Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem 1OS na 2PC

zdravim,
mam doma 1pc a originalni windows XP...budu porizovat dalsi pocitac a nevim,jestli k nemu budu muset kupovat dalsi originalni OS,nebo jestli muzu nainstalovat ten co uz mam(podotykam,ze by bezel na obouch pc)...je to mozne ??
Změna kategorie, původně: Software (karel)

Pokud nemáš Windowsy za +/- 10.000 Kč (tzv. krabicovou verzi), ale jen OEM (dodanou s počítačem či tzv. legalizační sadu), je použití v jiném/dalším PC nelegální.

Takto si to MS určil a tak to tedy je. OEM Windowsy jsou licenčně vázány na PC, kde byly prvně nainstalovány.

oem je licenčne viazanána to pc,kde bola prevedená prvotná aktivácia,inštalácia samotná ešte nič neznamená,bez aktivácie je možné ju inštalovať x-krát na x pc a používať bez aktivácie po dobu 30 dní v demo režime ,dôležitý ju moment,ked je inštalácia oem verzie aktivovaná,až vtedy je trvalo zviazaná s hardwarom,na ktorom bola vykonaná

pokial inštalovaný wxp neaktivuješ,môžeš ho normálne používať 30 dní,akurát stále otravuje dolu pri hodinách tá žltá ikona,že do doby potrebnej na aktiváciu zostáva ešte xy dní...,po 30 dňoch Ti dá na výber aktivovať alebo vypnúť pc,čiže ho môžeš doslova používať v demo režime,alebo trial režime ako ako to kto nazve,bez aktivácie funguje normálne 30 dní,pokial sa aktivuje hned po inštalácii,to je každého vec,kedy to aktivuje ,ale čistá inštalácia môže byť plnohodnotne používaná na x počítačoch bez aktivácie,po aktivácii sa inštalácia zablokuje na ten hardware,na ktorom bola prevedená prvotná aktivácia-platí pre oem verziu natrvalo,pre retail verziu na 3 mesiace,retail verzia po uplynutí 3. mesiacov môže byť prenesená no nový hardware a aktivovaná znovu ako úplne nová inštalácia,info o aktivácii retail verzie sa uchováva na licenčnom serveri presne 3 mesiace,potom sa zmazáva a retail verzia pri novej aktivácii po tejto dobe je braná ako úplne nová "panenská" inštalácia

dekuji za rce,jestli jsem spravne rozumel,budu muset poridit novy OS:(...jen by me jeste zajimalo,pokud bych si tam nahral tu zkusebni verzi,da se potom bez problemu odinstalovat?Nebo je to pro bezneho uzivatele ¨prilis slozite?....to:MM tank-a co si mam pod pojmem "nehotovy vyrobek" predstavit??..budou na nem chodit bezne aplikace??...dale bych se chtel zeptat,jak jsou na tom alternativni OS..neco jsem cetl o linuxu(ma byt dokonce volne stahnutelny),ale jakou ma podporu ze strany vyrobcu HW,nebo treba her??