Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Strašně pomalý notebook

Zdravím,
nahazoval jsem známému znova systém do jeho notebooku Toshiba Satellite A60-302 a celou dobu je noťak strašně pomalý. Stránkovací soubor ani procesor se nezdají býti naplno využity, ale na všechno se strašně dlouho načekám.
Vím, že 256 sdílené RAM-paměti není žádnej zázrak, ale podle nálepky je noťak na XP designován a takhle pomalu, tzn. defragmentace třeba na celou noc, by to opravdu jet nemělo.
Zkoušel jsem nastavit stránkovací soubor na 2-násobek paměti a nic.
Na stránkách výrobce mi chybí ovladače k desce, jako např. IDE, ale systém si ho podle všeho nainstalova pod označením výrobce Microsoft.
Disk má ve správci nastaveno DMA (je-li k dispozici).
Nikde jinde jsem žádnej jinej driver nenašel, než to, co je na stránkách toshiby. Něco jsem přečetl o modu PIO, ale DMA je nastavený, tak nevim.
Neví někdo, na co bych se mohl zaměřit, co případně zkontrolovat, vyzkoušet? Prosím trošku polopaticky. :)
Děkuji Vám a sorry za ten sloh. :)

Ano stary notebook s 256MB RAM bude pomaly. Defragmentaciu nikto na takom NB nerobil ptz je to zbytocnost.
Nainstaluj XP uplne nacisto (vcetne formatovania) a len tie ovladace ktore su na webe toshiby. To co zazijes je maximalna rychlost, viac z toho nevytlacis. Instalacia XP na takom NB trva vpohode vyse hodiny, a pripadna instalacia servicepacku takisto vyse hodiny.
Ak u teba trva dlhsie tak je mozne ze je uz vadny disk, mozes skusit vymenit disk, inac nic. (este mozes skusit pridat RAM, to moze trochu zlepsit aby Win nepouzival tolko swap. KAZDE pouzitie swapu je extremne pomale, nezavisi na velkosti swapu, ale spomaluje uz aj to ze ten swap Win vobec pouzije (lebo ma malo RAM))

P.S. a ako pise nizsie uz Karel, vsimaj si AKTUALNY mod prenosu (o kolonku nizsie ako pozadovany mod), aktualny mod musi byt UDMA.

mimochodem toshiby nic moc. občas nekompatibilita ovladačů s novějším service packem, fak humus.

podle procesoru je jasné že xp neznají chipset toho krámu, takže není zaručeno že běží optimálně (v dma) - aktuální režim jak ti píšou.

nějakým nástrojem otestuj co je tam vlastně za chipset, a nainstaluj ovladač přímo od jeho výrobce.

paměť ať si ten člověk doplní aspoň na 512mb. 256mb je tak akorát pro win-me.

v biosu se to nechává na automaticky. jde to předvolit i ručně, ale pak člověk musí znát podporované režimy toho disku - viz datasheet výrobce disku nebo nějaký testovací nástroj pro hdd.
u toho krámu bych se divil, kdyby byl udma2.

z nera je potřeba pouze utilitka C:\Program Files\Nero\Nero (7)\Nero Toolkit\InfoTool.exe - tam záložka "configuration". od někoho zkopíruj.

Tak jsem prohledal ještě ten zazipovanej balík a vypadá to, že v podsložkách je opravdu ještě driver.
Bude to v pohodě, když už to i teď po všech instalacích nainstaluju nebo bude lepší to zase celý shodit a začít od nuly? Jééé, kéž by to bylo ono!
Při instalaci jsem ale dával první setup v pořadí, tak jsem si myslel, že se to vezme komplet...

Ak máš
- korektne novonainštalovaný systém - so SP3
- rozšíriš RAM (keďže, nie - ako píšeš: "256 sdílené RAM-paměti", ale Ty máš 64 MB sdílené paměti pre GPU,
a aj to z tých celkových 256 MB), a Tvoja doska podporuje rozšírenie až do 1 280 MB RAM.
- virtuálnu pamäť ponecháš nastavovať systémom

Tak až potom, môžeš dosiahnuť maximum možného.
.
Aktívnu UDMU Ti ukáže každý software pre HWinfo (Sandra, Everest, atď.)
Podobne aj HD Tune.

Takže Everest píše toto: aktivní UDMA mód: UDMA 5
Správce zařízení zase toto: primární kanál IDE: zařízení 0: režim přenosu: DMA (je-li k dispozici), aktuální režim přenosu: PIO; zařízení 1: aktuální režim přenosu: nelze použít
sekundární kanál IDE: zařízení 0: Ultra DMA 2, zařízení 1: nelze použít.

Ještě ne, teprve jsem zkusil ten driver a potom mi to vyhodilo hodnoty viz. výše. Ještě mi to ve správci událostí nahlásilo chybu "disk", že prej je možná opětovná ztráta dat (předtím se to samovolně restartovalo), tak to ještě zkusim projet HD Tune, jestli nenajde špatný sektory. Pak to kdyžtak zkusím odebrat a jinak znova načisto nahodit a driver nainstalovat jako první.
Jinak teda odebrat ty řadiče IDE ATA/ATAPI?