Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Magnetické karty, zkušenosti s provozem?

update: Karta nemusí mít magnetický proužek, ale může být vytištěna s čárovým kódem a snímána klasickou laserovou čtečkou (jako např v supermarketu)...

Známý mého kamaráda rozjíždí restauraci. Uvažujeme o věrnostních (slevových) kartách. Nikdo z nás nemá žádnou zkušenost.

Úvaha je taková: nechat si vyrobit magnetické karty (jako jsou pro výběr z bankomatu), cena za kus pod 20 Kč s DPH a dopravou (to lze reálně dosáhnout). Dále čtečku (kvůli ceně pouze čtečku, bez zápisu), napojenou na PC. Dle zběžných info v cenové relaci cca 1500 Kč.

Uvažované problémy:
1) Má každá karta automaticky z výroby svoje jedinečné číslo, které lze bez problémů zjistit ve čtečce?
2) Jsou čtečky uzpůsobeny pro připojení ke klasickému PC? Mají nějaký obslužný program pro DOS / Windows?
3) Údaje o slevách by nebyly přímo na kartě, ale v evidenci v PC - pro každou kartu (identifikovatelnou přes jedinečné číslo - viz bod 1) by se uložila sleva (v procentech) a kumulativní výše úhrady (od jejího vydání).
4) Obsluha karet musí být jednoduchá pro barmana/číšníka, i pro totálně nepočítačovou osobu.

Fakta:
Karta bude anonymní (ochrana osobních údajů), tím pádem přenositelná.

Co nevím:
1) Jak bude řešena pokladna, zda půjde o mechanickou či přes PC - to se bude ještě řešit.
2) Jde přes čtečku zaznamenat datum a čas čtení? Hodilo by se pro vytěžení dat a případnou optimalizaci provozu restaurace.

Má-li někdo z vás jakékoli zkušenosti, připomínky, námitky, varování, ... všechno chci slyšet.

Děkuji. Pavel

Já ti přidám jen malej postřeh k tomu, kdyby to byl jen čárovej kód a snímáno čtečkou:
- asi nejjednodušší a nejlevnější je na to ruční scanner.
- problém tohoto řešení je v tom, že kód není nijak těžký obšlehnout, někdy by na to stačil i foťák v mobilu a pak jej vytisknout, případně zjistit obsah kódu a udělat si vlastní čárovej kód. Zneužitelnost je na straně obsluhy, která by dávala slevy i lidem bez karty, třeba kamarádům. Záleží na tom, zda to majitel považuje za přínos. Magnetická karta se taky dá zkopírovat, ale nemůže to udělat tak snadno kdejakej Franta Vokurka s tím, co najde po baráku.

Karta by mohla mít i potisk, to ale neřeší případ, kdy podvádí obsluha, to je fakt. Cenově mi předběžně vychází levnější karty s čárovým kódem (včetně čtečky) než magnetický.

Zneužít se dá všechno a padělat zrovna tak. Ale karta nebude nabitá na sumu v Kč, jen ponese info o výši slevy. Tam se snad nevyplatí to padělání...

Pavel

Zkoušeli jsem to kdysi najet v jedné hospodě u kamaráda, který u toho měl diskotéku. Zkušenost je celkem negativní. Personál udělá vše proto, aby čtečky a počítače zničil, naleje do toho pivo, limonádu, kdoví čím to ještě pomočí. Slevy takto páchané jsou těžkopádné a silně nepraktické. Vůbec slevování štamgastům je prakticky naprd. Buď ti lidé tam budou chtít chodit nebo ne a sleva s tím nic nenadělá (to by to muselo být zadarmo). Při rabatu co může v hospodě mít, může jít s cenou tak o 5% dolů (aby vůbec něco vydělal) a na to nikoho extra nenaláká. Možná podobnými ideály projde každý, ale čase zjistí, že je to blbost.

Všetky vernostné karty a kartičky zahadzujem a vyhýbam sa podľa možnosti firmam čo ich dávajú. Firma čo ich núka akoby hovorila: Zarobili sme na tebe, keď si taký blbý že sa nechaš ošklbať častejšie, môžeme sa trochu mierniť.