Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hodnota bitrate

Ahojte, mám takovej asi pitomej dotaz. Při ripování CD programem Ashampoo si mohu nastavit i hodnotu bitrate. Nemohl by mi prosím někdo poradit jaká hodnota je nejlepší, případně nějakej odkaz, kde bych se dočetl co to vlastně bitrate je? Díky.

kromě bitrate, který by měl umožnit zachovat co nejvíc detailů, se bere i kvalita převodníku.
momentálně je oblíbený lame kodek, bere se že je lepší než původní frauenhofer. (lame je součástí třeba cdex)
co používá konkrétně ashampoo těžko říct, snad mají připojené nějaké readme.

Ono to zavisi od toho, ze do jakeho formatu suboru to konvertujes.

Existuju bezstratove formaty (napr. FLAC) alebo nekompresovany wav, tam sa ziaden bitrate nezadava pretoze do nich sa uklada presna kopia originalu (a zaberaju potom patricne vela miesta, aj 20-30MB na skladbu napr. u FLAC)

Ty to zrejme konvertujes do mp3, to je stratovy format to znamena ze neuklada sa presna kopia originalu, ale vytvara to pomerbne male subory (napr. okolo 4-5MB na skladbu) a z toho dovodu nastava mierne zhorsenie kvality.
Bitrate cim vyssi tym lepsia kvalita - a samozrejme ale tym vacsi vysledny subor.
U mp3 sa pre kvalitu takmer nerozpoznatelnu od originalu zvycajne pouziva okolo 192 kbps. Viac by robilo prilis velke subory a zvysenie kvality je uz zvycajne nepocutelne a menej ako 192kbps sice robi mensie subory ale zhorsenie kvality uz zacina byt pocutelne (ale nie na nejakych 5cm sumitkach repro).

P.S. zabudol som este, ze u mp3 sa da nastavit aj premenlivy ("variable") bitrate, to znamena ze pri konvertovani do mp3 sa analyzuje kazdy kusocek skladby a zvoli sa pre ten kusocek skladby taky bitrate aby bol dostatocne kvalitny, napr. na pasaze v ktorych neni nic (ticho) staci aj 32kbps a na zlozite pasaze to pouzije aj 320kbps. Takze vysledok je lepsi ako u konstatnteho bitrate (subor moze byt mensi alebo kvalita lepsia). V tom pripade (ked si navolis variabilny) si nastavujes tusim ze aky by si chcel priemerny vysledny bitrate pre celu skladbu. Tiez plati ze cim vyssie nastavis tym lepsia kvalita.
Nutne upozornit ze mp3 s variabilnym bitrate nemusia podporovat vsetky prehravace, hlavne starsie (napr. autoprehravace apod). Dnesne prehravace uz to ale asi vedia vsetky.