Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Monitory - který vybrat?

Zdravím.
Rozmýšlím se nad koupí monitoru, co jsem koukal na alza.cz, tak mě zaujaly dva:
Dell 20" 4:3 a HP 24" 16:10.
Co vím, že nechci jsou levné TN panely a poměr 16:9. Využití monitoru by bylo především na foto (editace RAW souborů z DSLR), net, nějaké ty dokumenty a tak. Minimálně na filmy, žádné 3D hry. Čili preference - ostrost, věrná reprodukce barev a tak podobně. Monitor bych připojil přes DVI ke kartě ASUS ATI Radeon HD4550, ta by měla IMHO v pohodě zvládnout rozlišení 1920×1200 u toho HP.
Momentálně mám 22"CRT NEC FP2141SB, který provozuji na 1600×1200. Proto by mi nevadilo 4:3 u toho Dellu - jsem na to za léta zvyklý.
S dosavadním monitorem jsem spokojen, jenže na mě čas od času blikne, což je zřejmě neklamné znamení toho, že je již za zenitem. Navíc žere 140W...
S LCD panely mám mizivé zkušenosti, proto se táži zde. Co mne mírně zarazilo, je uvedená technologie u onoho HP...
Díky všem za podnětné rady a přeji krásný letní večer.

Exhumace č. 2.
Tak jsem nakonec koupil ten Dell (repas), říkal jsem si, že 14 denní lhůta pro vrácení by případné problémy vyřešila. Monitor dorazil ve středu, pečlivě zabalený, doplněný napájecím a DVI kabelem. Z mně neznámého důvodu byl v krabici i telefonní kabel... Vzhled monitoru excelentní, nikde žádný škrábanec, poškození, špína, nic. Stav nového.
No a obraz - přijde mi výborný, ostrost špičková, stran barev nesleduji žádnou degradaci oproti původnímu CRT. Jestli to má pomalé odezvy nebo ne nepoznám, hry nehraji, maximálně kouknu na film a tam jsem nic nepoznal. Taktéž jsem nezaznamenal jakékoli rušivé elementy v obraze ani žádný mrtvý pixel. Samozřejmostí je připojení přes DVI (k ATI Radeon HD4550) a nastavení 1600×1200 při 60Hz.
Co jsem zjišťoval, tak jsou dvě verze tohoto monitoru - jedna má S-IPS LG a druhá S-PVA Samsung; dekódováním seriového čísla jsem zjistil, že mám to S-PVA.

16:10 se ještě "skousnout" dá. Na práci je ovšem (aspoň pro mne) ideální 4:3, nejlépe s nějakým slušným rozlišením a úhlopříčkou. Děsím se chvíle, kdy mi do křemíkové Valhally odkráčí můj Flatron - náhrada se bude shánět dost blbě... 16:9 nudle mi na stůl nesmí.

Přesně tak - když jsem začal uvažovat o monitoru, tak jsem stanovil jednu podmínku, ne 16:9 a už vůbec ne 22" full HD nudle. Ještě bylo alternativou 24" HP s 16:10 (1920×1200)...
Nakonec, i ten můj notýsek HP má 16:10 (1280×800); u notesu to ale skousneš spíš; ale koukat pořád do nudle u hlavního PC? Brr...
4:3 s rozlišením 1600×1200 je ideál i pro mne.

Svatá pravda. Nechápu trend moderní doby cpát do pracovního nástroje (čímž notes bezpochyby je) displej s nepoužitelným rozlišením. Mno, on se ten notes poněkud "zkrátí", takže s přivřením obou očí se to ještě akceptovat dá, aspoň z hlediska mobility. Ale Desktopové monitory ::)? Muč mě, zab mě, nepochopím...