Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kniha Šach na PC

Niekde som čítal o knihe Šach na PC, konkrétne na tejto diskusii:
http://www.linuxsoft.cz/diskuze.php?akce=3&id_vazb a=1109&type_item=5&tl_2=Vse

Vedel by mi niekto tú knihu zohnať, resp. nejako prefotiť alebo čokoľvek? Google mlčí.

Kategória je iné z toho dôvodu, lebo kniha pojednáva o programovaní šachového algoritmu. Kategóriu programovanie som nevybral, lebo tento príspevok priamo o programovaní nepojednáva.

Ta aukce už je uzavřená, jen jsem z toho vycházel.

Hledaný slova by měli být ChessBase Steinwender book. knížka se jmenuje v originále Schach am PC

Na tom odkazu jsou mraky linků, měl bys nějak vhodně vkomponovat nějaký to slovíčko, třeba budeš mít štěstí.

Kdepak, oldsoft to neumí ani trochu (poslední řádek programu jsem vyplodil někdy kolem roku 1994), ale jeden čas jsem se o to zajímal - čistě teoreticky - takže mám nějakou literaturu a velice, velice povšechný přehled, o čem to tak zhruba je.

Ale někteří by to třeba i uměli. Jde o to, co se míní tím naprogramovat šachy. Naučit to tahat podle pravidel, propočítávat strom variant, základní koncovky jako mat králem a věží, K+P x K, to zas tak složité není, to už tu bylo iks krát. Můj vlastní pokus asi před patnácti lety hrál asi na úrovni III. výkonnostní třídy a byl schopen porazit ten demo program, jehož zdroják se dodával s turbo packalem.

Základní problém je v algoritmu ohodnocení pozice. Strom variant nelze dost dobře řešit metodou hrubé síly, takové PC se ještě nenarodilo, co by to dokázalo zvládnout. Některé větve je třeba včas utnout, a to je právě ten klíčový bod programu. A tady jsem tenkrát skončil. Nebylo se čím inspirovat -internet jaksi nebyl- a nechtělo se mi pracně od základu vymýšlet to, co už jiní dávno vymysleli. A dnes už jsem na to línej. :-p

Lovím z paměti: jedním ze spoluautorů je i Frederic(?) Friedel. Jakýsi komentář ke knížce jsem napsal na stránky Městské knihovny v Praze - www.mlp.cz - dá se to tam dohledat.
Knízku mám v bytě u mámy, kam se minimálně 2 měsíce nedostanu, půjčit z knihovny si to sice můžu, ale skenovat cca 450 stran se mi nebude chtít...
Pro nějaké informace o šachovém programování se mrkni na www.vlasak.biz, měla by tam být sekce "Články". Docela rozsáhlé pojednání o tématu vyšlo někdy v polovině 90. let v časopise "Softwarové noviny", jenže to mám taky daleko.
Přesné odkazy nemůžu poslat, datluje tuto zprávu na mobilu...

Čili až se přikutálím z pohostinství, tak si na to zkusím vzpomenout a poslat přímé odkazy, ale nic nezaručuju, vzhledem k mé děravé paměti. V nejhorším mi to připomeň skrze soukromou poštu, ať se na to nevy...rezignuju.

Takže vývoj situace: Ty Softwarové noviny má Městská knihovna jen v katalogu, posléze se dovíš, že titul není dostupný v žádné pobočce, to je zajímavý...
Knížku jsem půjčil, myslím, že msxovi jde zejména o dvě kapitoly: "Jak přemýšlí šachový program" a "Píšeme šachový program". To je 21 + 70 = 91 stránek, to by se naskenovat dalo. Na celou knížku dlabu, má 479 stran.