Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Shanim spolehlivy wifi router kolem 700kc

Ahoj,

nemate nekdo nejakou osobni zkusenost s levnejsim wifi routerem? Potrebuju sehnat neco kolem ceny 700kc, nejak o moc vic ne. Je jedno, co to bude z znacku, pokud to splni to, co potrebuju. Zil jsem v domneni, ze Asus 520gc stoji 700kc a nabidl jsem se strycovi, ze mu ho sezenu. No dnes jsem se dival na netu on stoji 1000kc a to on za to neda. Takze bych potreboval vedet, jestli je nejaky router v cene cca 700kc, ktery je spolehlivy, nejak nepada, nemusi se flashovat firmware a je hodne jednoduchy na obsluhu. Stryc je skoro uz duchodce a tak to musi byt neco jednoduche, co se jednou nastavi a pojede to co nejdyl. Hodne to specha, protoze v patek k nemu jedu a musim ho mit uz s sebou. Da se v te cene neco vubec sehnat?

Dik.

Ma na baraku satelit a z nej do velkyho pc kabel

pokud je to kabel od antény končící vf koaxiálním konektorem rsma, našroubovaný do wifi karty v pc, pak by potřeboval ten dražší router který umí režim "wisp client"

jestli jde o síťový kabel s kostkou rj45, pak je fuk do kterého routeru se to strčí (do wan vstupu) - jen router nastavit na režim "ap" - a bude si po baráku šířit wifi síť pro notebooky ze svého routeru. pokud má blízké sousedy, je vhodné wifi zabezpečit šifrováním wpa/wpa2.

firewall v routeru není třeba řešit, dokud není potřeba kvůli nějaké hře nebo netové ip-kameře povolovat port forwarding.

ip adresu a adminské heslo pro přístup do routeru jsou v manuálu nebo na krabici.
výstupy lan můžou zůstat nastavené na dhcp, ať si nemusí lámat hlavu s konfigurací tcp/ip v počítačích.

Ze zdi vede kabel zakonceny rj45, ale vezmu radsi ten drazsi. Je to par korun navic. S kamerou nevim, jestli ji budou pouzivat, ale to se pak kdyztak dodela. Dulezity je, aby to pak jelo. Jenze mezitim jsem si cetl podminky toho jejich providera a nevypada to moc dobre. Zakazuje manipulaci s kabely, zakazuje pripojeni dalsiho pc a povoluje to jen za poplatek 430kc. Dale musi hlasit zmenu umisteni pc. Takovyto nesmysly maji v podminkach. Jenze oni si tam asi moc vybirat nemuzou. Takze vubec nevim, jestli ten router budem kupovat.

na dosavadním počítači vyčíst fyzickou = mac adresu ve výpisu:

ipconfig -all

někde kolem "wan" menu routeru bude funkce "clone mac" - buď si ji ten router sám z počítače dosadí, nebo ji vyplníš ručně.
tím pro tvého připojovače vypadáš stále jako původní počítač, a nic dál neřešíš, ani jeho podmínky z doby lovců mamutů.

ještě k současnému výpisu ipconfig bez routeru - hodnoty si poznač, nebo pošli do souboru:

ipconfig -all > c:\ip.txt

pokud je výpisu "dhcp server", nastavíš v routeru pro wan vstup taky dhcp.
jinak tam ručně vyplníš hodnoty podle c:\ip.txt (ip, maska, brána=gateway, dns)

nakonec si nastavíš wifi. a je to.

ještě k těm podmínkám: a co když doma potřebuješ právě wifi signál - jak ti v tom může tvůj poskytovatel pomoct? nijak, musíš mít právě vlastní "ústřednu" = router.

Diky zkusim to. Ja se jen bojim, ze stryc s tim nebude souhlasit, protoze se bude bat. Taky me napadlo, ze by to tak mohlo jit. Jenze by se jim musela nahlasit MAC toho routeru. Aha a ted jsem asi pochopil co pises, takze v podstate jen vyctu MAC a nacpu ji do routeru a pak v routeru naklonuju. To jsem jen tusil, ze by mohlo jit, no pokud to pujde zmenit, aby to vypadalo porad jako jeden a ten puvodni pc, tak by to bylo super. Jen pak premluvit jeste strejdu.

K tem podminkam. No mas pravdu, ze muzu klidne chtit wifi na jeden pc, ale oni to asi chodi pripojovat k nim domu a videli, ze stryc ma velkej pc dole pod stolem. No a vcera jsme kupovali netbook a chtel to taky pripojit. Ja tomu nejak hloubej nerozumim a tohle doma neresim. Mam doma linksys, ten jsem pripojil, naklonoval MAC a jedu kolik pc chci a nikoho to nezajima.
Jenze ja jsem si nasel prave ty podminky toho strycova poskytovatele a neveril jsem vlastnim ocim. modules.php

podmínky neřeším, nejsem právník takže bych tomu se vlastně skrývá za jejich formulacemi stejně nerozumněl.
předpokládám že jejich podmínky jsou 10 let staré podle vzoru telecomu, kdy existoval nanejvýš jeden pc v domácnosti, monopol na připojení, a neexistovalo wifi.

právě případ připojení notebooku přes wifi neumožňuje žádnou jinou volbu než vlastní wifi router, jinak ty pc nebudou ve stejné síti a neuvidí na sebe.
řešením pochopitelně není logmenin, teamviewer a podobné (kapacita připojení, ochrana dat).
soudruzi možná ještě žijí v komunismu nebo byli zaměstnanci telecomu - já poníženě dojdu se svými daty, předám jim je na flashce a nechám si od nich schválit že tato data můžu přenést na druhý vlastní pc.
platíš jim za nějaký traffic, a jestli se o něj dělíš se svým jedním nebo dvěma pc, do toho jim nic není.
(ekvivalentní případ - placení jediného výpalného poplatku za více přijímačů v domácnosti tu byl zaveden už za bolševismu před 40 lety)

router přece není povinen nikomu ukazovat, a nebude je volat když mu jeden počítač půjde a druhý ne - to ví že chyba není na jejich straně.
před lety při zřizování netu měli poskytovatelé podobné móresy, já se jich rovnou ptal jestli mají v nabídce router, ať je jasno.

Tak jsem to zkousel nastavit a potreboval bych vedet jednu vec. V nastaveni toho WAN jsem naklonoval MAC, takze router uz ma stejnou, jako ma sitovka a presto nejde internet. V nastaveni routeru jsem u WAN priradil pevnou IP adresu, protoze na starem pc ji mel. To nastaveni me vyjelo tohle a prepsal jsem je do routeru, ale stejne to nejde. Myslim, ze problem mne bude delat ten nazev hostitele. Nevim totiz kam ho v nastaveni routeru napsat. Kdyz totiz vyberu pripojeni se statickou IP, tak ten nazev hostitele nejde nikam napsat.
Posilam vypis toho souboru ze starho pc, jen jsem trosku pozmenil ty cisla.
Konfigurace protokolu IP systému Windows

Název hostitele . . . . . . . . . : xxx-xmx7kji7x5yn

Primární přípona DNS. . . . . . . :

Typ uzlu . . . . . . . . . . . . : hybridní

Povoleno směrování IP . . . . . . : Ne

WINS Proxy povoleno . . . . . . . : Ne

Adaptér sítě Ethernet Připojení k místní síti:

Přípona DNS podle připojení . . . :

Popis . . . . . . . . . . . . . . : Realtek RTL8139 Family PCI Fast Ethernet NIC

Fyzická Adresa. . . . . . . . . . : 00-0E-2E-9F-45-62

Protokol DHCP povolen . . . . . . : Ne

Adresa IP . . . . . . . . . . . . : 102.21.104.45

Maska podsítě . . . . . . . . . . : 255.255.255.0

Výchozí brána . . . . . . . . . . : 120.1.104.14

Servery DNS . . . . . . . . . . . : 120.24.25.254

při zadané masce, kdy se mění jen poslední trojčíslí, toto přece nemůže fungovat:

Maska podsítě . . . . . . . . . . : 255.255.255.0
Adresa IP . . . . . . . . . . . . : 102.21.104.45
Výchozí brána . . . . . . . . . . : 120.1.104.14

špatně opsáno nebo špatně zadáno, a průser je na světě.

router má jistě od výrobce na lan straně zapnutý dhcp. kdybys ho tam nechal i u připojovaného pc, byl bys už na netu.

- vyresetuj ten router podle návodu
- na pc nech zatím dhcp
- připoj se na webové rozhraní routeru, po resetu je původní ip 192.168.1.1
- jestli jsi dostal od poskytovatele pevnou ip + masku + dns, nastav je pro rozhraní wan. (v případě wisp-clienta pro wifi vstup, ale ty máš teď router v režimu ap).
- interní ip routeru neměň pokud nemusíš, ta s adresami poskytovatele nijak nesouvisí.
- jestli nechceš mít na počítačích dynamické ip, statické lan adresy budou mít 192.168.1.x - akorát dej pozor ať nekolidují s povoleným rozsahem dhcp na routeru. vzor - adresa tvého routeru je na 3.řádku, dns vyplníš podle routeru, nebo rovnou isp.
- pro wifi zvolíš jméno sítě (ssid), necháš automatický kanál nebo zvolíš nějaký volný, nastavíš šifrování wpa aspoň 12-místným řetězcem.
- hodnoty někde zapíšeš na papír.

za 15 minut nemáš co dělat :-)

No neco urcite delam blbe. Zkusim to podle toho navodu.Nefunguje ten tvuj odkaz na obt¨razek s DHCP, tak jestli muzes, dej ho prosim te jinam.
Delal jsem zatim tohle. Naklonoval mac adresu. Pak jsem udelal ten Quick setup a v nastaveni WAN jsem vybral z moznosti STATIC IP a zadal tam ty udaje. Napisu ti teda presny cisla co jsem opsal z toho souboru, ktery jsi mne poradil vytvorit.
Je to tohle, nechtel jsem sem psat pravy cisla ani nevim proc.

Adresa IP . . . . . . . . . . . . : 10.1.104.45

Maska podsítě . . . . . . . . . . : 255.255.255.0

Výchozí brána . . . . . . . . . . : 10.1.104.1

Servery DNS . . . . . . . . . . . : 10.254.254.254

Ja jsem si doma nastavoval ten muj Linksys sam a slo mne to. Ten je asi pro vetsi blbce. Verim, ze ty nemas za 15 minut co delat. Jeste je zajimava vec, ze se do routeru dostavam hodne pomalu, jako by to pripojeni nekde vazlo. Doma jsem to zkousel a bylo to hodne jiny a mnohem rychlejsi, ale v tom se radsi stourat nebudu.

ty veliké ceny tam mají bez dph, jestli ses nepřehlíd. ale drazí nejsou, to zas ne.

navíc k leckterým krámům sami překládají návody do cz, a pro orientaci zákazníků v parametrech vypisují default hodnoty (ip routeru, login admina) - hodí se u cizího routeru nebo po resetu.
a bývá u nich ke stažení i firmware = dost dobrý krámek.

i4 spolupracujem uz asi 3 roky a zatial som s nimi nemal ziadne problemy. Len ich niekedy tazko dokopavam k lepsim cena (ked napr zoberiem 60ks naraz ocakavam vyraznejsiu zlavu a oni sa tvaria, ze ee;o)).
K teme:
V tejto cene jednoznacne moj oblubeny blackbox (na i4 oznacovany ako 2204A).
Jedna seria mala sice problem s firmwarom, ale inak nekazove zariadenia s mnohymi funkciami za super cenu. Obcasny restart nutny.

To sa da tazko urcit. Dosah je urceny samozrejme aj protistranou.
Bol som v objektoch, kde dosah nebol uz po 3metroch (1 stena), ale pri beznych zastavbach a pouziti klasickych stavebnych a izolacnych materialov je ucinny dosah na urovni 10-15m (pri prechode 3 stenami).
Pri klasickom panelaku a 1 stene mam pouzitelny signal este cca 100m od vysielaca.
Velmi zle sa siri signal cez plastove okna (resp vyplne ich skiel), ktore signal viacej odrazaju ako prepustaju (da sa vyuzit ako odrazovy zosilovac pri spravnom uhle).

2204A jsou hardwarově prakticky identické s OvisLink WL-5460AP (a podobnými, např. StraightCore, Planet aj.), jedná se o čipset Realtek 8186. Problémem těchto zařízení bývá firmware (stabilita) a pak zhusta chlazení (resp. to, že jim "zapomíná" flash paměť). Jinak běhávají velmi dobře.