Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno SATA - ATA kolize

Zdravím,

můj pc má běžný SATA hdd, připojený pomocí sata káblu.
Dále je v pc připojená přes ata dvd-romka.

Od přítele jsem si vzal jeho ATA hdd abych mu z něj na můj sata překopíroval nějaká data, protože ten jeho je poškozený, tak mu je chciu přendat a přeinstalovat na něm systém.

Vzhledem k tomu, že deska má pouze jednu ata přípojku, z které vede kabl do právě dvdromky rozhodl jsem se, že to z ní vytáhnu a dám ho do toho starýho hdd.

Po spuštění jsem předpokládal, že nakouknu do biosu a v případě, že by se ten starý ata chtěl uvádět jako master, tak bych ho přehodil jako slave, aby se systém normálně bootoval z mojí saty.

Bohužel po zapojení starýho pro můj pc přestal můj sata existovat. Ani čachry s jumperem nepomohly.

AŤ dělám co dělám, pc můj hdd pokaždé když tam strčím i ten starej zavrhne a nebere ho.

potřebuji radu jak na to abych mohl zapojit oba dva současně aniž by se navzájem vyloučili.

Díky

Proč by nedosáhl? Však ten přítelův disk máš volně, takže jej připíchneš na prostřední konektor ATA kabelu. Nebo tedy druhá možnost DVD-ROM odpojit a nechat samotný ATA disk nastavený jako MASTER (SINGLE). V biosu nechat znovu nadetekovat.

Takže:

Místo dávání hdd volně jsem přešrouboval dvd romku co nejblíž ke slotu s hdd. Kably propojil deska - hdd - dvd rom
zdroj - hdd

a nic.. nyní systém detekuje jenom sata.
ani po vyzkoušení všech možných jumper pozic pro pc zase naopak nyní neexistuje ata.

Teď už vážně netuším :)

Nemusis ho davat k CDROMke, normalne ho das samotny na kabel, nastavis prepojky ako master (resp. hladas na nalepke nakreslenu polohu prepojok oznacenu ako ALONE, alebo SINGLE ak je) a normalne ti PC zdetekuje oba disky. A ked si v BIOSe nastavis ze ma bootovat z tvojho disku tak bude bootovat z tvojho disku.

Medzi PATA a SATA neni absolutne ziaden suvis.

Napis sem jak si prisiel na to ze to ten tvoj disk "ignoruje". Mas spravne nastavene poradie bootovania v BIOSe?

Na samotný kabel ho dát nemůžu, kdyby ses pořádně podíval viděl bys že na desce je na ata kabel pouze jeden konektor tudíž musím využít pouze možtný spoj deska - hdd.. nebo deska - hdd - dvd rom .. běžně to mám jen deska - dvdrom ... deska - hdd to bere pouze nový hdd a ne starý.. u deska - hdd - dvdrom to bere pouze dvdrom a ne ten novej hdd .. u deska - dvdrom funguje normalne bezne dvdrom

v biose nic nastavovat jak vidno nemuze protoze to vzdy detekuje ten nebo ten disk.

k te tvoji nalepene poloze alone single .. kdyby sis opet znovu vse precetl vyzkousel jsem vsechyn kombinace zapojeni jumperu a nehlo to s vubec nicim :)

po odpojeni mechaniky a dani tam disku a prepojky nastavena na tom disku na slave pricemz na sate je master biso detekuje POUZE ata disk jako slave ale po master sata neni ani zminka ;)

opravdu si myslis, ze jsem takovy idiot ? tohle bylo prvni reseni ktere jsem zkousel ;)

Ked chces normalne riesit ten tvoj problem tak sem napis
1. jaku mas presne zakl.dosku
2. jaky presne to je PATA disk (oznacenie z nalepky) a v jakej polohe mas prepojku
3. kam do dosky (do ktoreho konektora) mas strceny ten SATA disk
4. co ti zdetekuje BIOS a v ktorej polozke, ked tam mas zapojeny len SATA disk a nic ine.

Este ked zapojis ten SATA aj PATA disk, tak mozes skusit v BIOSe vliezt na tie polozky o diskoch a dat si ich tam znova nadetekovat (ak tam na to je, zavisi od dosky preto sa pytam jaku mas presne dosku)