Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ořez fotografie

Pro matematiky:
Potřebuju udělat foto z obrázku mající 640x480 a nechci ať ve fotolabu mi z toho udělají výřez nebo ať to má po stranách bílé pruhy.
Proto se ptám: O kolik to vertikálně zmenšit tak, ať to má formát přesně 9x13? tedy patrně to bude něco kolem 640x350 ale chtěl bych to přesně.

Ty to máš 4:3, foto je formát 3:2 (lehce se to liší u různých velikostí). Stačí? Mimochodem některé fotolaby již dělají foto na papír 4:3, tzn. nedojde ani k ořezu, ani k bílým pruhům.
//edit: pokud bys nebyl línej počítat, tak by sis to spočítal: 640/13*9=443, takže 640x443

Ano, myslím tudy vede cesta.

Fotky si nechávám jen v elektronické podobě, na "papír" nějak necítím potřebu. Ale když jsem se v nějakém labu informoval, řekli mi, jaké přesně dpi používají pro tisk a pro jednotlivé formáty mi (pronásobením) nadiktoval ideální rozliško.

Tak už mám fotografie doma, musím říct, že mě kvalita fotek docela překvapila. Subjektivně to působí stejně "kvalitně" jako fotografie z našeho klasického fotoaparátu za nějakých 999 Kč. Pravda je tam patrné rybí oko (což mi ale nevadí, na tom hlavním předmětu focení to poznat není), zase na druhou stranu je to bez šumu. Barevná věrnost ale není moc vysoká.

Když se na to normálně dívá tak to vypadá celkem dobře, ale nesmí se dívat moc zblízka nebo moc na tu fotku ostřit, pak totiž člověk uvidí nedostatky této fotografie.
Na to, že foťák v mobilu je zadarmo tak to je velice slušný výsledek.
Samozřejmě se to ale nedá srovnat s fotografii z běžného digitálu, ale když nemám běžný digitál k dispozici, tak musím být vděčný i za takovouto kvalitu.

Pro tebe to bude jako dělané
Pravitko
je to takové pravítko. Označíš si na něm 10 cm, přepneš ho na zobrazování v px a hned to budeš vědět, kolik to má být. Značka tam zůstane, přepnou se jednotky.
A ještě jedna fintička. V programu PhotoFiltre (free a česky) si uložíš výběr (možná už tam je na fotky nadefinován), dáš vložit výběr (ten jednou nadefinovaný a uložený), vloží se to, co si nadefinuješ (obrys 10x15), najedeš jím na místo, které chceš, úpravy-kopírovat, úpravy-vložit jako nový obrázek a vloží se ti tebou vybraná oblast 10x15...
PhotoFiltre najdeš na
photofiltre.suewebik.net