Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nastaveni routeru

Ahoj,
kdysi jsem tu probirala problemy s nasim routerem (SMC, asi 3 roky stary).
Kdysi ho nastavoval technik (ja to neumim) a aby se zobrazovaly stranky internetu, tak musel do vsech pc zadat rucne DNS server. Rekl, ze mu to ale neni jasne, ze je asi nejspis chyba v routeru, ze by si to pry mel router prebrat sam a DNS by nemelo byt nutne rucne zadavat do pc. (Chtela jsem se pres wifi pripojit i na mobil a take jsem do mobilu musela rucne DNS zadat, ale manzel ma mobil bez OS a tam jsem tu moznost nenasla, takze mu to tady pres wifi nejde, musela jsem DNS zadat i do pujceneho notebooku).
Ja bych se chtela zeptat, jestli uzivatele routeru musi DNS rucne zadavat do pc nebo jestli tohle dela jen nas router? Uvazuji kvuli tomu o zmene.
Diky, Simona.

Stačí toto DNS nastavit i v routeru (je možné, že ISP nastavení DNS nepředává v DHCP nebo dokonce že máš na WAN straně jen fixně nastavenou IP adresu - proto to "nefunguje"), pak jej bude automaticky předávat v DHCP všem klientům. Technik byl asi taky pěkné kvítko..

Dekuju :-).
Koukala jsem do nastaveni routeru a mam tam:
Home network settings:
IP adress- 192.168.1.1.
Subnet mask: 255.255.255.0.
DHCP server: enabled
Firewall: enabled
UPnP: disabled
Wireless: enabled

Pak jsem jeste koukla primo do nastaveni LAN a tam je:
IP adress- vyplnena
Subnet mask- vyplnena
DHCP server-enabled
DHCP server ID- prazdne policko--- ma tam byt neco vyplnene?
Diky, Simona.

Ja teda nevim, kde presne se to nastavuje, ale kdyz otevru nastaveni routeru, tak mi to tam pise DHCP server- enabled, coz znamena povoleno /teda podle mych chabych znalosti AJ/ a DNS tam mam taky vyplneno- cislo, ktere souhlasi s tim, co mam od poskytovatele..
Tak proc to DNS musim rucne zadavat do vsech pc a mobilu, co chci k routeru pripojit?

ty se ale díváš na LAN stranu (Home network), nastavit DNS musíš na WAN straně. Ten router určitě umí fungovat jako DNS forwarder, párkrát jsem se SMC setkal a sice to není nic extra, ale taky to umí všechny základní věci.

to "DHCP ID" neřeš, to se používá pro DHCP relay.

Koukam i na Wan a tam mam zaskrtlou STATIC IP ADRESS. Dale tam jsou moznosti:Dynamic IP Address,PPPoE,PPTP,BigPond. Pak tam je jeste More Configuration, po kliknuti se mi zobrazi: "If your Service Provider has assigned a fixed IP address; enter the assigned IP address, subnet mask and the gateway address provided.
Has your Service Provider given you an IP address and Gateway address?"

Dale tam je tabulka s IP address assigned by your Service Provider (vyplnene nejake cislo, nesouhlasi s IP od poskytovatele, nevim ani, jestli by melo),Subnet Mask (taky vyplnene, nesouhlasi s tim, co mam od poskytovatele), Service Provider Gateway Address (taky vyplnene nejake cislo).. Net mame od kabelovky.

Jinou moznost, kde zjistit WAN nastaveni tam nemam.. Ty cisla- opravdu nevim, co znamenaji, protoze nesouhlasi s tim, co mam od poskytovatele..
Mne slo spis o to, jestli je normalni zadavat do vsech pc (pripadne mobilu) rucne DNS, kdyz ma nekdo doma router a chce se pripojit bud pres wifi nebo kabelem, nebo jestli si to "normalni" router umi prebrat a pak se jde v pohode pripojit k netu bez manualniho nastaveni DNS.. (znamy ma taky router, jine znacky, rika, ze DNS nastavovat nemusi, jen nevim, jestli mu mam verit :-) )
Tenkrat to tu technik daval dohromady 2 hodiny a nauctoval si 950kc, pronesl, co jsem uz psala (ze by si to router mel prebrat sam) a bylo.. To za bych za ty penize fakt radeji koupila novej router..
Ale chtela bych vedet, jak to s nima je...

vem pc, který má nastavené "automatické získání ip", a připoj ho rovnou místo tvého smc routeru (pokud to jde - má rj45 vstup)
podívej se jaké hodnoty ti vypíše: start - spustit - cmd.exe [enter]:

ipconfig -all

podívej se jaká je adresa dns serverů, a nech si to okno furt otevřené.

pak vrať kabel do smc routeru, pc připoj zpět za něj.
jestli na wan straně routeru jde vyplnit ručně dns, vepiš teď adresy dns co jsi zjistila.
jinak můžeš vložit opendns 208.67.222.222 a 208.67.220.220.

Brtniku,
snad jsem te dobre pochopila- odpojila jsem router a pripojila se primo na modem, spustila cmd.exe- ipconfig -all, nasla jsem tam DNS server, pak jsem se pripojila zase pres router, otevrela nastaveni routeru a tam mam Home network settings, po rozkliknuti tam je jedna z nabidek WAN settings u toho mam zaskrtnutou Static IP adress. U Static IP adress se dal nehnu, nejde dal rozkliknout. Pod Static IP je jeste More configuration, ale tam to chce IP address assigned by your Service Provider, Subnet Mask, Service Provider Gateway Address (tam jsou vyplnena nejaka cisla, ktera neznam, uz jsem se o tom zminovala)
DNS jsem nasla v Advanced Setup a po rozkliknuti mam nastaveny to samy, co mi ukazal ipconfig -all- jak primarni, tak sekundarni DNS, shoduje se to..

jedině jestli ti při přímém připojení tvého pc výpis ukázal i adresu dhcp (a napsal že protokol dhcp povolen), pak se musí dhcp nastavit i na wan vstupu tvého routeru.
bohužel máš nějaký tajný smc, tak ani nemá cenu googlit po obrázcích, jaké má nastavení.

pokud ti provider zadal nějaké ip adresy pro připojení, vyplníš je pro wan stranu právě při zatrženém "static ip"

pod Static IP je jeste More configuration, ale tam to chce IP address assigned by your Service Provider, Subnet Mask, Service Provider Gateway Address (tam jsou vyplnena nejaka cisla, ktera neznam, uz jsem se o tom zminovala)

IP address assigned by your Service Provider ... ip adresa přidělená providerem, dostane ji vstup routeru
Subnet Mask ... síťová maska ve tvaru např. 255.255.255.0, patří k ip adrese od providera
Service Provider Gateway Address ... ve výpisu "ipconfig -all" ti to vypsalo adresu brány (při přímém připojení kabelu).

jestli ti zadali jen nějaký server a heslo, musíš volit tuším režim pppoe nebo tak něco.