Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Která vlastně byla úplně první rocková kapela?

Byla otázka na betaverzi poradny.net (poradna s vlnovkou, 2.7.2005).
http://www.zive.cz/poradna/SubChild.asp?Qst=243973& EXPS=%22DEEP%2A%22+AND+%22PURPLE%2A%22
Někdo přeci musel být úplně první, složit první skladbu, vydat první desku a zahrát první koncert. Ale kdo to vlastně byl? Nikde to nemůžu najít.
Zkusím odpovědět, když už je tady hafo lidí "Co kdo poslouchají za muziku rock"
thread.php
:-)

loading...

Další "první" by mohli být
- v r.1948: Roy Brown - Good Rockin' Tonight
- v r.1951: boogie blues saxofonisty Jackie Brenstona - Rocket 88
- v r.1952: rhytm and blues Lloyda Price - Lawdy Miss Clowdy (u piana Fats Domino)
- v r.1952: Big Joe Turner - Shake Rattle And Roll

Little Richard, to nebyly jednotlivé písničky. Jeho koncerty, to byla nejvitálnější a nejenergetičtější R'N'R šou, nikdy nikým nepřekonaná, ani Sex Pistols :-)
viewclanek.php
Když měl koncert ve městě, ostatní muzikanti radši ty svoje rušili, protože neměli šanci. A pokud hrálo na koncertě více hvězd, Little Richard byl vždy poslední, zlatý hřeb ;-)
viewclanek.php

Bílý rádio ho nehrálo, tak u děvčat zvítězil bílý r'n'r a přeslazený běloch s černošským hlasem Elvis Presley. Ten hrál umírněně Little Richardovy Tutti Frutti, Long Tall Sally a Rip It Up. A tím zase otevřel "race music" cestu. V osobním životě i ve veřejných vystoupeních si vzájemně za svůj "přínos" děkovali.

Černý Little Richard překročil tehdejší hranice, dokonce v roce 1956 měl 13 vyprodaných koncertů na turné v Austrálii. Megastar se z vlastní vůle nestal, v polovině veleúspěšného turné (1957) se rozhodl ukončit kariéru a kázat slovo boží, jako pouliční kazatel.

Do r.1959 se věnoval studiu bible a misijní činnosti a od tohoto roku zpíval gospely - duchovní hudbu amerických černochů. V r.1962 odjel se svou duchovní hudbou do Anglie, kde měl spousty fanoušků, včetně budoucích rockových hvězd. Tam se manažerovi trikem ;-) povedlo Little Richarda vrátit k jeho muzice. Nebylo muzikanta, který by jím nebyl ovlivněn.
http://www.zastavse.cz/index.php?act=pozastaveni_de t&id=428

A já jsem si udělal báječnej výběr na 8cm CD :-)

1. Tutti Frutti (2:27) rok 1955
2. Long Tall Sally (2:12) rok 1956
3. Hey-Hey-Hey-Hey (Goin' Back To Birmingham) (2:10)
4. Ready Teddy (2:11)
5. Rip It Up (2:26)
6. Lucille (2:27)
7. She's Gott It (2:29)
8. Jenny, Jenny (2:06)
9. Good Golly, Miss Molly (2:14) rok 1956
10. OOH! My Soul (1:46) rok 1957 první saxofonový hardcore ;-)

8-)8-)8-)

Názvy válů jsem uvedl, aby bylo jasný, že tam není nic pro děvčata. R'N'R jak má být, žádná výplň. O miniCD se rád rozdělím, samozřejmě ze studijních důvodů k vzniku rocku. Ale jsem (mimo hoknu) na modemu a teď jsem se díval - 30MB v mp3. V Brně máme i-net kavárny, třeba by to šlo? Ještě jsem nezkoušel. Nějakej nápad?

"One man show" = gůgl :-D
prostě jsem si udělal radost tím mini CD a při gůglování muziky po internetu narazil na dotaz na mrtvě. A řekl si, že je to dost dobrý nakopnutí :)) k tomu, abych hodil trochu osvěty. A pak se objevil jiný dotaz tady na muziku a nedalo se to udržet :-D
Nejsem zrovna grafoman a tady na poradně se snažím psát s háčky a čárkama, protože jsem to hafo let nedělal a dělá mi to už problém. Tak je to delší :-)
Samé sobecké důvody, hlavně že jste přežili...

Děkuji za vyčerpávající odpověď na můj starý dotaz z poradny na "mrtvě." :))
Upřímně si oceňuji každého, kdo nejen že něco ví, ale také to nezištně sdělí ostatním.

PS: Tohle se dnes objevit na "mrtvě", to by cenzor mazal, až by se mu z klávesnice kouřilo.

Přikláním se k verzi
"12.dubna 1954 - Bill Haley & His Comets"
Fats Domino nebyla kapela v pravým slova smyslu ale solový zpěvák s doprovodným orchestrem. Bill Haley zavedl jako první klasický model skupiny (zpěvák, dvě nebo tři kytary a bubeník)Jeho model z malými změnami převzali další kapely včetně Beatles, přežil šedesátá, sedmdesátá léta a používá se dodnes.

Po r.1948 vznikla autorská dvojice Fats Domino - Dave Bartolomew (trumpetista a skladatel).
B. věděl, že mladí už nechcou velkej orchestr a tak ho zmenšil na 3 saxy, zůstala basa a kytara. A pro rock to nejdůležitější: zvukově do popředí se dostaly bicí, přestaly se omezovat na výřivé výpady a tvrdě zvýrazňovaly backbeat. S Dominovým rollin' pianem vzniká New Orleans sound.
"Fat Man" byl experiment s nečekaným úspěchem, vyšel jako pokus na B straně singlu...

I já se přikláním k Bilu Haleymu, ale změny v muzice byly průběžné, prolínaly se a hlavně změna stylu hry na bicí byla dost podstatná :-)

P.S. nebejt filmu, viz výše, mohl Haleyho vál zapadnout a fše je zase jinak :-D