Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Spolehlivý disk k visiografii

Dobrý den. Rodiče si pořídili do ordinace viziografii (rentgen připojený do počítače) a snímky bude nutné kvůli pojišťovnám a kontrolám archivovat zhruba na dobu více jak 10 let. Potřebuji tedy vybrat spolehlivý, částečně odolný (pád z 5 cm ve vypnutém stavu) externí disk 500GB+ s co nejjednodušším připojením pro tátu (nejlépe 2,5" napájený z USB), který ale zároveň nějakou dobu vydrží. Osobně důvěřuju WD a ze zkušenosti odmítám Seagate + Verbatim.
Připojen by byl jednou týdně na překoprování zálohy zhruba 300MB nových dat.
Pokud jsou 3,5" nějak výrazně lepší, než 2,5", tak snesu i ten větší. Cenu nemám řešit, ztráta dat by byla katastrofou.

Cenu nemám řešit, ztráta dat by byla katastrofou.

Zálohovat ještě na další media - třeba na DVD-RAM.

Asi se ti to nebude líbit (není to 2,5'') a koupit tohle: http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105HK50 06000000J0I&Search=RAID%201&SearchType=1 - má to v sobě dva disky, data se ukládají synchronně na oba - když jeden odejde, data jsou na druhém. A jednou za čas pálit zálohy na DVD-RAM a nemělo by se nic stát. A samozřejmě při odpojování disku používat ikonku na hlavním panelu - Bezpečně odebrat zařízení.

Chápu to dobře tak, že když je tam psáno 2TB- 2*1TB, tak reálná velikost prostoru je 1TB, ale data jsou vlastně uložena 2*? Jsou na sobě ty disky nezávislé, takže když odejde 1 disk, tak z toho druhého půjdou data použít?

Data jsou ukládána pomocí Microsoft SQL, jednou budou vždy data v počítači a podruhé je chci mít externě.

Do počítače v ordinaci určitě raid diskové pole+UPS protože takový rozesraný sql soubor se opravduje dost dlouho.

Na přenos nejspíš 2x2,5 disky. Každej týden nahrát na jeden a odnést domů (možná i překopírovat na něco.) 3,5palce jou na přenášení nahovno. Ideální by bylo upravit počítač a přenášet přes esatu.

Už jsi zkoušel reálně to sql zálohovat ? Nemá ten program nějaký export ? Pokud tam není nějaké udělátko tak se to musí skončit program, stopnout sql a zkopírovat databázový soubor.

Zálohu jsem zkoušel, kupodivu nemusím nic zastavovat.
Ty 2 disky jsou možná ještě lepší nápad.
Program dokáže export. Problém je v importu. Export je takový, že vyberu člověka (nebo více/všechny) a místo kam má uložit exportovaná data. V tom zvoleném místě se objeví například složka "Petr Novák" a v ní jednotlivé soubory TIFF. Když chci importovat přes program, založím si znova pacienta Petr Novák a do něj importuji snímky po jednom= sebevražda.

No to by chtělo aby to výrobce programu pěkně dodělal. Jak import tak aby šlo zálohovat jen "nové" věci od začátku roku. Rozhodně bych to zálohoval hlavně přes export protože když se sprasí ten sql soubor je to v pr....nemáš nic.Pokud se poškodí jeden tiff dá se najít jinde (na jiné záloze) nebo prostě nebude.

Asi každého půl roku to kompletně vypálit na dvd (dvd-ram jsou na to lepší ale kdo se s tím má drbat).

Do toho počítače v ordinaci určitě doporučuji dát raid 0 pole a ups.

Pokial ide o zálohovanie, co nefunguje automaticky - nefunguje. Zálohuje sa na média fyzicky umiestnené v inej lokalite. Dôvodov je viac, požiar, vlámanie, povodeň, zásahy nekvalifikovanej osoby, ľudský omyl. Internetové pripojenie je dnes pomerne rýchle tak s prenosom dát by nejaký extra problém nemal byť. Úvahy o prenášaní na externom disku sú scestné. To sa hodí na jednorázové akcie nie na rutinnú prevádzku. Zriadiť file server s raid, doma, u kolegu, u profesionálov, to je jedno kde, len v inej lokalite.

Pozor na terminologii.
Zálohuje se co nejčastěji (jednou i vícekrát denně podle systému) na rychlá media. Lokální disky (prípadně rozšířený zalohovací systém o páskovou knihovnu).
Archivace se provádí na časově stálejší media a tyto jsou pak přemísteny obvykle v jiných lokalitách, Archivace se neprovádí tak často, typicky měsíčne.

Disk ještě nemám, pokusně jsem včera zálohoval na svůj. Dnes (po 3 dnech) zapnu počítač, SQL naběhne, Romexis (SW) proces naběhne, pevné adresy mám dobře nastavené, ale na viziograii nesvítí kontrolka, hrozně se zahřívá a ve správci sítí je "Síťový kabel byl odpojen".