Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Win XP na SATA disk

Zdrvim. Instaluju Win XP na PC ze základní deskou Asus P5VD2-VM a HDD WD 250GB, SATA 2. Chtěl bych XP nainstalovat tak, aby HDD zůstal v SATA režimu, tzn. že potřebuji ovladače. Ty jsem získal z CD od desky (RAID driver) a pomocí programu nLite je integroval do instalačky Win. Problém je, že po nabootování z CD se stejně napíše, že HDD nebyl nalezen. Mám v biosu správně nastaveny parametry? U těch položek, označených červenou tečkou jsou ještě možnosti IDE a ASCI. Přepnu-li obě na IDE, při instalaci se HDD najde. PC nemá disketovou jednotku.
[biosa.jpg]

Takže k tomu obrázku biosu: v té 1 položce (Jmicron RAID controler) mám kromě RAID ještě možnosti IDE a AHCI a v té 2 položce (Sata controler mode) mám možnosti jen RAID a IDE. V desce je na SATA1 napojen HDD, druhý SATA je volný (viz obr).
Když nastavím u té první položky AHCI a u té druhé IDE, instalační CD Win (neupravované v nLite), detekuje HDD i bez ovladačů, tzn. že HDD zřejmě není v módu SATA.
Jinak se omlouvám za případné nesrovnalosti, této problematice zatím moc nerozummím.:-)
[sata1.jpg]
[hddadvdmech.jpg]

jde o to, kterému řadiči ty porty patří - na desce jsou min. 2 řadiče, ale jak jsou vyvedeny SATA porty (z kterého řadiče), si musíš najít v manuálu. V BIOSu pak logicky nastavuješ SATA režim pro každý řadič separátně.

Pokud zavádíš XP, AHCI radši vypni, ty mody "RAID" musíš vypnout, SATA nech normálně zaplý a zvol nativní mod "IDE", jak je výše už uvedeno...
Ten RAID se zapíná pouze v případě, že chceš použít 2 identické disky do jednoho pole, proto ten RAID.
To, že ti to nevidí a ani nebootuje, je ten zaplej RAID. RAID-ové pole s dvěma různými disky se nevytvoří a tím pádem nelze do nevzniklého pole ani nic zavádět.
Přehazováním datových kabelů pro SATA nic nezměníš, pojede to na každém z nich stejně...

Ok, jak tedy přehodím, aby byl HDD na tom inteláckém řadiči a ne na tom Jmicron, jak píše Touchwood výše:

deska obsahuje 2 SATA řadiče. Jeden integrovaný v čipsetu Intel, druhý, přídavný Jmicron

a

na Jmicron řadič bych si rozhodně primární disk nepověsil

Ano strc HDD do SATA1, ten JMicron mozes v BIOSe vypnut (Disabled) bude ti to rychlejsie bootovat, a z toho intelackeho najlepsie zrusit nastavenie RAID (neviem ake tam mas moznosti ale daj tam bud IDE alebo native = instalacia XP mozna aj bez ovladacov, alebo AHCI = nutne ovladace v instalacke, mozny o trochu vyssi vykon v urcitych situaciach)