Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zdroj

Ahoj všem,

opět otvírám "populární" téma.. Nedávno jsem se tady ptal na zdroj do synovcova PC, základní deska mATX GIGABITE (přesně nevím), Intel 2,66 dual core, 2GB RAM, GK 8800GTS, HDD 500GB. Konkrétně jsem se ptal na 450W Corsair, protože mi přišel dostatečný a kvalitní. Známý co PC před cca dvěma lety skládal by tam chtěl dát 550W, což mi přijde zbytečný a s jeho tvrzením, že zdroj bude dávat jen tolik kolik si vezme sestava moc nesouhlasím. Protože pak by se tam teoreticky mohl dát nějaký 1200W a spotřeba by byla pořád stejná. Což je blbost, protože naprázdno bude žrát 550 víc než 450.

No mám obavy, že to nebude nic extra. Protože říkal, že 550W a cena okolo 900,- A to jsem koukal třeba na Alze a tam to jsou převážně EUROCASE, které stojí za prd. Proto jsem původně mluvil o 450W Corsair, který by sestavu také utáhl. Ale otázka spíš byla jestli si ve "stand-by" režimu a vlastně i když poběží vezme PC stejně se zdrojem 450W tak jako s 550W. Na netu jsem našel hodnoty spotřebičků ve vypnutém stavu a PC vychází od 5 od 11W. Otázka je možná stupidní, ale rád bych věděl jak to je.

Jestli si tam chceš nechat dát nějaký shit za pár stovek, je to jen tvoje volba. Hledej u zdrojů info o účinnosti. Dokonce se dělí do tříd, třeba 87+. Žádná univerzální pravda typu, že zdroj 450W je z tohoto hlediska lepší než třeba 550W neexistuje.

Protože pak by se tam teoreticky mohl dát nějaký 1200W a spotřeba by byla pořád stejná. Což je blbost, protože naprázdno bude žrát 550 víc než 450.

Záleží jak je to udělaný. Musel bys sledovat křivku účinnosti v závislosti na zatížení. Rozdíl mezi 450w a 550w "naprázdno" od stejného výrobce bude nejspíš minimální.

Zdroje mají nějaké optimální pracovní body na křivce zatížení. Zdroj s větší zátěží 450 vs 550W má i posunutý optimální bod svého zatížení. Záleží však i na zpracování/značce/ součástkách.
Pro uvedenou sestavu bych proto raději volil zdroj okolo >500W. Platí že nižší wattáž (450W) musí vyvážit kvalitnější zpracování. A pravda je taková že zdroj >500W pod <1000,- moc důvery nevzbudí.
Obecně panuje mezi lidem představa, že na zdroji se dá ušetřit. Já bych na zdroji jako na nejzatíženější komponentě v PC osobně nešetřil :o). Jsem zastánce kvalitnějších zdrojů v cenové relaci okolo 1500-2000,-. Za ty problémy mě to nestojí a stavím PC prostě takhle.
Ohledně úspory spotřeby energie... Souhlasím s tím, že 450 a 550 na prázdno je úplně skoro jedno. Zdroj skutečně dodá tolik kolik bude odběr, to je elektrika. Větší vliv podle mě má účinnost zdroje při provozu, než jeho maximální zatížitelnost anebo odběr v době vypnutí. Za běhu ušetříte s vyladěnýma komponentama v PC a úspornejma režimama, víc než při vypnutém stavu. Toť jen názor.

A zase dvě mrchy nerozumný -

ATI Radeon HD 5870 1GB DDR5
Max. spotřeba 188 W
Požadavek na zdroj 500 W (doporučení prodejce)

Gigabyte GTX480 1536MB DDR5 GV-N480D5-15I-B
Max. spotřeba 250 W
Požadavek na zdroj 600 W (doporučení prodejce)

Ked ti ide o samotny odber zdroja tak pozeraj na ucinnost. Napr. enermax rady 87+ (ucinnost vyse 87%) napr. nejaky 550W apod alebo kolko potrebujes + rezerva (nejaku vykonovu rezervu treba ptz najlepsia ucinnost je tusim pri nejakych 50-75% zatazenia), a samotny ten enermax bude zrat menej ako nejaky smejd nezavisle na tom kolko Wattovy (smejd navyse aj skape alebo bude s nim blbnut PC).

Tento krám má papírově 500W, má dvě větve 12V, jedna 14A, druhá 13A.
Já mám doma Seasonic 400W, má taky dvě větve 12V, ale každá z nich má 17A.
Opravdu ještě věříš, že tvůj brácha přinesl kvalitní zdroj? Má reálně tak 350W, pětikilo to rozhodně není.