can mount and support volumes larger than 32 GB that use the FAT32 file system (subject to the other limits), but you cannot create one using the Format tool. This behavior is by design. If you need to create a volume larger than 32 GB, use the NTFS file system instead.

http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb; en-us;184006

na větší oddíl FAT32 je to možné naformátovat v jiném operačním systému než Windows NT.

Děkuji, takže JIMHO bezchybný W2000 má chybku.
Naštěstí se to dá snadno obejít.
Někde mám schovanou bigLBA utilitu pro W2000,
která řeší FAT32 disky nad 133GB, ta to asi nevyřeší,
ale i tak bych se na to vyprd, použiju staré postupy.
Naposledy jsem formátil odhadem před 5 lety,
vždy stačilo smazat složky Windows, Program Files, Dokumenty
a nainstalovat Win znovu bez zbytečného formátování.
Všechno sviští bez potíží. Samozřejmě v případě zavirovaného PC
nebo podezření na potíže s clustery je formát namístě.

Vlastně mě napadá, jak to, že z W2000 FAT32 bylo vidět na HDD NTFS
a bylo možno s tím pracovat? No ale řešit to nebudu,
ten Samsung si nechám jako krizovku, až mi někdy odejde jeden z WD
nebo ho použiju, až budu skládat někomu komp.

bezchybný W2000 má chybku

nemá chybku, má vlastnost. wirdows(tm) má nastaveno umělé omezení nutit uživateli nad 32gb formát ntfs.
samotný fat32 toto omezení nezná, když nabootuješ z cd s nějakým partition managerem, můžeš fat32 formátovat až do 2tb.

jak to, že z W2000 FAT32 bylo vidět na HDD NTFS

protože na ten ntfs vidíš z operačního systému, a ten ntfs zná. můžeš mít w2000 nainstalovaný na 2gb fat16 oddílu, a stejně ti uvidí obsah sousedního ntfs disku. (proč by ho neviděl, když má zavedený ovladač C:\WINNT\system32\drivers\ntfs.sys)

..bigLBA utilitu pro W2000..

ta řeší jen lba hranici = její povolení v registrech. s formátem disku fat32/ntfs nemá nic společného.

----
edit: vlastně jediný důvod proč reaguju je nový avatatar - divoké zvěře není nikdy dost!

Všechno tohle mě napadlo, chystal jsem se to najít na netu
nebo vyzkoušet, takhle už nemusím lovit Samsung ze skříně, díky!
Nový avatar jsem zvolil prozatím silně pod vlivem kmochna avataru,
ta jeho kočka je prostě suprovní.
Mám v merku jiný avatar, založím na pomoc nový dred,
betonově mi někdo pomůže a když ne, tak konopné lano zatím nepoužiju.

Vlastně mě napadá, jak to, že z W2000 FAT32 bylo vidět na HDD NTFS
a bylo možno s tím pracovat?

Nehledal bych v tom vědu. Win 2000 jako taková mají v sobě driver pro systém NTFS; je buřt na jakémže disku je systém nainstalován. Třeba taková Win NT4 (ačkoli byla vydána v roce 1996, kdy již FAT32 byl IMHO na světě a poslední Service pack byl někdy v roce 2000) driver pro FAT32 nemají; na takový oddíl je nenainstaluješ a ani ho neuvidí. Napíšou že disk je RAW a pa.