Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Instalace LINUX jako dalšího OS

V hospodě jsem se pochlubil s čestvě stáhlým distrem Linuxu - (thx Zarniwúpovi :beer:) a taky se skoro nulovými zkušenostmi s Linuxem (vyjma blbuvzorných live verzí Danix a Slax)...

Známý mě přemlouvá k instalaci Linuxu (Mandriva 2006, DVD). Chce jej vyzkoušet a já bych se chtěl něčemu přiučit ;-) Oba jsme na tom se zkušenostmi stejně...

Současný stav:
Na disku jsou dva primární oddíly (dualboot 1-Win98SE a 2-WinXP Home), bootování pomocí BootMagicu. Dále několik logických disků (FAT32), přístupných a viditelných z obou OS.

Cíl:
nějak "přiinstalovat" ten Linux:
a) buď ho přiřadit do výběru BootMagicu
b) nebo vytvořit vlastní rozhodnutí, z čeho bootovat (Linux a ostatní) a po potvrzení "ostatní" spustit BootMagic (...asi blbost ::) )

Jak na to:
1) je potřeba vytvořit další primární oddíl?
2) nebo je možno instalaci Linuxu udělat na první/libovolný volný logický disk?
3) instalaci je nutno provést z DVD, předpokládám.

Podmínka:
- aby se nemusely přeinstalovávat Win98SE a WinXP

Prosím Linuxáky o pár rad. Díky moc!

Pokud máš už vlastní bootmanažer, tak nejjednodušší řešení je vyhradit oddíl(y) pro linux (minimálně 2 - / a swap, doporučuju ještě aspoň /boot) a instalaci zavaděče (LILO nebo GRUB) vložit ne do MBR, ale do odpovídajícího oddílu (tj buď / nebo /boot, pokud je)

Pokud ti bootuje BootMagic, stačí mít jen další primární oddíl (ale myslím, že to není potřeba, ale je to lepší řešení), ostatní nemusiš řešit.

Co se týká instalace, je IMHO nejlepší řešení instalace ze sítě (obzvláště třeba u Gentoo, kdy nestahuješ a neinstaluješ zastaralý systém), už třeba proto, že stahuješ opravdu jen to, co potřebuješ. Mandrake to ze sítě AFAIK umí taky (jednou jsem ho takto myslím instaloval)

Jediný problém může nastat při rozdělování a pak formátování disků - na to si dej pozor, ať nesmažeš něco jiného, záloha alespoň nejdůležitějších dat je velmi doporučena.

Pokud jsem dobře pochopil - bude tedy nejjednodušší z první "volné" particie (logický disk "d") v PartitionMagicu udělat třetí primární oddíl, oba předchozí primární oddíly s Win98 a WinXP skýt - pak nabootovat z DVD a instalaci provést na třetí (toho času viditelný) prázdný primární oddíl?

Pak by tedy po spuštění PC měl být výběr v BootMagicu z 98, XP a Linuxu?

...výběr toho co instalovat momentálně neřešíme - jde o první vážnější seznámení z Linuxem.

Lamoidní dotaz:
Pokud se použije BootMagic, tak to (snad) hlídat nemusím, ne? Nějaké lilo/grub do mbr mi bohužel nic moc neříká :-(

A nakonec se zeptám jako úplný pitomec:
Jak udělat zálohu (původního) mbr v systému s tím dosavadním dualbootem (BootMagicem), kdyby se celá instalace Linuxu pohnojila tak, že bych ji chtěl kompletně odstranit/zformátovat.

Videl som už par distro co mali problemy s uz zavedenymi instalaciami...
Moj navrh:Vyclenit tomu Linuxu oddiel/partciu este pod win., napr part. magic a to pod FAT 32 asi 10GB, a ty pri instalacii iba zadas disk kam to ma ist a instalator( Grub aboLilo urobi potrebne)
Ine navrhy?