Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Monitory - který vybrat?

Zdravím.
Rozmýšlím se nad koupí monitoru, co jsem koukal na alza.cz, tak mě zaujaly dva:
Dell 20" 4:3 a HP 24" 16:10.
Co vím, že nechci jsou levné TN panely a poměr 16:9. Využití monitoru by bylo především na foto (editace RAW souborů z DSLR), net, nějaké ty dokumenty a tak. Minimálně na filmy, žádné 3D hry. Čili preference - ostrost, věrná reprodukce barev a tak podobně. Monitor bych připojil přes DVI ke kartě ASUS ATI Radeon HD4550, ta by měla IMHO v pohodě zvládnout rozlišení 1920×1200 u toho HP.
Momentálně mám 22"CRT NEC FP2141SB, který provozuji na 1600×1200. Proto by mi nevadilo 4:3 u toho Dellu - jsem na to za léta zvyklý.
S dosavadním monitorem jsem spokojen, jenže na mě čas od času blikne, což je zřejmě neklamné znamení toho, že je již za zenitem. Navíc žere 140W...
S LCD panely mám mizivé zkušenosti, proto se táži zde. Co mne mírně zarazilo, je uvedená technologie u onoho HP...
Díky všem za podnětné rady a přeji krásný letní večer.

16:10 se ještě "skousnout" dá. Na práci je ovšem (aspoň pro mne) ideální 4:3, nejlépe s nějakým slušným rozlišením a úhlopříčkou. Děsím se chvíle, kdy mi do křemíkové Valhally odkráčí můj Flatron - náhrada se bude shánět dost blbě... 16:9 nudle mi na stůl nesmí.

Přesně tak - když jsem začal uvažovat o monitoru, tak jsem stanovil jednu podmínku, ne 16:9 a už vůbec ne 22" full HD nudle. Ještě bylo alternativou 24" HP s 16:10 (1920×1200)...
Nakonec, i ten můj notýsek HP má 16:10 (1280×800); u notesu to ale skousneš spíš; ale koukat pořád do nudle u hlavního PC? Brr...
4:3 s rozlišením 1600×1200 je ideál i pro mne.

Svatá pravda. Nechápu trend moderní doby cpát do pracovního nástroje (čímž notes bezpochyby je) displej s nepoužitelným rozlišením. Mno, on se ten notes poněkud "zkrátí", takže s přivřením obou očí se to ještě akceptovat dá, aspoň z hlediska mobility. Ale Desktopové monitory ::)? Muč mě, zab mě, nepochopím...