Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Naprogramovanie Wake on allarm v CMOS

Chcem si urobiť program, ktorý zapne počítač v určitú dobu. Je na to určené miesto v CMOS. Jedná sa o wake up funkciu podmienenú "budíkom" v CMOS. Chcel by som vedieť, či pri zápise do CMOS nebude Windows "papuľovať" a či všetko prebehne hladko. Proste, či sa mi počítač zobudí. MIesto, kam mám v CMOS zapisovať poznám. Nie som si akurát istý, že či aj tieto hodnoty podliehajú kontrolnému súčtu. Ak áno, poznáte niekto algoritmus na výpočet nového kontrolného súčtu? BIOS mi wake up on allarm podporuje, teda aspoň myslím. Ale teraz je podstatné to, či to nezastaví (ten zápis do CMOS) Windows, prípadne antivírus.

Používam: NOD32, MS Antispyware, Spybot - obidva posledne menované si vedia zapamätať stav, takže v nich problém nevidím, ak mi to umožnia. Pretože je možné, že to zastavia a nedovolia mi ani možnosť výberu.

Takže dá sa niečo také urobiť alebo na to môžem rovno zabudnúť. Nemám čas teraz písať dôvod písania toho programu, takže prosím priame odpovede. Okrem toho idem teraz na nočnú, takže najbližšie odpovede môžem nahádzať až ráno. Poprosím o odpovede aj tých, čo niečo podobné skúšali. A hlavne nezabudnite na to, či je nutný aj kontrolný súčet prepočítať alebo nie.

Ďakujem.

a) Win (NT, 2k, XP) ti nedovolia ist na porty (hovorim o portoch 70h-74h)
b) Ak by si obisiel bod a), a snazis sa zapisat do alarm CMOS registrov (tusim offset 1, 3, 5 atd., mimochodom tieto CMOS registre sa do checksumu ani CRC nerataju), tak mas 2 dalsie problemy:
prvy) Pravdepodobne sa to pri shutdowne prepise na to co je nastavene v BIOSe (zavisi od BIOSu a Win)
druhy) Dnes sa robia niektore CMOS ktore maju aj den alarmu (alebo den tyzdna), lisi sa to co CMOS, takze by si mal nazriet aj do datasheetu chipsetu ktory mas na doske. Ale ak by si to chcel zmenit, tak toto sa uz zvykne ratat do checksumu aj CRC takze v takom pripade mas aj problem c):
c) Zistit podla typu BIOSu aky ma algoritmus na checksum a CRC (prip. extended checksum) a kde je ten extended checksum ulozeny.

Tak prajem prijemnu zabavu. :-) Prevdepodobne stroskotas na bode a) a b) ale vsetko sa da obist, ale jednoduche to nie je.

Ak potrebujes zobudit PC v urcitu dobu skus si to nastavit v planovaci uloh Win (a zaskrtnut tam nech pre danu ulohu prebudi PC), a skus PC len hibernovat ("rezim spanku"), nie vypnut, mozno to bude fungovat aj z rezimu spanku.

Napis si ovladac :-p (ale asi nezvladnes, takze pouzi nejaky univerzalny na pristup k portom).
Neviem co konretne pouziva Win pred hibernaciou, ale ma k dispozicii neuniverzalne (zavisiace od HW) ACPI metody a ovladace, takze vie co ma robit (pisem ale ze to nemusi fungovat vzdy).