Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Win XP na SATA disk

Zdrvim. Instaluju Win XP na PC ze základní deskou Asus P5VD2-VM a HDD WD 250GB, SATA 2. Chtěl bych XP nainstalovat tak, aby HDD zůstal v SATA režimu, tzn. že potřebuji ovladače. Ty jsem získal z CD od desky (RAID driver) a pomocí programu nLite je integroval do instalačky Win. Problém je, že po nabootování z CD se stejně napíše, že HDD nebyl nalezen. Mám v biosu správně nastaveny parametry? U těch položek, označených červenou tečkou jsou ještě možnosti IDE a ASCI. Přepnu-li obě na IDE, při instalaci se HDD najde. PC nemá disketovou jednotku.
[biosa.jpg]

mám něco podobného (i když na Jmicron řadič bych si rozhodně primární disk nepověsil) a máš tam IMHO tyto chyby:

1. režim řadiče musí být AHCI
2. deska obsahuje 2 SATA řadiče. Jeden integrovaný v čipsetu Intel, druhý, přídavný Jmicron. Oba potřebují ovladače pro instalaci WinXP
3. pokud chceš integrovat přes nlite, musí to být verze "TXT" (nikoli "PNP"), tedy načtení souboru oemsetup.txt
4. Disk bych pověsil na SATA řadič Intelu a do instalačky zaintegroval intelí (klidně můžeš i ten Jmicron) "kernelové" ovladače (pro ntloader)

Pak to musí chodit.

Takže k tomu obrázku biosu: v té 1 položce (Jmicron RAID controler) mám kromě RAID ještě možnosti IDE a AHCI a v té 2 položce (Sata controler mode) mám možnosti jen RAID a IDE. V desce je na SATA1 napojen HDD, druhý SATA je volný (viz obr).
Když nastavím u té první položky AHCI a u té druhé IDE, instalační CD Win (neupravované v nLite), detekuje HDD i bez ovladačů, tzn. že HDD zřejmě není v módu SATA.
Jinak se omlouvám za případné nesrovnalosti, této problematice zatím moc nerozummím.:-)
[sata1.jpg]
[hddadvdmech.jpg]

Nastav tam IDE ked tam nevies integrovat spravny ovladac.
SATA je furt v "mode SATA" (resp. taky mod ani neexistuje :), AHCI nutne nepotrebujes.
U RAID je niekedy nutne mackat klavesu aby si vliezol do nastaveni RAID a nastavit disk ako samotny (nie RAID).

Pokud zavádíš XP, AHCI radši vypni, ty mody "RAID" musíš vypnout, SATA nech normálně zaplý a zvol nativní mod "IDE", jak je výše už uvedeno...
Ten RAID se zapíná pouze v případě, že chceš použít 2 identické disky do jednoho pole, proto ten RAID.
To, že ti to nevidí a ani nebootuje, je ten zaplej RAID. RAID-ové pole s dvěma různými disky se nevytvoří a tím pádem nelze do nevzniklého pole ani nic zavádět.
Přehazováním datových kabelů pro SATA nic nezměníš, pojede to na každém z nich stejně...

Ok, jak tedy přehodím, aby byl HDD na tom inteláckém řadiči a ne na tom Jmicron, jak píše Touchwood výše:

deska obsahuje 2 SATA řadiče. Jeden integrovaný v čipsetu Intel, druhý, přídavný Jmicron

a

na Jmicron řadič bych si rozhodně primární disk nepověsil

Ano strc HDD do SATA1, ten JMicron mozes v BIOSe vypnut (Disabled) bude ti to rychlejsie bootovat, a z toho intelackeho najlepsie zrusit nastavenie RAID (neviem ake tam mas moznosti ale daj tam bud IDE alebo native = instalacia XP mozna aj bez ovladacov, alebo AHCI = nutne ovladace v instalacke, mozny o trochu vyssi vykon v urcitych situaciach)