máš tam těch větví sice dost, ale ty nabytečné by neměly ničemu vadit (vidím že furt updatuješ firmware).
celé větve od starých verzí mechanik, které se ti nelíbí, smažeš takto:
nejdřív nastavíš jejich práva - v menu úpravy v registrech je položka oprávnění - přidáš tam třeba everyone, povolíš úplné řízení - a zařízení zrušíš.
ale to je jen kvůli pořádku, na pomalost kopírování to nemá vliv.
přeinstalaci kanálů už jsi zkoušel, žádný přínos. pak ještě ověřit nějakým nero cdspeed, že je rychlost čtení dat normální.
ještě se dívám, že máš na desce možná přídavný raid řadič. pokud ho nevyužíváš, v biosu ho vypni. ale taky může jít jen o virtuální disk různých alcoholů, daemonů aj. já ty věci nepoužívám tak označení neznám.
a zkus si od známěho na chvíli půjčit a otestovat normální sata dvd mechaniku, jestli se nebude chovat kompatibilněji.