Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Windows XP na logickém disku

Zdravím,
udělal jsem reinstalaci Windows. Oddíl D s daty jsem nechal jak byl a oddíl C, na který jsem instaloval Windows jsem chtěl udělat jen 40GB velký a nechat si zbylých asi 140GB, abych pak udělal oddíl E. Když se ale dokončila instalace Windows, zjistil jsem, že se vytvořil rozšířený oddíl s logickým diskem C, na kterém jsou teď nainstalované Windows. Můžou takhle Windowsy fungovat? Myslím tím, jestli jim nevadí, že jsou na logickém disku a ne na primárním oddílu.
A ještě jeden dotaz. Pokud to ovšem můžu nechat tak, jak to je. Když bych v tom rozšířeném oddílu (cca 190GB), ve kterém je asi 40GB velký oddíl C s Windowsama, udělal ještě logický disk E, tak když bych přeinstalovával Windows, tak mi logický disk zůstane zachován beze změn, nebo by se naformátoval taky?
Díky

Windowsom to nevadi, len nejak nechapem ze kde fyzicky mas oddiel D: s datami ked mas okrem neho suvisle miesto 190GB, to bol ten D: na zaciatku disku ci co?

Formatuje sa len oddiel ktory formatujes, vsetky ostatne zostanu bez zmeny. Ked formatujes C: tak E: ostane bez zmeny. Je jedno ci su v tej rozsirenej oblasti alebo ci su ako primarne, neni v tom pri formatovani ziaden rozdiel.

Mám 500GB HDD. Původně jsem měl oddíl C:(cca 190GB) a oddíl D: (cca 270GB). Na oddílu D: jsem měl data a na oddílu C: byly Windows a programy. Teď jsem chtěl ještě oddělit programy od Windows, proto jsem udělal menší místo pro C:(cca 40GB) a chci udělat ještě E:(cca 150GB) . Pak bych měl na rozšířeném oddíle C:(windows) a E:(programy), a na primárním oddíle bude D:(data)

Tak jsem se rozhodl přeinstalovat to ještě jednou a stala se zvláštní věc, která mě znepokojuje. Původní oddíl D: se mi při reinstalaci zobrazuje jako oddíl C:, a oddíl C: na který jsem instaloval windows se zobrazuje jako oddíl D: . Co s tím mám dělat?

To je normálka, protože přednostně se označujou primární oddíly (tvůj D: disk) a teprve pak logický jednotky v rozšířeným oddílu (tvůj C: disk).

Těžko říct, co teď s tím. Teoreticky by snad šel ten rozšířenej oddíl převést na primární, ale tím bys to asi ještě víc zkomplikoval a nejspíš přišel o data.

Pavel

Takže co mám udělat? Tu instalaci Windows můžu klidně předělat, ale myslel jsem si, že bych se vyhnul mazání dat na D:. Můžu to nějak udělat v Partition Manageru, že bych nějak převedl extended na primární (nevím jak), přejmenoval momentální C:(data) zpět na D: a potom opětovně přeinstaloval Windows (na C:)?

O která data? Ta na tom disku D: (tom původním, tam kde jsou data)?
A bylo by tedy lepší převést ten rozšířený oddíl na primární? Pokud ano, v čem to mám udělat?

A ještě jedna věc. Kdybych to znovu přeinstaloval a odstranil i oddíl D:, a pak vytvořil tři oddíly C: D: E: a na oddíl C: nainstaloval Windows, tak by mělo už být všechno bez problémů? Nemůže se mi zase vytvořit ten rozšířený oddíl, který nechci?

Tak nakonec po konzultaci s jedním svým známým, který toho o tomhle ví poměrně dost, jsem se rozhodl nechat to jak to je. Ty windows na logické jednotce by prý neměly činit žádné velké potíže. A navíc může být prý těžší, aby byly napadeny nějakými viry.

Presne tak, primarni oddil je na kazdem disku jen jeden a vzdy se na nem nachazi startovaci soubory, ktere odkazuji na jednotku, ze ktere se Windowsy startuji (standardne primarni oddil), pokud zformatujes primarni oddil, uz Windowsy nenastartujes, prestoze jsou na jinem oddilu a neposkozene (zachrannou disketou by to tusim melo jit opravit, ale vyzkousene to nemam, do takovych akci se nepoustim)

primární oddíly můžou být na jednom disku až 4, opravdu nevím, kam všichni na tyhle nesmysly chodíte..
Oprava poškozeného ntloaderu také není žádný problém, ale jen prase instaluje Windows přes několik oddílů.

Pokud pominu dynamický disky (či jak tomu v MS říkají), pak na klasickým HDD může být:
pri ext
0 0
1 0
2 0
3 0
4 0
0 1
1 1
2 1
3 1

Pri = primární (primary), ext = rozšířený (extended). Aktivní je vždy jeden (pouze primární?) v daný okamžik, dá se změnit.

Pavel