Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Legálnost focení

V případě, že třeba na ulici vidím nějakou dopravní nehodu a podobně, je legální si tu nehodu nafotit a případně umístit tyto fotografie na nějaký www server?
Podle mě by na tom nemělo být nic protiprávního, nebo se pletu?

Neviem ake su zakony, ale myslim ze novinar dostal zvolenie toho koho fotil. Je mozne ze je nejaka vynimka pre politikov alebo co, alebo inac sa to berie ak je to na verejnom priestranstve, ale myslim ze ani tam nemozes zverejnovat ludi od ktorych nemas dovolenie.
Ak sa tocia reportaze tak je bezne ze sa zahmlievaju ksichty ak si natacany nezelal byt v TV.

NO, novináři jsou jiná sorta, mají za sebou právníky, redakci, umějí v tom chodit, vi co si mohou a nemohou dovolit, mají zkušenosti. Vem to z jiného hlediska, Představ si, že budeš mít bouračku, časem se z toho dostaneš, jak po zdravotní tak po psychycké stránce a najednou najdeš na netu fotky té bouračky, sebe a svou přítelkyni a rozflákanýma kebulema...... 8-)

Vy českí bratia si určite pamätáte reklamu jedného z mobilných operátorov na spustené MMS:

Odfoť dievča svojich snov a pošli priateľom...

Dostali súdny príkaz stiahnuť reklamu z médií pod hrozbou pokuty. Také niečo som čítal. Čo je na tom pravdy neviem, ale podľa zákona bola tá reklama naozaj protiprávna.

Jestli to nemají novináři nějak ošetřeno v zákoně, že když mají novinářský průkaz, tak smí fotit vše - nevím.
A co ti Papparazzi (nebo jak se to píše) ti přeci vyložené "loví" snímky bez souhlasu fotografovaného objektu?
Jinak jak už někto psal, pokud osobám na fotce předěláš vizáž, aby nebyli k poznání... Tramvaj tě žalovat nebude.

Zalezi hlavne za jakym ucelem to fotis.
Pokud je to reportazni fotka, tak obliceje rozmazavat nemusis, protoze ti nikdo nemuze nic rici, pokud by jsi ale byl nekrofil a pouzival fotky k nejakemu ukajeni se, tak uz musis mit souhlas focene osoby, coz by ale u nehody tramvaje mohl byt problem. :-D
Jinak jak tu nekdo zminoval ty paparazi, tak ty se pohybujou na hrane zakona, oni samozrejme tvrdi, ze je to reportazni, ale obcas si nabehnou. Tady je ale zakladni problem v tom, ze takova fotka ma prepocteno treba na koupi novin, ve kterych se nachazi, vetsi cenu nez pripadne odskodneni.

Presne to jsem chtel rici. :))

Ted me ale napada, kdyz bude fotit tu autonehodu, tak stezi by u pripadneho soudu dokazal, ze tu tramvaj videl pred eifelovkou. :-/

No bud musi tvrdit, ze o ty mrtvoly v tramvaji mu nejde, ze fotil tu tramvaj, ale pak aby ho nezalovalo MHD nebo si najit treba nejakej strom v pozadi a fotit jako ten strom. Otazka je kdo ho bude zalovat za ten strom.

To se řeší dle občanského zákoníku.
Ochrana osobnosti
§11
Fyzická osoba má právo na ochranu své osobnosti, zejména života a zdraví, občanské cti a lidské důstojnosti, jakož i soukromí, svého jména a projevů osobní povahy.
§12
§12 (1) Písemnosti osobní povahy, podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkající se fyzické osoby nebo jejích projevů osobní povahy smějí být pořízeny nebo použity jen s jejím svolením.
§12 (2) Svolení není třeba, použijí-li se písemnosti osobní povahy, podobizny, obrazové snímky nebo obrazové a zvukové záznamy k účelům úředním na základě zákona.
§12 (3) Podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy se mohou bez svolení fyzické osoby pořídit nebo použít přiměřeným způsobem též pro vědecké a umělecké účely a pro tiskové, filmové, rozhlasové a televizní zpravodajství. Ani takové použití však nesmí být v rozporu s oprávněnými zájmy fyzické osoby.
§13
§13 (1) Fyzická osoba má právo se zejména domáhat, aby bylo upuštěno od neoprávněných zásahů do práva na ochranu její osobnosti, aby byly odstraněny následky těchto zásahů a aby jí bylo dáno přiměřené zadostiučinění.
... atd.
8-)8-)8-)