Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak navěsit 3 HDD + DVD na kšandy?

Hledám nejrozumnější rešení následující konfigurace:

PC s 3 HDD + CD/DVD/DVD-RAM mechanikou. 2 disky (160GB) jsou ATA-133, jeden (300GB) ATA-100.
Požadavek je bootování ze dvou 160 disků (160-A, 160-B). "Nejhlavnější" disk je 160-A, tipuju, že by měl být na primary-master. Tento disk ma vyvedený vypínač (5 i 12V) z molexu na přední panel. Pokud jej (při vypnutém PC, samozřejmě) vypnu, mělo by se bootovat z disku 160-B (nastavením v BIOSu). Disk 300 je pouze sklad dat a záloh.

Mohou tedy nastat dvě situace:
1) Hlavní disk 160-A je zapnut: bootuje se z něj a jsou viditelné/přístupné i disky 160-B a 300.
2) Hlavní disk 160-A je vypnutý: bootuje se z disku 160-B a je přístupný i disk 300.

Dotaz: jak disky a DVD mechaniku navěsit na kšandy? Vypaluje se minimálně, hlavně je používána na DVD-RAM zápis. Myslel jsem, že bych disk 160-B dal na secondary-master, 300 na primary-slave a DVD na secondary-slave.

Původně byl disk 160-B v šuplíku, ale jeho chlazení, problémy s kontakty (následné zamrzání :-|) a neskutečný bord*l s IDE kabely mě nutí šuplík odstranit.

edit: pro srovnání jsem thread vyvěsil i "u kolegů"... ;-)

jediné zcela správné řešení je opravdu 160A jako PM, 160B SM, 300 bych dal jako PS a DVD jako SS.

Vše ostatní (umístění obou 160 na primární IDE) s sebou nese jeden podstatný fakt - potřebu jumperování disku. Někdy to lze obejít pomocí odp. IDE kabelu podporujícího cableselect, ale v tomto případě, kdy disk odebíráš (a ne přidáváš) se toto použít nedá, protože vypnutím CS-mastera zůstane CS-slave stále jako slave.

Aha. Takže v tom tvém "řešení" není třeba NIC jumperovat?

Na těch 160 je jumprování takto: master-jumper nasadit, slave-bez jumperu.

Takže předpokládám: Když odpojím 160-A (primary-master) a bude se bootovat z 160-B (secondary-master), "najde" se 300G na primary-slave, i když na (vypnutém) 160-A jumper nebude.
A na vždycky zapnutý 160-B (secondary-master) taky jumper dávat nemusím? Ať už se bootuje z něj nebo ze 160-A?

A když na ty oba 160 (master) disky jumpery dám, snad se nic nestane... ?

...omlouvám se za polopatismus a natvrdlost, tady se pohybuju na opravdu tenkém ledě ]:( ...

no já počítám s tím, že když se disk nebude používat pro start, tak ho najdou alespoň Windows (nebo měly by) i jako "samotného slave", což není zrovna košer zapojení.

Pokud by to přesto nefungovalo, budeš muset zkusit přehodit tu 300 a DVD (ty se většinou nemají problém rozjet jako "single slave")

No ale nejlepší řešení mě napadlo až teď. Kdybys vyměnil ten vypínač co máš teď za tříokruhový, a na ten třetí okruh připojil pin pole (tam kde se switchuje master/slave) toho PS disku, tak bys to mohl znásilnit tak, že bys dal:

160A - PM, 160B - PS (PM po přepnutí přepínačem) 300 - SM, DVD - SS

Možná komplikované, ale tohle je wasserdicht, bombenfest und idiotensicher :-D

(tím nechci říct, že jsi idiot, ale to, že si nebudeš muset vůbec hrát s BIOSem, bootováním atp.)

to je úplně easy.

Vem ze starého PCčka kablík od "turbo" nebo "resetu", ten konec s dutinkami co se strkal do desky vraž do disku (rozměry souhlasí) a druhý konec napájíš na ten přepínač. Takhle jsem kdysi řešil "šuplík" na PS, který měl na PM disk od WD, kde je rozdíl mezi jumperováním Single a Master... ;-)

Takže funkční (odzkoušené) a konečné řešení :-)

Zapojení:
1) 160-A - primary master, najumperovaný jako master, (5 i 12V) napájení přerušitelné vypínačem
2) 160-B - secondary master, najumperovaný jako master
3) DVD-RAM - primary slave, bez jumperů
4) 300 - secondary slave, bez jumperů

Bootování:
Disk 160-A zapnutý: bootování z 160-A, viditelné i disky 160-B a 300
Disk 160-A vypnutý: bootování z 160-B, disk 160-A pochopitelně nepřístupný, disk 300 viditelný

Do budoucna uvažuju o namontování podobných vypínačů i pro disky 160-B a 300.

Díky za spolupráci :-)

U "kolegy" http://www.zive.cz/Poradna/SubChild.asp?Qst=289779& Main=6 ani ťuk :x: