Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přidat RAM

Zdarvím všechny,prosím jestli by jste mi mohli úporadit jak přidat 2GB ramek ke stavajícím,nevím jestli se to někde nemusí nastavit,mám XP-moc děku za odpověd a nezlobte se že Vás obtěžuji takovou prkotinou:-)

Nastavovat opravdu nic nemusíš, nicméně je dobré před tím, než se do toho vrhneš ujasnit si několik věcí:
1. Zjisti, zda Tvá základní deska podporuje 4 GB RAM. Pokud ano, tak v jakém osazení (tj. třeba 4x 1GB nebo 2x2GB, jednostranné nebo oboustranné moduly apod). To zjistíš z manuálu k základní desce.
2. Píšeš, že máš XP, takže jde o 32bitový systém (předpokládám, že nejseš majitelem 64bitových XP) a ten zvládne maximálně právě 4 GB adresovatelné paměti - ovšem od toho je třeba odpočítat namapovanou paměť grafické karty a ostatních zařízení, takže reálně použitelných budeš mít tak 3,2 - 3,5 GB RAM, možná i méně.
3. Dle typu základní desky a čipsetu se může stát, že přikoupíš-li paměť (i když bude od stejného výrobce a bude mít stejné parametry), nemusí Ti to vůbec chodit! Za cca 15 let, co se motám kolem PC, bych spočítal na prstech jedné ruky situaci, kdy se dokoupené RAMky se starými nehádaly.
A z toho plyne - zamysli se, jestli opravdu 4 GB RAM potřebuješ, a pokud ano, dej to raději do servisu. Pokud přece jen budeš chtít si tu paměť rozšířit sám, domluv se s prodejcem, že ji můžeš vrátit nebo vyměnit za jinou, pokud Ti spolu nebudou šlapat.

Za cca 15 let, co se motám kolem PC, bych spočítal na prstech jedné ruky situaci, kdy se dokoupené RAMky se starými nehádaly

To musíš mať neskutočnú smolu. Mal by si toho nechať, a na PC nešahať. Nie si Ty podobný fenomen ako istá ženská odnekiaľ z Rakuska, každú elektroniku na ktorú šahne zlikviduje do pol hodiny. Tvrdil nejaký "zdroj" o nejasných fenomenoch, samozrejme pochybnej a neoveriteľnej informačnej hodnoty.

Pravdu dis. Netvrdim, ze problemy nebyvaji (hlavne u starsich desek), ale pokud se zakoupi kvalitni znackova pamet podobnych parametru (nejlepe jeste figurujici v compatibility listu desky), problemy se nekonaji. Ja mam spis opacnou zkusenost - za bezmala dvacet let skladani a servisovani pocitadel bych na prstech jedne ruky spocital, kdy se pridane moduly "hadaly".

Kolovalo po internetu to, že někdo si u paměti (už nevím u které) udělal pilníčkem zářez, protože nešla do slotu...:-) Kdybych chtěl přidávat RAM, tak si nejprve Everestem nebo CPU-Z zjistím co tam je a podle toho dokoupím.
Vzpomeňme též uživatele gappa a jeho nákup RAM trvající asi rok...:-D

No, díky za radu, ale o tom, jestli toho nechám nebo si rozhodnu sám. Jen bych dodal, že jsem spíš softwerák, HW se zabývám spíš jen okrajově, ale i tak si myslím, že jsem toho zažil dost. A největší problémy jsem zažil se staršími deskami při pokusech rozběhat dual channel. A bylo vcelku jedno, jestli šlo o čipsety VIA, SIS nebo Intel.