Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rada s koupi AP

Zdravim, chtel bych si koupit AP, mam domluvene se soudem ze on ma wifi sit a tu mohu chytat a rozvest si ji u sebe doma. Je tedy dobre si koupit nejaky repeater nebo staci si koupit AP jako je toto www.mironet.cz . V tomto pripade to bude v uvozovkach take repeater..... Dale bych se chtel zeptat, funkce: ovládat vzdáleně webovým prohlížečem a integrován pokročilý firewall . Co mam cekat od firewallu? Bude tam nejake nastaveni atd. ? Vzdale ovladani webu, budu moc dat treba jeste pristup jako je u hotspotu ze se zada heslo pri zapnuti prohlizene na nejake defaultni webove strance? Mohu napr. "zmenit" domovskou stranku, nebo po nejakem intervalu odkazovat na konkratni web? Nakonec bych se chtel zeptat jeste jestli by se za tyto penize dalo sehnat kvalitnejsi AP nebo jestli to je dobra investice. Dekuji

Klient: Ne

Tahle krabice ti bude platná jako mrtvému zimník, ty potřebuješ právě klienta (tedy žádný repeater, nebo AP, nebo broadband router).

Nechceš si napřed o tom něco přečíst?

edit: řešilo se to tady milionkrát...

a oč ti vlastně jde? Běž si koupit klienta (buď bridgeujícího nebo routujícího, podle toho, jestli chceš oddělit nebo neoddělit svou síť od poskytovatele). Firewall, stránky a podobné nesmysly neřeš. Tyto věci jsou přednastaveny a lamy do nich nemají vrtat. Jednoduše se připojíš do klienta kabelem a bude to fungovat. Klienta si vyber podle uvážení, dělají se už v cenách od pár stokorun (ale jen s jedním portem, víceportové stojí nepatrně více).

Přednedávnem jsem na toto téma psal článek, nevidím důvod psát neustále tytéž odpovědi pro začátečníky.

já tě naopak chápu velmi dobře, to ty jsi to vůbec nepochopil.

edit: abysme nechodili kolem horké kaše: každý bezdrátový klient "končí" na "LAN" straně klasickým ethernetem. Co si na něj připojíš, to záleží na tobě. Předpokládám, že ses (jako většina amatérů) mylně domníval, že klient šíří rovnou "signál" i po tvém bytě. No, není tomu tak.

Je takový problém projít články? :-)

he? A ty znáš takové zařízení? Já jen jedno a jeho spolehlivost je velmi špatná. Navíc - je zcela nelogické umisťovat klienta a AP/router na jedno místo. Typicky to bývá tak, že klient je strčen někde na střeše/v rohu budovy, kdežto AP má ideální umístění uprostřed budovy (aby pokrývalo signálem co největší prostor a co nejrovnoměrněji).

Takove zarizeni neznam.. tedy pokud si ho sam nepostavis na nejake platforme (routerboard, ALIX atd). Ano, je mozne takove zarizeni mit, ale byt tebou, necham si ho udelat od nekoho, kdo tomu rozumi.
Dalsi moznosti je pouziti WDS. Wireless Distribution System umoznuje jednomu zarizeni s jednou kartou mit pripojene klienty a zaroven byt pripojeny na te same frekvenci k nejakemu AP. Ma to ovsem par nevyhod. Jedna je naprosto zrejma, zarizeni musi cely paket prijmout, potom prerusit prijem a paket oddvysilat atd. To dost vyrazne snizuje propustnost site. Navic bezdratove body netusi, na kterem apcku se zrovna klietn nachazi, takze projistotu posilaji pakety po cele siti. Kdyz bude mit soused pripojeny notebook, pak data jeho komunikace budou svitit i na tvem AP. Dale pak je nevyhodou pouziti stejne frekvence, coz muze vest (zvlaste v prostoru, kam maji dosah obe zarizeni) k interferencim a vypadkum, kdy klient nebude vedet, se kterym ma zrovna komunikovat. V posledni rade je pak podminkou, ze vase zarizeni by muselo na stejne antence vysilat i prijmat a tedy nemoznost pouzit smerove anteny pro delsi vzdalenosti ci kompikovanejsi prostredi. WDS musi podporovat i zarizeni souseda.

Ja bych toto nechal realizovat nekoho, kdo se v tom vyzna, kazdopadne by temer jiste stacil bridge (zadne routovani mezi sitemi). S touto deskou to lze realizovat pomerne levne v ramci jedineho zarizeni. Na jednu bezdratovou kartu date anteny (smerovou) mirici k vasemu sousedovi a na druhou pendrek, naladeny na jinou (pokud mozno o 6 kanalu) posunutou frekvenci.

Ale to vis, ze da, to by si sam mel dobre vedet :-D. Jenze 1) je to vyrazne drazsi 2) je k tomu treba tomu rozumet.
Jinak planuju si udelat malinkate zarizeni s vyse uvedenou mini deskou, kdyz vyrazim nekam na dovolenou, jednu antenku soupnu nekam za okno, snifnu si site (8-))a na druhe antence budu mit zname stale ssid, radne zebezpecene a bude mit antenku uvnitr objektu.

bavíme se stále o SOHO zařízení, které zvládne (alespoň teoreticky) namontovat, obsluhovat a nakonfigurovat i BFU? Nebo jsme už u routerboardů? :-)

edit: mně z prostorových důvodů takovéhle all-in-one zařízení nevyhovují..

1) zamysli se jak máš velký barák - kolik pokojů a pater, kde všude budeš chtít mít wifi a kde drátový net.
ap nebo wifi router (v režimu ap) je nejlepší fouknout doprostřed, zatímco drátový router ti tak už nemusí vždycky vyhovovat.

2) ještě pouvažuj kde vlastně chytáš wifi od souseda, a co na tom místě teda může být.
jestli potřebuješ lovit wifi, a zároveň po celém baráku šířit wifi, pak to vidím na 2 wifi krabičky.

3) na usb wifi dongle (a ještě debilnější sdílený internet) rovnou zapomeň.