Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chlubení se historickou kalkulačkou

Omlouvám se, ale nedá mi to. Dnes jsem si z pošty přinesl luxusní exemplář programovatelné kalkulačky TI-59. Byla vyrobena v roce 1980 a je jako nová! TIčka znám, na tomhle kousku je vidět, že se toho celou dobu nikdo nedotknul! Fantastický kousek a ozdoba mé sbírky! Časem vám ještě vnutím fotku. K dovršení všeho čtečka magnetických štítků funguje! Jsem tak šťastný!

Na 59 jsem nikdy neměl :-(

Musel jsem se spokojit s 57; někde bych ji doma možná ještě našel, ale nefunkční (odešel po druhé akumulátor, po prvé stála :-? záruční výměna 100TK).

Stejně jsem byl celkově spokojenější s Polytron 6006 (315 TK, hit let 1977-78).

Tak tak, TK = tuzexová koruna ("bon"). Vlastně "devizová koruna", která byla přepočítávána na tvrdé měny. Oficiální kurz byl třeba 1TK = 2,20DEM či 1TK = 5USD. To, že ve skutečnosti bylo všechno 5x dražší, bylo tím, že k tomuto kurzu se několikasetprocentní "daň", VRCV (viz: 232.html)

Bon stál v 70 letech na černém trhu 5 Kčs, koncem 80 let i 6-6,50 Kčs.

Takže za záruční opravu jsem platil 500 Kčs (tehdy tak 1/4 průměrného měsíčního čistého příjmu).

Padesátsedmičku mám ve sbírce toliko jednu, a to ještě novější LCD verzi. Před půl rokem to někdo prodával na Aukru, celkem snadno jsem to vyhrál za 8 stovek a poté jsem si pro to dojel na Vinohrady. Jako obvykle v mé sbírce je to v dokonalém, téměř nepoužitém stavu.

Gratuluju! Před pár lety mi kamarád přinesl cosi, co našel v Holandsku u popelnice. Velikostí něco jako dnešní netbooky, mělo to tuším dvouřádkový displej a bylo to cosi osmibitového. Bylo to jako nové, na netu jsem k tomu nenašel skoro žádné informace, jenom na jednom fóru jsem narazil na Australana, který se chlubil, že to používal pro sběr dat v terénu. Slíbil mi poslat nějaké bližší info, pak se na mě vykašlal. Příště už budu vědět, komu to nabídnout darem. Taky jsem měl kompletního Robotrona -"PC" z NDR, včetně databanky velikosti střední televize. Kdybych byl tenkrát sehnal operační systém, nechal bych si to. Sbíráš jenom malé kousky, nebo máš velký byt? ;-)

Já ho taky sebral v JZD! Dělali jsme pro JZD Klíčany počítače FK-1, softwarově kompatibilní s Robotronem (oba na procesoru Z80). Akorát my to dokázali na 4kHz a Robotron byl jen 2kHz. Já dělal na ten FK-1 programové vybavení, většinu jsem kradl z Slušovického TNS. Tenkrát se to tak nebralo, Slušovice to zase kradli jinde.

Právě jsem se vrátil z pošty, jda domů, nachomýtlo se mi do cesty pohostinství, pročež jsem domů dorazil až teď... Ta padesátdevítka je nesmírně krásná, to by žádná babizna na světě nikdy nedokázala ocenit!

Hle, konečně slíbená vyobrazení (kapánek jsem si, pravda, přispal...)

[24IMG_2155_signed_tn.jpg]

Na zadní straně je vidět, že modul se softwarem patrně nikdo nevyndal, neb je neporušená červená nálepka. Otvor, kamž se strká mince za účelem "vydloubnutí" akumulátorů ven, též není skoro vůbec ožvejkanej, jak tomu u jiných exemplářů bývá.

[61IMG_2156_signed_tn.jpg]

Jiný pohled:

[11IMG_2158_signed_tn.jpg]

Majitelé červenomodrých brýlí mohou se pokochat i trojrozměrnou verzí fotografie (3D dojem není nijak závratný, časem to nafotím lépěji...)

[http://www.q3.cz/images/363D_TI_59_color_signed_tn .jpg]

Co říci závěrem? Heč!