Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem výměna zdroje

ahojte
Koupil jsem si nový zdroj a vyměnil ho. Měl jsem nějaky Redstar 400W a koupil jsem si Seasonic SS-500ET. Na základní desce svítí kontrolka že je pod napětím, ale PC vůbec nenaběhne. asi na jednu sekundu se rozběhnou větráky a pak je konec. Připojena pouze graf karta, a harddisk. I mechaniku jsem odpojil. Nějaké rady co s tím? nebo jsem to zkonil a je po pc? základní deska je DFI NF4 Infinity - nForce4.

zak puvodni zdroj redstar lc-b400 ATX a novy uz jsem psal.. dal jsem tam stary a jede to.. zkusim ho dat na reklamacku.. myslite si, ze nebude problem s tema amperama?? pro přesnost doplňuju: původní zdroj: +3,3V - 28A, +5V - 30A, +12V - 20A, +5Vsd - 2A, -12V - 0,8A...
nový seasonic: +3,3V - 24A, +5V - 24A, +12V - 17A, +5Vsd - 2,5A, -12V - 0,8A

Ano, je to možné. U těch zdrojů podle standardu 2.1 se přestalo podporovat tuším -5V (nebo -12V? - teď nějak nevím) a starší desky přitom přítomnost tohoto napětí hlídají. Na napájecím konektoru u nového zdroje zcela chybí příslušný vodič. Pokud je to -5V, tak by nebyl problém ho z -12V vyrobit (měl by stačit odporový dělič) a přivést na příslušný pin.

Pokud bereme názvy v jejich nejčastěji používaných významech, potom černá rozhodně není nulák, neboli není spojena s nulovacím vodičem. Nejčastěji se označuje GND, nebo též 0V (což poněkud prostší povahy svádí v jejich rádobyodbornickém slangu označovat jej jako nulák) a v napájecí síti je spojen s ochranným vodičem. V žádném případě pak nesmí být spojen s nulovacím vodičem, lidově zvaným nulák. A je nebezpečné jej takto zváti, neboť v někom méně informovaném to může vzbudit životu nebezpečný dojem, že má být právě s tímto vodičem spojen.

Konečně lidská řeč.

.

(Ale na této úrovni se tady - v zájmu účastníků - nedebatuje, pokuď vím.)
A když se tady - v bazálním jazyce - mluví o problému,
jde o problém - v první řadě.

Když to bude nutné - na konferenci - přispů sobím se používanému jazyku.

(Tahle debata je od věci.)

Neni to ziadnym standardom, ak ta doska neni spred roku 2000 s ISA zbernicami (neni), tak nepotrebuje ziadne -5V, a musi fungovat. Ked nefunguje tak su asi tak 2 moznosti:
a) nieco robis blbo
b) mas tam skrat a teda nieco robis blbo
Odnes do predajne komplet PC nech ti na to pozre niekto kto posudi co robis blbo, alebo ci je aj tento zroj vadny.

P.S. vyber z dosky uplne vsetko (aj grafiku), nechaj len CPU, a nejaky vetrak v konektore CPU Fan, a skus zapnut. Musi sa zapnut a ostat zapnute (a pipat). Prip. pridaj aj jeden RAM modul, a skusit znova, prip. vyber aj dosku na stol mimo kejs.

P.S.2. vyber napajacie konektory z dosky a skontroluj piny ze ci niektory z nich neni napr. cierny - silne zaoxidovany apod.
A napis jake farby maju draty toho 4pinoveho konektora ktory si strcil tam vedla toho CPU, ktovie co tam strkas.

P.S.3. ked uz je tu diskusia o -5V pozri sa na stitok toho redstaru, ci ma -5V. Tipujem (na 90%) ze ich nema ani on.