Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Příkaz CD

Mám udělané nějaké starší dávkové soubory, snad ještě z doby Win 95 nebo 98 a tam jsou příkazy CD... (tři tečky) - což je změna o 2 adresáře výše. V DOSu kdysi fungovaly pouze 2 tečky (o adresář výš). No a najednou v XP tři tečky opět nefungují - takže se musí použít příkaz CD.. 2x. Jsem z toho jelen, proč to teda nejdřív zavedli a pak zrušili?

Dokonce fungovaly i čtyři tečky a více. Nevím, co je na tom nekorektního, když to v 98kách normálně fungovalo, že to není zavedeno ve Windows XP nebo (možná ani) 2000 neznamená, že to je nekorektní, zřejmě je to funkce, kterou prostě MS zavedl pouze pro systémy Win 95, 98 a Me.

Nekorektne je na tom to, ze adresar .. je definovany vo filesysteme, ale adresar ... ani .... nie je. To ze to fungovalo vo W9x povazujem za chybu v command.com, v ziadnom navode som to nevidel a pouzivatel (tvorca .bat) by to podla mna ani nemal pouzivat.

// P.S. command interpretter NT a W9x sa vyvijali oddelene (chvalabohu), takze nemozes cakat ze vsetko co nejaky MS student-pracovnik pridal do W9x ze bude tak isto aj v XP.

V dokumentaci???
Já to tam nikde nevidím...
CD... je nestandardní

Microsoft(R) Windows 98
(C)Copyright Microsoft Corp 1981-1999.

C:\WINDOWS>cd /?
Změní aktuální adresář nebo zobrazí jeho název.

CHDIR [jednotka:][cesta]
CHDIR[..]
CD [jednotka:][cesta]
CD[..]

.. Nastaví nadřazený adresář jako aktuální.

Zadejte příkaz CD jednotka: pro zobrazení aktuálního adresáře zadané jednotky.
Zadejte příkaz CD bez parametrů pro zobrazení aktuální jednotky a adresáře.

Tak beru zpět, přece jen tam něco je

C:\WINDOWS\TIPS.TXT

Zástupci adresářů

Na související adresáře lze odkazovat pomocí následujících
zástupců:

. = aktuální adresář
.. = nadřazený adresář
... = adresář nadřazený o dvě úrovně
.... = adresář nadřazený o tři úrovně

Pokud se například nacházíte v adresáři C:\Windows\System\Viewers
a zadáte v příkazovém řádku cd..., změní se adresář na C:\Windows.

No, v kazdom pripade to v XP nie je ani to v ziadnom NT systeme nebolo, na co mal ten clovek co tvoril tie davkove subory mysliet. Ja si v programe tiez nemozem pouzivat WinAPI fcie ake ma napadnu, ak chcem aby mi program bezal na vsetkych Win. Moze si za to sam ten, kto robil tie bat subory. To je nejaky problem zmenit bat subor? Otvoris si notepad a das si smenit vsetky vyskyty "cd..." na "cd..\..", zaberie to asi tak 10sekund.

Koukám, že tě můj dotaz rozhořčil :-/ Těžko mohl někdo, kdo to dělal v 95kách nebo 98kách vědět, že to v XP nebude, když tehdy XP ještě nebyly. Je to prostě součást příkazového shellu v DOS verzích 7 a 7.1 používaných ve Win 95 a 98, XP to prostě nepodporují. Dávkové soubory se předělají, ptal jsem se jenom ze zajímavosti. A to že to někdo použil mě naopak vůbec neudivuje, protože to v těch Windows fungovalo a bylo to v oficiální dokumentaci.

Nerozhorcil, sorry ak to tak vyzera, ja som skor rozhorceny z Microsoftu, uz odkedy ta firma existuje :-D

Ale vtedy ked robil ten .bat, tak uz boli Windows NT, a na nich by mu to neslo ani vtedy (a WinNT sa pouzivali v drvivej vacsine vo firmach apod. W9x su vhodne tak akurat na hranie). Takze uz vtedy to neurobil korektne (sa divim ze si na to dosiel az teraz, neslo by ti to ani na W2k). Win XP vznikli z Win2k a Win2k vznikli z WinNT, a tam to proste nikdy takto nebolo.

Co pořád máš s tou nekorektností? Udělal to naprosto korektně - využil prostě příkaz a jeho syntaxi, kterou operační systém nabízel. NT tehdy ve firmě nikde nebyly. Jedná se o .BAT soubor (.BAT soubory byly především pro DOS a Win9x), kdyby to dělal v NT/XP, tak to bude .CMD a nebude to fungovat. To je totéž, jako když si dnes v XP uděláš .CMD soubor a za 5 let bude jiný OS, který nebude některý příkaz podporovat - tak taky zpětně uznáš, žes to udělal dnes nekorektně?

V té firmě nějaký NT nikoho nezajímaly, všude byly 95ky a 98ky, nikdo neměl zájem, jestli to bude chodit pod NT, které v té firmě nebyly používané. Důležitá byla funkčnost a ta byla zajištěná stoprocentně. Teď se to samozřejmě jednoduše předělalo, ale tehdy to bylo řešení naprosto spolehlivé, vyhovující a KOREKTNÍ. Nebo si firma měla zaplatit další hodiny navíc tím, že zadá programátorovi úkol, aby šla spouštěcí dávka pod nějakým v té firmě nepoužívaným systémem?

Nevím, ale firmička, která má v síti 3 počítače, kde běží pouze DOSovské účetnictví pod Win 9x nějaký NT v roce 1998 opravdu nepotřebovala. Firma prosperuje dodnes, samozřejmě s novým vybavením. Ten "expert" co dělal ty zcela funkční .BATy funguje dodnes úspěšně po celé republice a za 2 měsíce si vydělá to, co ty za celý rok, pokud teda už někde pracuješ. Řešíš tady svoje mindráky, ale praxe v životě a ve firmách je něco naprosto odlišného než tvoje averze k MS a Windows řady 9x. Tím tento dotaz považuju za uzavřený a na další tvoje výlevy nebudu reagovat.

Ano zaraba strasne vela robenim bat-ov :-D:-D:-D:-D:-D Jo, ok. Je to expert jak svina. Nebudem sa tu radsej bavit o platoch lebo nahodou expert bude mat z toho do konca zivota depresiu.
P.S. toto pisem z Win98SE, tak neviem co trepes o averzii. Tento OS ale nie je vhodny na pracu, je to hracka, nieco ako lego, auticko na dialkove, apod. To je Win9x (bohuzial k tomu smeruje aj vetva WinXP - vista - ...).

P.S.2 ja som to tu vobec nemal chut rozvijat, napisal som ti preco to vo WinXP nie je, a tym to pre mna hasne. Ak boli vtedy s expertom a W9x spokojni, tak nech si teraz zaplatia experta znova, nech im to opravi, a vsetcia budu spokojni.

... inac mozes si dat do google napr. FAT directory structure, a mozno pochopis preco povazujem za korektne len . a .. , a vymysly MS vo Win9x povazujem za viac nez prastene.
All directories other than the root start off with . and .. entries that point to themselves and their parent directories respectively. For this reason, even an "empty" subdirectory uses one data cluster, to hold the . and .. pointers. It's important to remember that . and .. are actual entries, rather than conceptual entities; a corrupted . or .. pointer can point to anything! If .. points to zero, than that directory's parent is the root directory.