Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Live Linux - download z Internetu

Chcem si stiahnuť live Linux a trochu s ním konečne začať. Keďže je zadarmo, tak som dal hľadať image Linuxu a našiel som toto:

http://www.novell.com/products/suselinux/downloads/ ftp/mirrors_isos.html

Ak si stiahnem tie obrazy, tak to pôjde? Totiž vidím tam nejaké eval, čiže asi na skúšku, nie? Dočítal som sa tam niečo o 64 bitovej edícii, takže teraz ozaj neviem. Mne by 64 bitová asi nešla. Existuje niekde na nete aj počeštená verzia Linuxu? Na poslovenčenú sa pýtať nebudem, lebo slováci nevedia ani Windows preložiť, nie to ešte Linux. Prípadne, aký Linux mi odporúčate stiahnuť, keďže je toľko verzií?

Konfigurácia počítača:
Athlon 1,0 GHz
512 MB RAM
grafika na doske zdielaných 32 MB
zvuk na doske 5+1
2xHDD NTFS

A čo s tými HDD? Najlepšie by bolo kúpiť na Linux samostatný, nie?

Tak je tu prvý problém. Po spustení a nastavení siete som sa nedostal na Internet. Tak som si medzi zariadeniami našiel sieťovku a čo to? Starý problém, čo som riešil pol roka vo Windows. Sieťová adresa je ff-ff-ff-ff-ff-ff. Zmeniť to nešlo, lebo to bol len výpis hodnôt. Ako na to? Bez zmeny tej sieťovej adresy tú sieť nerozchodím.

1. Klidne zadej tu co ve Win.
2. Muze se jemne lisit.
3. Pokud myslis to, ze by jsi chtel ulozit nastaveni na disk, aby jsi ho nemusel znovu delat po kazdem rebootu-pak ano je to mozne. Ale konkretne jak to udelat pro to Ubuntu nevim, podivej se na to live cd, urcite tam bude nejaky adresar z dokumentaci, kde spravny postup najdes.

Zaujal ma hlavne Knoppix STD 0.1. Naozaj nemá problémy so zápisom na NTFS? Tým by som mohol riešiť aj problém s diskom, nie? Dalo by sa to spraviť aj tak, že by som bootoval z CD a všetky dôležité údaje by si Linux ukladal do mnou vybraného adresára? Tým by sm mohol bez problémov prevádzkovať aj Linux s mojou konfiguráciou. Takže dá sa?

Ano to se da to neni problem. Ale i kdyz se to dneska z podporou pro NTFS pod Linuxem hodne zlepsilo, tak porad bych to jeste nedoporucil. Proste MS neuvolnil specifikaci NTFS a proto je dost tezke udelat pro nej podporu. Spise bych doporucil mit nejakou partition na FAT32 a do ni odkladat data z Windows i Linuxu. Takhle to provozuji k plne spokojenosti.

No ono konkurovat stránkám pojednávajících přímo o Linuxu a vše kolem něj to chce kuráž a především nemalé znalosti.
Nakonec můžeš začít, třeba z toho bude nějaká nová odnož, jenom chtít jít do toho :-p

BTW. Musím pochválit Losa, jak se do poradny bleskurychle přihlašuje pod svůj nick a zobrazuje náhled psaného příspěvku, to se jen tak nevidí.

Craft

Clovek ktery napsal jadro Linuxu (Linus Torvalds) byl inspirovan Unixem. Proste chtel mit doma nejaky unixovy system, ale nemel penize na to aby si koupil nejakou komercni verzi Unixu. Tak zacal psat Linux. Jinak potom to cemu se rika dneska obecne "Linux" je vlastne spojeni dvou casti: kernelu (Linux) a softwaru okolo (GNU). Proto by se melo spravne rikat GNU/Linux.

Btw to evalution u te distribuce od novellu neznamena zkusebni verze,ale to ze k ni novell neposkytne zadnou podporu.

Pozor on ho nezkopiroval, ale pouze nechal se unixem inspirovat. Je to totez jako treba se tym OpenOffice nechal inspirovat MS Office. To ze ma OpenOffice podobne ovladani a jako MS Office jeste neznamena ze je to jeho kopie. Podobne treba MS Internet Explorer je podobny Netscapu. Autor Linuxu nezkopiroval Unix, inspiroval se jim, ale napsal Linux uplne odznova.

toto si strasne vela ludi mysli, ze unix a linux je navzajom kompatibilny a aj vela guru linuxakov. nie, nie je to pravda. linux vysiel myslim z Minixu a FreeBSD potrebuje na spustanie linuxovych binariek specialnu vrstvu, nieco podobne ako je wine pre windows. aj ked je mnozstvo zdrojakov spolocnych pre FreeBSD a rozne linux distribucie, tak kazdy obsahuje mnozstvo #define a #ifdef konstrukcii, prave kvoli rozdielom v soft. architekture a su to v podstate odlisne zdrojaky.

Trošku OT, ale kdo rád nasává atmosféru starých dobrých unixových časů, loni jsem po večerech přelouskal

Cliff Stoll - Kukaččí vejce

vejce

Pěkný příběh v němž figurují sálové počítače, unixoví guruové, hackeři, viry, pánové v černých oblecích od NSA...

A ešte mám otázku. Dá sa nainštalovať Linux tak, že si vyberiem v BIOSe, že budem bootovať z disku G: a Linux sa pichne priamo tam bez vytvárania multi boot na C:? Ide mi o to, aby som si systém vyberal v BIOSe cez bootovací disk a nie cez multiboot. Myslím, že tak to bude pre oba systémy bezpečnejšie.

To je ten emulátor PC, čo spomínal Pavel, čo napísal tú stránku? Ak áno, tak ten program už dávno chcem.:-):-):-)

Edit: Tak toto som ešte nevidel. Keby mi to niekto povie, tak neverím. Ikona na ploche odkazuje do adresára WMware v Program Files a ten adresár tam nie je! Ani len skrytý. A keď som neveriacky klikol na ikonu, nech sa to spustí, tak sa to spustilo. Ale odkiaľ to netuším. Zaujímavé je aj to, že som to musel inštalovať 2x, aby sa to nainštalovalo vôbec. Na prvýkrát sa to nenainštalovalo. Teda aspoň ja som to nenašiel.

Edit: Takže som ten adresár našiel. Windows totiž triedi tak, že najprv veľké písmená a potom malé. Problém bol teda po prvej inštalácii ten, že sa asi nevytvoril len odkaz v Štarte, ale program tam nainštalovaný asi bol.

Nechci se toho chytat, ale je tu řeč o mé osobě? VMware je soft pro vytvoření virtuálního počítače (podobně od MS je VirtualPC), ve kterém se pracuje stejně jako na skutečném PC: má vlastní BIOS, používá hdd (buď druhý fyzicky, nebo oddíl nebo je simulován souborem) atd.

Pavel

TAk práve som to spustil a ten súbor, čo k tomu bol na ďalšej stránke bol k môjmu veľkému prekvapeniu práve Linux ubuntu. Vyzerá to tak, že mi je aj zo všetkých najsympatickejší, keďže v Knoppix STD som si nevedel ani "prdnúť". Len má to tu jeden háčik. Tento Linux vo VMware je asi zaheslený alebo je tam nejaké štandardné heslo. Dal som Menu \ Administration \ Networking. Pýtalo to heslo. Ale pre zmenu v tomto VMware je nastavenie sieťovky prebraté z Windows, takže mi to hneď aj na nete šlape. Mal som poradňu odtvorenú vo FF.:-)

Nefunguje ani jedno, ale myslím, že viem, kde je problém. Stiahol som totiž toto:

http://www.vmware.com/vmtn/appliances/browserapp.ht ml

To je na bezpečné prehliadanie Internetu a spustí to ubuntu Linux, ale našiel som tento link:

appliances

Odtiaľ už sťahujem čistý ubuntu Linux.

Na linku, čo si mi dal sa dalo stiahnuť kubuntu, ale cez torrent, ale mám cez deň blokované porty. Okrem toho torrenty som ešte nerozchodil dosť rýchlo. Tuto je ubuntu a ten už pekne ťahám.:-)

Ak skusas Live CD Ubuntu, tak tam ide pouzit "sudo" bez hesla (skusal som), ale doinstalovat ti to asi nepojde, lebo je to live CD, teda nieco ako prezentacne CD - da sa vyskusat ako priblizne system funguje a vyzera. Ak mas uz Ubuntu nainstalovane na hdd, tak heslo pouzivatela si musel na 1000000% nadstavovat pri instalacii (dokonca si ho nusel zadat 2x).

Teraz ma napadlo, že som neskúšal priamo v live CD tú inštaláciu MC iba iný sudo príkaz, takže neviem, či to bude to isté. Skúsil som spustiť live ubuntu a zabudol som ten príkaz na inštaláciu mc. Skúsil som aspoň tú zmenu sieťovej adresy a po zadaní príkazu na odpojenie siete mi vypísalo, že: Deconfiguring network alebo niečo také a Failed. Prečo?

Jsem z toho na hlavu.Od rána se snažím tomu porozumět,ale neleze mi to do hlavy
Co je to live distribuce,je to to,že Linux najede z CD a pracuje?Je to něco jako Reatogo?Pak je zase Linux který se nainstaluje na HD.Jaký je v tom rozdíl.Snažil jsem se stahnou Linux,ale stahovala se mně nějaká čísla a slova či co.Pak jsem něco stahnul v Iso,vypálil na cd,nechal v cd,restartoval počítač a v polovině se to zastavilo a dlouho nic.Pak jsem jen doufal, abych nemusel přetáčet xp.Nemohu najít stránky kde bych tomu porozuměl.
Držte mně palce,jsem starší generace,rád bych to pochopil.
ahoj
vlasta